O knihách

Prečítané v auguste 2022

22.9.2022

August bol po všetkých stránkach krásny mesiac. Po tej knižnej stránke to bolo deväť prevažne naozaj dobrých kníh. Medzi top knihy zaraďujem Můj policista, Purpurový ibišek a Jsi tam?, na duši pohladila do chladného počasia skvelá knižka Zimování, na ďalšie objavovanie Brna a okolia mi poradila knižka Kdo se nudí, míří do Brna, ako na húpačke, love-hate čítanie bola Šalina do stanice touha, zaujímavé bolo Z popela, Osiřelec a neľahko sa čítalo ešte Dědictví, no je to ten typ viacgeneračného románu na pozadí skutočných udalostí, ktorý ma baví a nevadila by mi ani viac ako 500 stranová verzia.

„Umíš se dělit?“ zašeptal.
„O co?“
„O mě?“
[…] „Jestli to jinak nepůjde, tak ano,” kývl jsem chvatně, „zvládnu se o tebe dělit.“


Můj policista. Veľmi smutná lovestory. 50. roky, Brighton. Vášivá láska dvoch mužov v represívnej dobe, ktorá za inakosť trestala. Marion a jej spoveď zo súčasnosti sa strieda s Patrickovými denníkovými zápiskami z minulosti. Obaja milovali policajta Toma. Ona dlho zatvára oči, on dlho toleruje. A Tom žije dvojitý život. Všetci spolu aj každý zvlášť. Ako dlho môže taký vzťah v tej dobe fungovať? Pomalé, smutné, krásne napísané, nespravodlivé a keďže LGBT komunita stále nemá takú slobodu, akú by si zaslúžila, tak i dôležité.
Nie je to napísané vyslovene napínavo, ale i tak som sa od toho akosi nevedela odtrhnúť.
Na jeseň bude aj vo filmovom spracovaní.

. . .

„Máme tendence představovat si své životy lineárně, ale ve skutečnosti jsou cyklické. Pochopitelně by mě nikdy nenapadlo popírat, že postupně stárneme, ale přitom prochádzíme obdobími zdraví a nemoci, optimismu a pochybností, svobody a omezení. Jsou chvíle, kdy je všechno snadné, a časy, kdy je všechno neskutečně složité.“

Zimování. Pomalá kniha o pomalom zvládaní ťažších období. Autorka prepája vlastnú životnú skúsenosť s príbehmi ďalších ľudí, tradíciami, minulosťou, zvykmi i počasím. Je to napísané moc pekne. Vlastne až tak hygge, úplne to vidím na jesenné čítanie, deka, teplý nápoj, sviečka, za oknami nič moc počasie. Ale tiež uvedomovanie si cykličnosti ročných období, radosti zo zimy, plávanie v mori v každom ročnom období, oslava slnovratu (aj toho zimného) a najmä o tom, že keď nám je ťažko, nanič a máme fakt náročné obdobie, nemusíme sa hecovať, povzbudzovať a prekonávať. Môžeme proste spomaliť a pomaly to zvládnuť, zvyknúť si na zmenu, novú životnú situáciu. Odpočívať. Zazimovať sa. 

„Jsou chvíle, kdy se tetelíme blahem, a chvíle, kdy nedokážeme ani vstát z postele. Obojí je normální. A obojí vyžaduje perspektivu.“

Kdo se nudí, míří do Brna. Pod nie zrovna peknou obálkou je skvelý obsah pre každého, kto sa pohybuje v Brne s deťmi. Brno je fantastické mesto a s okolím má nespočet možností za každého počasia a všetky vekové kategórie. Brno je kids-friendly od športovania, cez umenie a vzdelávanie až po trávenie voľného času. A práve čo sa týka pohybu, prirodzeného učenia sa a voľného času, s tým vám pomôže táto kniha. Kdo se nudí, míři do Brna má štyri časti. V prvej sú fajn detské ihriská (veľké, originálne, zaujímavé), v druhej aktivity v Brne, v tretej výlety po južnej Morave a v poslednej ďalšie možnosti, kam v Brne s deťmi (pumptracky, k vode, za zvieratkami, dopravné ihriská atď.).

