O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o vode

30.6.2019

Už viac oficiálne to byť nemôže. Je leto, začali prázdniny, tridsiatky vonku nenechávajú nikoho na pochybách. Môže začať aj prečítané leto. Nie je to prvý ročník, takže verím, že už viete, o čo ide. Pre tých, čo sú s nami prvé leto len v rýchlosti. Každý týždeň jedna téma. Hry, tvorenie a čítanie. V množstve, aké vyhovuje vašej rodine. Má to byť zábava, nie povinnosť. Primárne je určené pre deti, ale rodičia sa chcú baviť a čítať tiež.

Úplne všetky potrebné informácie, tipy na detské knihy rôznych vekových kategórií, hry, tvorenie, pečenie, no skrátka samé zaujívosti, vďaka ktorým prežijete nádherné leto, nájdete na stránke precitaneleto.sk, na FB a v rodičovskej skupine. Tak ako minulé dve letá, tento rok u mňa nájdete tipy na čítanie pre rodičov. Na každý týždeň som si pripravila tri, ale keďže na začiatku máte všetci ešte veľa energie a plánov, tak prvý týždeň bude máličko bohatší.

Začnem knižkou, ktorú som odporúčala v každom ročníku, takže kto zatiaľ neprečítal, má opäť príležitosť. Strážkyne pramene sa hodí do týždňa o vode, ale aj o počasí a enviro. Nádherne napísaný, výborné preložený, komorný a nadčasový román vyšiel pred piatimi rokmi, takže ho hľadajte skôr v knižniciach alebo internetových kníhkupectvách.

  • Strážkyne pramene je román s prvkami sci-fi i dystopie. Nie je to napínavý akčný príbeh, autorka vsadila viac na atmosféru, ktorá je neuveriteľná. Nie je to horor, ale strach som mala takmer od začiatku do konca. O hlavnú hrdinku i to, čo sa stane na ďalej strane. Strážkyne pramene je síce vymysleným príbehom z budúcnosti, no týka sa otázok a problémov, s ktorými bojujeme i my. Dnes. Čo sa stane, keď voda nebude tak bežná ako dnes a štát bude ovládať armáda?

A tým končím knižkami, ktoré som odporúčala aj minulé roky, tento rok mám pripravené zbrusu nové tipy.

Nakladateľstvo Albatros začalo minulý rok vydávať Foglarovky. Na knihách Jaroslava Foglara ste určite viacerí vyrastali a poznáte ich. V novodm vydaní s krásnymi ilustráciami môžu zaujať ďalšiu generáciu čitateľov. Prvé dve knihy sa hodia aj do témy o vode. Hoši od Bobří řeky a Chata v Jezerní kotlině. Kto mal radšej Rýchle šípy, tak si pozrie knižku Záhada hlavolamu. Každopádne, Foglarovky mi na leto prídu ideálne bez ohľadu na to, koľko máte rokov. Do prírody, k vode, zaspomínať na (skautské) tábory.

Ak vám bude príliš teplo, čo určite bude, možno vás schladí napínavá Antarktida. Relatívne ešte novinka, ktorú som čítala so zatajeným dychom a nevedela sa od čítania odtrhnúť. Mike Horn je dobroodruh, ktorý sa nezastaví pred žiadnou prekážkou a púšťa sa do náročných výziev. Ak vás zaujíma, aký je prechod cez kontinent s najväčším rezervoárom sladkej vody na svete, toto je tá správna kniha.

  • Prechod Antarktídou trasou, po ktorej ešte nikdo nešiel. Sám, iba s pomocou ťažných drakov (kite) a ťažkým nákladom na saniach, cez pohorie královny Maud a Dome C (3 233 m n.m.). 5 100 km za 57 dni zamrznutým terénom pri teplotách desiatky stupňov pod nulou. Na rovinu hovorí o všetkých prekážkach, ktoré musel prekonať, od byrokratických problémoch v Kapskom meste až po mráz, zranenia, straty až po všade prítomné sastrugi, ktoré mu cestu neraz prekazili. Do toho spomína na svoju manželku Cathy, ktorá podľahla rakovine, píše o tom, čo ho viedlo k tak dobdrodružnému životu i aký je otec svojim dvom dcéram.

Posledný tip do témy o vode je kniha tak trochu o káve. Vůně kávy. Lebo bez vody by nebola káva. Ja sama nie som fanúšik, kávu nepijem a nechutí mi. Ale knižku som s chuťou rozčítala a chcem si ju dočítať práve v tomto týždni.

  • Jeden z nejvýznamnějších kanadských spisovatelů Dany Laferriere napsal útlou knihu vzpomínek na jednu etapu svého raného dětství, jež bylo navzdory tehdejší kruté haitské diktatuře a všeobecně panujícímu strachu idylické. Malý chlapec žije u babičky, které se říká Da, pod bdělým, ale vroucím dohledem tetiček. Stačí malá horečka a hoch se musí na nějakou dobu vzdát her s kamarády. A tak tráví čas na dřevěné terase spolu s Da, která se pohupuje v křesle a pro sousedy a kolemjdoucí má kdykoliv připravený šálek kávy.

Kníh o vode je určite oveľa viac, určite máte nejakú doma, obľúbenú, dlho vo wishliste. Nezáleží, akú prečítate, či ju prečítate celú alebo len pár strán, alebo v húpacej sieti na chate v lese prečítate za celý týždeň aj tri knižky. Dôležité je, že ak chcete, tak čítate. Vaše tipy vítam v komentároch, určite potešia ďalších čitateľov.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.