O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o ostrovoch | 2020

10.8.2020

No môže byť letnejšia téma, než tá o ostrovoch? Ja v nej vidím more, jachty, slnko, piesok, palmy, ale i člnky, ktoré sa plavia na maličký ostrov v jazere, no vidím tiež tie obrovské ostrovy, na ktorých sa rozkladá celý štát, alebo aspoň časť územia. A práve tieto veľké ostrovy ma inšpirovali ku knižným tipom na tento týždeň.

Ako keby to v knižnici tušili, zrovna dnes som si tam bola vyzdvihnúť rezerváciu na knihu Sláma i hedvábi. Je to zbierka malých príbehov obyvateľov mestečka Cučiura nachádzajúcom sa na japonskom ostrove Honšu. Začítala som sa do nej pri čakaní v poisťovni a už po pár stranách som začínala rozumieť, prečo bola v roku 1987 v Japonsku zvolená Knihou roka. Pätnásť rokov zbieral lekár Džuniči Saga príbehy ľudí naprieč rôznymi spoločenskými postaveniami a dal dohromady krásne svedectvo, ako sa žilo nie iba v tomto meste, nie tak dávno, no predtým, než sa i Japonsko stalo technologickou veľmocou a život na vidieku i v meste sa začal meniť.

Sláma i hedvábi mi asi veľa času nezaberú, tak možno dôjde i na ďalšiu knižku. Tentokrát z Islandu. Audur Ava Ólafsdóttir napísala nádhernú knižku Výhonek osmilisté růže (v slovenčine vyšla pod názvom Ratolesť) a ja som odvtedy nenašla odvahu pustiť sa do ďalšej jej knižky. Chystám sa na to každé leto, no mám strach, že žiadna jej kniha nebude tak krásna, ako bola tá o ružiach. No knižku Listopadoví motýli okukujem na poličke už príliš dlho a keby ju aj nezačnem čítať toto leto, určite ju beriem do obytňáku na naše cesty po Európe. Bez prístupu ku knižnici a len s obmedzeným množstvom kníh na ňu určite dôjde. „Listopadoví motýli jsou okouzlujícím humorným příběhem o přátelství, lásce, mateřství a sebepoznávání v nehostinných končinách ostrova v severním Atlantiku.“ , sľubuje anotácia a ja sa na ten príbeh už docela dosť teším.

A tretí tip už tradične na knihu, ktorú som čítala dávnejšie a vrelo ju odporúčam. Do tohto týždňa to je knižka Muž z ostrova Lewis od Petera Maya. Je to výborná detektívka, druhý diel zo série Ostrov Lewis, ale nemusíte čítať prvý diel, aby ste si užili ten druhý. Čakajú vás výstižné opisy škótskeho ostrova, miestna príroda a počasie. Výborne napísané sú aj postavy, ich viera, temné stránky, osobné problémy. A samozrejme zápletka. Hlavná dejová línia, odhaľovanie dávnej minulosti. Perfektne prepletené, od začiatku až do konca napínavé, nečakané zvraty, pritom všetko citlivo napísané a bez väčších násilností.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.