O knihách

Prečítané leto o priateľstve

15.7.2018

Končí druhý týždeň letných prázdnin, dúfam, že ste si oddýchli a prečítali aspoň pár strán. Zajtra máme tretí týždeň a nová téma je mimoriadne krásna. Budeme čítať o priateľstve.

Mám viacero tipov, ale dva z nich sú mimoriadne krátke a veľmi obrázkové a ďalšie dva sú síce texty, ale patria k tým kratším knihám, takže sa dajú stihnúť aj pri bežnom režime. Pre tých s viac časom mám aj niečo dlhšie.

Začnem od najkratších. Tá prvá je o priateľstve vo vzťahu. Krátke, ilustrované, nežné. O tom, čo robí lásku láskou a vzťah vzťahom. Že je to celé o drobnostiach, každodennostiach, milých pozornostiach. Skromné obrazy a minimum textu. Prelistované za pár minút, ale úsmev na tvári ostane ešte dlho. To je Slaďák od Phillippe Riceovej, priateľky Lukea Pearsona, autora komiksu Hilda. Ten určite poznajú vaše deti (a ak nie, určite ich zoznámte).

Druhá krátka knižka je Dospelosť je mýtus, zbierka komiksových stripov od Sarah Andersen. Je o priateľke, akú by ste určite chceli. Alebo máte alebo sa v nej spoznáte. U nás vyšli už dva diely, takže ak vám bude jeden málo, hľadajte Ubulená hromádka štěstí a čoskoro vyjde Kočky útočí.

Rešpekt pred horami, úcta k prírode. Trošku iné priateľstvo, priateľstvo k Vysokým Tatrám, nájdete v knihe Na chodníku chodník, ktorý napísal asi najznámejší tatranský nosič Peter Petras. Nie som si istá, či knihu nájdete úplne bežne v kníhkupectvách alebo knižniciach, ale ak budete na dovolenke v Tatrách, zájdite si na Reinerovu chatu, kde vám ju autor podpíše a môžete si dať aj výborný bylinkový tatranský čajík. My tam chodíme každý rok, už je to naša tradícia.

Určite tu nesmie chýbať Mládí skvelého talianskeho režiséra Paola Sorrentina. Milujem jeho filmy a Mládí je moja srdcová záležitosť. O dvoch starých priateľoch, Freda a Micka, ktorý v luxusnom kúpeľnom stredisku spomínajú na svoju kariéru. Jednoduchý podmanivý jazyk. Krátke kapitoly. Trošku humoru. Trošku vážnosti.

Strážkyně pramene je jedna z mojich najobľúbenejších kníh a kde sa dá, tam ju odporúčam. Preto nesmie chýbať ani v letnom výbere. Zaradila som ju tohto týždňa, pretože v deji zohráva priateľstvo významnú úlohu. Ale aby som vám neprezradila pointu, tak nepoviem akú. Strážkyne pramene je román s prvkami sci-fi i dystopie, má ale podmanivú komornú atmosféru a je napísaný nádherným jazykom. Knihu prekladal jeden z najlepších fínčinárov Michal Švec, takže si ju užijete aj v preklade.

Poslednú odporúčanú knihu som nečítala, nechávam si ju na nastávajúci týždeň. Má výborné hodnotenia a mohli by sme ju zaradiť aj do kníh pre deti, od 13 rokov. Řeka, která teče pozpátku, románový príbeh dvoch osamelých detí z doby, kedy ešte neboli mobily, autá ani televízia. Na toto som veľmi zvedavá.

Odkazy na moje recenzie:

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.