napätie O knihách

„Preskočte to.“ Alebo radšej nie…

23.11.2015

Skocny priliv

Autor: Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Názov: Skočný příliv
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Knižní Klub
Počet strán: 456
Orig. názov: Springfloden
Preklad: Radovan Zítko

. . .

… prišli by ste totiž o skutočne dobrú knihu. 

Skočný príliv je detektívka, ktorú majú na svedomí manželia a scenáristi Cilla a Rolf Börjlindovci. Sympatický pár si za hlavné postavy vybral pomerne netradičné osobnosti. Od začiatku sa stretávame so šikovnou študentkou policajnej akadémie, časom pribudnú ďalšie, zväčša mimo policajného prostredia. No nechcem vám pokaziť prekvapenie. Celá kniha je svojím spôsobom jedno prekvapenie za druhým, či už sa to týka zápletky, odhalení, slepých stôp i jednotlivých postáv. I tých hlavných.

Máte teda zaručené, že nudiť sa nebudete. A aj napriek rozsahu, povedzme si úprimne, 456 strán nie je málo, som nenašla žiadne slabé miesto. Takéto čítanie po večeroch ma baví.

V roku 1987 bola na pláži počas skočného prílivu brutálne zavraždená neznáma žena. Jej totožnosť sa nepodarilo nikomu vypátrať, rovnako tak motív či páchateľov. Prípad ostal po rokoch neuzatvorený. O 24 rokov neskôr sa k nemu v rámci štúdia dostane Olivia Rönningová. Privedie ju k nemu zvedavosť, náhoda a skutočnosť, že na ňom svojho času pracoval aj jej otec. A to, čo mala byť nepovinná práca na prázdniny sa zmení na nebezpečnú hru, kde pôjde o život. Jedna mladá žena dostane ukázať, či má v sebe niečo z otca, kedysi policajta.

Výškový rozdíl mezi odlivem a přílivem se v zátokách Hasslevikarna na ostrově Nordkoster běžně pohybuje mezi pěti a deseti centimetry, pokud ovšem Slunce, Měsíc a Země nestojí v jedné přímce. Pak dochází k jevu, kterému se odborně říká skočné dmutí. Rozdíl mezi odlivem a přílivem v tom případě činí téměř půl metru. Lidská hlava měří na výšku přibližně pětadvacet centimetrů.
Skočný příliv měl přijít dnes v noci.

Paralelne so životom Olívie sleduje čitateľ život bezdomovcov a mládeže, ktorá sa baví ich napádaním a zverejňovaním ponižujúcich videí na internet. Ako tieto dve dejové línie spolu súvisia netuší spočiatku nikto, ale prepojenie je viac ako nečakané. Lenže, kam zmizol Tom Stilton, hlavný vyšetrovateľ starého prípadu?

„Co se stalo?“ zeptala se. „Vy jste…“
„Přeskočte to.“
Stilton ji přerušil, aniž by vzhlédl.

Pre koho je Skočný príliv?

Pre všetkých milovníkov kvalitnej severskej detektívky. Tento žáner ma stále čo ponúknuť, stále sú nové postavy, miesta i zápletky. Ak ide tento žáner mimo vás, obíďte aj túto knihu, neužijete si ju. No ak hľadáte ďalšiu dobrú knihu, ktorú napísali Severania, práve ste ju našli. Trošku mi je ľúto, že som ju tak dlho obchádzala, aj keď recenzie sú prevažne vysoko pozitívne, anotácia lákavá a kapitoly pútavé.

Prečo áno?

Asi za to môže fakt, že manželia Börjlindovci sú scenáristi. Pracovali aj na seriály Beck inšpirovanom postavami Martina Becka a Gunvalda Larssona z knižnej série, ktorú napísali Per Wahlöö a Maj Sjöwall. Skúsenosti z oblasti krimi seriálu, kde divák chce byť vtiahnutý do deja, potrebuje nečakané zvraty i správne tempo, zúžitkovali vo svojej prvotine. A zúžitkovali ich správne. Vhodne zvolené prerušenia deja a skok do inej časti spôsobia spočiatku zmätok, neskôr napätie. Mne po dlhšej dobe pripomenuli, aké sú severské krimi skvelé, vás môžu obrať o dve-tri noci spánku. Ale stojí to za to.

A aby tých pozitívnych sprav nebolo málo, tak vedzte, že boli vydané aj ďalšie dva diely, takže sa môžete hneď pustiť do pokračovania. A keď vám bude málo, na jar bude aj seriál.

5/5

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 13.12.2015 at 10:02

    […] Skočný príliv (Springfloden) – CZ , Knižní klub a SK, Ikar, 2013* […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.