O knihách

Prečítané v decembri 2022

3.1.2023

Posledný mesiac v roku, posledné prečítané knihy. Dotiahla som to na stovku, pomohol tomu mimoriadne knihami nabitý začiatok roka. V decembri mi pod ruku prišlo niekoľko naozaj skvelých kníh. Slovenská Niekto sa nájde, pre mladých Mojenka, rozhovor David Hecl: Mluví k vám kapitán, non-fiction Medúzy stárnou pozpátku, veľmi dôležitá a výborne zostavená Byli jsme tu vždycky. No zaujala ma aj Zahrada Petry Dvořákovej a ďalšia kniha od terapeuta Honza Vojtku Vztahy a pasti. A ako spomienka na naše cesty po Nórsku zafungovala prevažne fotografická Nordic Arctic Udržitelná architektura za polárním kruhem.

Vztahy a pasti. Čítala som i predchádzajúcu knihu Honza Vojtku, mám rada jeho prednášky a podcasty. Na vzťahu sa musí pracovať neustále aby vydržal, vyvíja sa, mení sa. Preto mi dáva zmysel sa aj v tejto oblasti trochu vzdelávať a zaujímať. Rozdelené do kapitol a na konci každej sú otázky na zamyslenie i spoločný dialóg.

Zahrada. Bavilo menej ako Dědina a viac ako Chirurg. Tabuizovaná téma napísaná tak, ako to Petra Dvořáková vie. Úsporne a trefne. A pritom by z toho mohol byť trojnásobne väčší román. Ale chopila sa toho skvelo. Len niektoré pasáže asi nebudú pre každého a môžu vyvolať rozhorčenie.

Mojenka. Toto bola najzaujímavejšia prírodovedná knižka. A tiež moc pekný príbeh o tom, ako sa malá školáčka vyrovnáva s rakovinou svojej maminy. Smutno-krásne, Andreou Tachezy ilustrované a dobre napísané.

Prekvapí ma, keď sa mi do rúk dostane skvelá slovenská kniha, pretože so slovenskou literatúrou mám veľmi náročný vzťah. Ale aby som v priebehu krátkej doby prečítala dve skvelé slovenské knihy? Tak to som v šoku. Niekto sa nájde od Duša Martinčoka.

Jeden chlapec, jedna bytovka a desať príbehov. Obyvatelia, ktorí sa medzi sebou až tak moc nemusia, no zdieľajú jeden starý dom s modernou nadstavbou a tak chtiac nechtiac, ich životy sú prepojené. Príbeh sa točí okolo Olivera, chlapca, ktorý je v každom príbehu o rok starší, niekedy do život obyvateľa zasiahne viac, niekedy menej.

Hlavnou témou sú ale vzťahy.
Naplnené, nenaplnené, rodinné, susedské, funkčné, nefunkčné, partnerské, kamarátske, nepovedané, predstavované…

Je to výborne napísané, rozumne, jednoducho, pôsobivo, trefne. Netreba ísť do hĺbky a pritom sa dá vidieť veľa, nie iba o hlavných a vedľajších postavách. Je milá i smutná. Ľahko sa dotýka mnohých tém, môže zasiahnuť na citlové miesto. Kniha rozsahom malá (sotva 250 strán) a pútava, takže rátajte s tým, že keď sa začítate, pôjde to strana za stranou. Ale na konci vám bude ľúto, že už je koniec. Je skvelá.

Baví alebo zaujíma vás lietanie? Ako to funguje, zákulisie leteckej prepravy, zábavné historky, zaujímavosti, bezpečnosť, turbulencie a iné nepríjemnosti, ktoré môžete zažiť počas letu, čo to obnáša prácu pilota alebo letušiek…? Tak to si chcete prečítať túto knihu – rozhovor David Hecl: Mluví k vám kapitán. „Jako první Čech se stal kapitánem na Airbusu A380 ve dvou světových společnostech, v Emirates a v Korean Air. Navštívil desítky zemí, posbíral spoustu zážitků a v poutavém knižním rozhovoru se teď pokouší odpovědět na všechno, co vás kdy o létání napadlo. A možná i na to, co vás nikdy nenapadlo.“

Desiatky rokov skúseností a bohaté zážitky, skvelá atmosféra a dovolím si tvrdiť, že ak sa lietania bojíte, toto vám ten strach trochu pomôže zvládnuť. Výborne, oddychové i zábavné čítanie, fakt odporúčam.

Mojou poslednou minuloročnou prečítanou knihou bola non-fiction Medúzy stárnou pozpátku: Dlouhověkost pohledem vědy.

Dán Nicklas Brendborg sa venuje téme dlhovekosti a prístupnou formou sprostredkúva najnovšie vedecké poznatky aj laikom. A robí to dobre. Nie je to teda úplne na rýchločítanie, predsa len vám potrebuje objasniť nejaké pojmy, ale tým že rozsah knihy je príjemných sotva 250 strán, tak sa nemusíte báť dlhých opisov.

Ja mám takéto knižky z vedeckého prostredia, plne zaujímavých výskumov, príbehov aj náhod rada. Medúzy sú presne toto. Čo veda vie (a čo by rada vedela) o dlhovekosti a koľko ale! každy výskum má. Veľa. To čo sa javí ako logické riešenie narazí na fakt, že naše telo je príliš zložité, jedno súvisí s druhým, tretím, štvrtým…, niečo o ňom stále nevieme a naviac v ňom nežijeme len my, ale spoločnosť nám robí napríklad aj mikrobiota. Jednoduché riešenia tu neexistujú.

Kniha nie je návodom, ako žiť dlho, ale to je jasné už s podtitulu. Nejaké závery sa síce ponúkajú, ale tie vlastne už poznáte. Hýbte sa, kvalitne jedzte, dobre spite, nestresujte sa, stretávajte sa s ľudmi, s ktorými je vám fajn. Nejaký ten pôst a otužovanie vám tiež prospejú. Darujte krv a čistite si zuby! A prečo neexistuje a ešte dlho nebude existovať zázračný liek na starobu, to sa dozviete v Medúzach. Koniec koncov, vysokého veku sa už i tak dožívame. To, ako sa ho dožiť aj v zdravom tele tiež už poznáme a keď budeme poznať pozadie prečo je to tak, som si istá, že sa nám budú dodržiavať jednoduchšie.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.