O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o počasí

4.8.2019

Dúfam, že ešte vládzte čítať, pretože dnes mám viac ako tri tipy na čítanie. A to som si najprv myslela, že na počasie žiadnu vhodnú knihu nenájdem. Stačilo chvíľu pozerať do knižnice a už to išlo.

Začnem románom A počasí se změnilo, přišlo léto a tak dál od nórskeho autora chilského pôvodu vo výbornom preklade Jitky Jindřiškovej, ktorá sa vydanie v češtine snažila u nakladateľov presadiť niekoľko rokov. Vyšla minulý rok v dybukku a naozaj stojí za pozornosť. Ale upozorňujem, že je lepšie na ňu mať „tu správnu náladu“. Je to smutný román, hrozne smutný, lebo keď prídete o dve deti a potom skúšate nový život, nový začiatok v novej krajine, lenže to trvá niekoľko rokov a stále to nie je ono, dá sa vôbec taká strata prekonať, zmieriť sa s ňou?

Ale je to dobre napísané, nejak sa mi od toho príbehu nechcelo odísť, nechcelo sa mi Johnyho opustiť a nechať ho napospas spomienkam a živote v Nórsku, krajine, ktorej jazyk mu nejde cez pusu, jedlo je iné, ľudia sú iní a život nie je vôbec taký, aký by mal byť. A ako to má vnímať Marit, svoje sestričky vôbec nepoznala, narodila sa až po ich smrti, v tej novej krajine, kde mali Kari a Johnny začať nový život. Ale ich strata poznamenala aj ju. Striedajú sa postavy aj čas, dej plynie pomaly, počasie sa zmenilo, prišlo leto a tak ďalej, no čas je neúprosný. Odohráva sa to v 70. rokoch, USA a Nórsko, sem tam hudba tej doby. Neodvážim sa tvrdiť, koho by knižka mohla zaujať, téma naozaj nie je jednoduchá a je to také nešťastné čítanie, ale ak sa takým témam nevyhýbate, určite si knižku skúste v knižnici či v kníhkupectve nájsť.

Ak by ste ale preferovali niečo ľahšie, a ja sa vám vôbec nebudem čudovať, kľudne si ten prvý tip len poznačte a vráťte sa k nemu na jeseň či v zime. Teraz je čas výletov a dobrodružstiev. Ak som vás v týždni o dopravných prostriedkoch nalákala na turistiku a púte, dávam do pozornosti nádhernú knižku Úchvatné světové trekingové trasy. Ani nechcite vedieť, kde všade nás už vidím, že s manželom a Adamkom polezieme a čo všetko pochodíme. Pacific Crest Trail je už rok náš sen, ale dovtedy sa pustíme do menších trekov v Európe. A na inšpiráciu máme práve túto knižku. Pri turistike razíme heslo „Neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie“ a preto z nej budeme čerpať celoročne.

Aby sme ale trochu podporili odolnosť voči chladu a celkovo prehĺbili vzťah k prírode, objavujeme v sebe naše sisu. O tejto vlastnosti, odolnosti a odvahe, ktorá sa pripisuje Fínom, sa dozviete v dvoch výborných knihách. Sisu: Odolnost, síla a štěstí po finsku a Sisu. Finské umění odvahy. Každá je iná, aj keď sa dotýka tých istých tém. Nespravíte krok vedľa, ak si prečítate obe. A mimochodom, nečakajte od nich návod na šťastnejší život. No verím, že po prečítaní sa budete radovať z pobytu vonku za každého počasia a ešte ho začnete i viac vyhľadávať.

Mám ešte jeden bonusový tip, ktorý prišiel nečakane, nemám ho ani odfotený. Je to knižka Impérium jídla, v ktorej sa dozviete o poľnohospodárstve a výrove potravín v priebehu dejín. O vzostupoch a pádoch národov a ako s tým súvisí počasie. Určite v tom nájdete paralelu so súčasnou dobou, ako žijeme, aký konzumný spôsob vedieme, ako hospodárime. Nie je to optimistické, ale žijeme v dobe, kedy dobre poznáme minulosť, máme možnosť sa z nej poučiť a nedopadnúť rovnako. Len musíme chcieť a musíme ostať informovaný.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.