Ak tu žijete a máte dieťa, pravdepodobne aspoň polovicu miest poznáte. No pravdepobone mnohé ešte nepoznáte. A to ich možno máte za rohom. A občas si možno poviete, tak kam dnes vyrazíme? Aký výlet dáme? Na ktorom ihrisku ich vypustíme? Otvoríte knihu, nemusíte premýšľať, nemusíte hľadať v mapy.cz. A máte to aj s kaviarňou poblíž či informáciou o verejnej toalete. A mnoho ďalších drobných a užitočných tipov zameraných na deti (napr. pracovné listy v info centre).

S Adamom Brno a okolie poznávame od jeho narodenia, možno si spomínate na naše každotýždňové výjazdy mimo mesto najmä za turistikou, keď sme sa chystali na púť do Santiaga (od jesene sa k nim chcem vrátiť). Takže aj keď mnoho miest poznám a máme už prejdených, i tak som si knihu šla kúpiť. I počas našej vanlifeovej prestávky od Brna nám tu pár ihrísk a aktivít pribudlo. Plus Adam je starší a aj to poznávanie je už teraz o inom. Príde mi užitočná a môžem z nej čerpať aj keď tu máme návštevy s deťmi.

Knihe chýba akurát mapa. Pri výletoch síce je QR odkaz na na mapy.cz, ale jednoduchá malá mapka s bodmi, kde sa čo v Brne a okolí nachádza, to tam citeľne chýba. A asi i lepšia obálka, taká, ktorá viac naláka, než odradí. Keby na knižku nedostanem odporúčanie od priateľov, tak by ma ani nenapadlo po nej siahnuť.

Inak je to skvelý a užitočný sprievodca pre miestnych aj tých, ktorí sem idú na dovolenku. Super práca Martina a Lenka 👏

Mám novú obľúbenú spisovateľku. Dolly Alderton. Už z jej predchádzajúcej knihy Vše, co vím o lásce som bola nadšená a teraz mi to potvrdila aj v Jsi tam? Tridsiatnička Nina, autorka kuchárskych kníh. Londýn. Na prvý pohľad všetko krásne. Rodina, kámošky, práca, čerstvý vzťah. Na druhý pohľad je tam choroba v rodine, kámošky, ktoré sa vydávajú alebo rodia, no a s mužmi to tiež nie je také, ako sa spočiatku javí. Hoci má Nina úplne životný štýl a nastavenie ako ja, ohromne moc mi sadla. Jej názory, trefné pripomienky, humor, ako žije, ako sa vysporiadava s problémami. Ako kámošky by sme si osobne asi moc nesadli, ale takto knižne, to mi funguje. Je skvelá. Vtipná, skutočná, úprimná. Chcem ďalšiu knihu od Dolly Alderton (len prosím tvrdú väzbu a lepšiu obálku, tak ako to mala jej prvá kniha, ktorú vydalo nakladateľstvo Moba).

Šalina do stanice touha. Tak ja neviem. Začala som čítať a hovorím si, to je blbosť, asi dám len pár strán a potom odložím a vrátim do knižnice. Lenže o pár ďalších strán to bolo fakt skvelé. A v tomto duchu sa to striedalo až do konca. Vtipné úseky striedali slabé. Niekde fantasticky použitý humor a paródia vystriedal taký ten lacný a jednoduchý. Postavy boli trefné i na zabitie (ha!). Dej bizarný až tragikomický. Koniec to nijak nerozuzlil a mal od obojeho. Bonusový bod ale pridávam za Brno, to si myslím čitatelia z Brna užijú o čosi viac než tí, ktorí mesto nepoznajú.

Netrúfam si ju odporúčať, pretože si viem predstaviť, že veľa ľudí baviť naozaj nebude a naopak si viem predstaviť, že niekomu príde geniálna. A tiež neviem, či ešte niekedy siahnem po ďalšej knihe od autorky, i keď chystaná Havířovina ma podľa anotácie trochu zaujala. Bola to skrátka taká nevšedná kniha s humorom, ktorý vám môže i nemusí sadnúť a zároveň oboje súčasne. Pritom paradoxne som ju prečítala za jeden deň, takže čosi na nej bude.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.