O knihách

Prečítané v júni 2022

1.8.2022

Posledný cestovateľský mesiac pred letom v Brne. Portugalsko – Španielsko – Francúzsko. Veľa hodín na cestách i v kempoch s bazénmi. Prečítala som osem kníh a väčšina z nich bola skvelá. Tento rok čítam Delphine de Vigan, čo som si tento mesiac splnila knižkou Ani později, ani jinde. Pokročila som s Harrym Potterom v angličtine, dočítala som tretí a prečítala celý štvrtý diel. Čaká má najhrubšia päťka, ale od tej si dám pauzu a vezmem si ju až v septembri do Nórska. V Brne ma čaká veľa noviniek v mestskej knižnici. Ďalším päť júnových kníh (Letní srst, Na Seně, Domek v Irsku, Moudrost mnicha a Filtrovaná káva) som čítala na čítačke alebo v mobile, takže sa dooosť teším na papierové knihy.

Jaap Robben: Letní srst | Ani po pár týždňoch som nevedela, ako to s tou kbiu vlastne mám. Bolo to zaujímavé, smutné, krásne v tom vzťahu zdravého brata k postihnutému, bolo tam veľa dobrých momentov, ale zároveň mi tam čosi nesedelo. No ak vám tieto témy rozpadnutej rodiny a jej následkov sedia, smelo do nej.

Vojtěch Rauer: Na seně | Skôr pre mládež, ale zaujme aj dospelých. Prvotina, pár múch to má, napríklad čo sa týka správania dospelých, no prekvapivo dobrý príbeh o chlapčenstve, dospievaní a okamihoch, ktoré vedú k tragédií. Autor s ťaživou atmosférou dobre pracuje od začiatku a vôbec v polovici nemusel povedať, čo sa na konci stane.

Julie Caplin: Domek v Irsku | Predvídateľná romantika, po ktorej občas siaham, lebo presne viem, čo dostanem a v tomto nikdy nesklame. Skvelé jedlo, pekne opísané prostredie, nie úplne debilný vzťah dvoch ľudí, ktorí si vedia povedať aj prepáč prípadne prehodnotiť pôvodné dojmy. Splnilo, super, číta sa rýchlo, určite časom zas siahnem po ďalšej.

Delphine de Vigan: Ani později, ani jinde | Prvá de Vigan, ktorá ma až rozčuľovala. Prečo to tí ľudia dopustia? Prečo si to nechajú páčiť. Ja to viem, život proste taký je, ja to chápem, ale i tak ma to občas rozčuľuje a de Vigan píše tak pútavo. Mala som chuť ju odhodiť, ale zároveň objať obe postavy a povedať im, kašlite na to, spravte zmenu, bude vám lepšie.

Björn Natthiko Lindeblad a kol.: Moudrost mnicha | Toto bolo prekvapivo skvelé a pokorné. Autor sa podelí so svojimi skúsenosťami a spomienkami zo života lesného mnícha. Pôvodne úspešný ekonóm, ktorý všetok ten fajnový život opustil a 17 rokov žil ako mních v rôznych krajinách. A potom sa vrátil do Švédska. Pridá nejakú múdrosť, ale takou nenútenou formou, len ako poznatok, čo jemu dáva zmysel a chce sa podeliť. A úprimne opisuje aj návrat do Švédska, kde mal blízko k depresiám (čo by ste asi od mnícha nečakali) a ako potom žil s diagnózou ALS. V januári tohto roku umrel. No trochu sa mi nepáči český preklad, pretože kniha sa pôvodne volá „I May Be Wrong”, čo k obsahu sedí oveľa lepšie.

O káve pri káve. Keďže sa filtrovaná výberová káva stala mojim obľúbeným nápojom, rada sa o nej dozvedám viac. Najnovšie vyšla v ČR kniha Filtrovaná káva od Petry Streleckej, zakladateľky brnenskej Industra Coffee. Ktorá nie je iba o filtrovanej káve. Nájdete tam i recepty. Na koláče! Ale ono to nakoniec nie je na škodu.

Ak sa o výberovú kávu zaujímate dlhšie, veľa nového sa určite nedozviete. No kniha môže perfektne fungovať u ľudí, ktorí chodia do kaviarne a chceli by poznať to pozadie, čo odlišuje výberovú kávu od tej, ktorú kúpiť v supermarkete (alebo v Starbucks). Aký je jej pôvod a cesta do strednej Európy. Prečo sa už praží svetlejšie a aké sú možnosti filtrovania a prípravy. Ako si ju pripraviť doma, aké pomôcky k tomu treba s odporúčaním na konkrétne. Kam pokračovať, keď sa chcete vzdelávať ďalej. Pretože toto je naozaj len intro.

Mne spočiatku nesedel štýl, mala som pocit, že by sa kľudne mohla volať Industra Story. A tým nemyslím prvú kapitolu, no tých osobných vsuviek tam bolo akosi veľa. Do veľkej miery ale za to mohli moje očakávania. Toto predsa nie je ďalšia kniha o káve pre laikov. Teda svojim spôsobom je, ale nakoniec musím uznať, že je to vlastne prijemne napísaná kniha ktorá si čitateľov môže získať práve tým, že je tak osobná. Industru pozná asi každý v Brne, kto pije (kvalitnú) kávu. Petra má úspechy aj na súťažiach. A kávová kultúra sa v ČR i na Slovensku vyvíja práve týmto smerom, takže mnohým môže objasniť, čo je to vlastne za trend a prečo i v malých mestečkach vznikajú pražiarne a kaviarne s výberovou kávou. K tomu pekné fotky a recepty a príbeh jednej kaviarne.

‚I don’t go looking for trouble’ said Harry, nettled. ‚Trouble usually finds me.’

Ak by som mala v mojich minulých čítateľských zvyklostiach spraviť niečo inak, tak nebáť sa re-readingu knihy. Pretože ja som presne ten čitateľ, ktorý číta raz a dosť, pretože je predsa toľko skvelých príbehov. Lenže po rokoch, ale i po mesiacoch, mnohé detaily v knihe… Čítať knihu opäť môže byť rovnako (alebo inak) krásne, ako čítať ju prvýkrát. Teraz už kľudne budem mať knihy, ktoré budem čítať každý rok. Dočítala som tretieho Harryho Pottera a hoci som ho čítala i pred štyrmi mesiacmi, užila som si prepracovanosť celého príbehu nesmierne moc. Rovno sme si večer pozreli film, aby som manželov mohla čerstvo referovať o rozdieloch a zdá sa mi to, alebo je tretí film naozaj najviac odlišný of knihy?

”Did you put your name into the Goblet of Fire, Harry?“ Dumbledore asked calmly.

Každým ďalším prečítaním a každým ďalším dielom je to krajší a krajší príbeh.

“Understanding is the first step to acceptance, and only with acceptance can there be recovery. He needs to know […]”

“[…] we are only as strong as we are united, as weak as we are divided.”

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.