Vybrať knihy do tejto témy bolo pre mňa veľmi náročné. Ani na chvíľku som si nedovolila pomyslieť, že ju skrátka preskočím, no vyše mesiaca som premýšľala, čo by sa sem hodilo. Nevybavujem si žiadneho hrdinu, ktorý by nosil okuliare. Hoc aj potápačské. Nechcela som sem dať detektívku, kde na pol strane potápači hľadajú obeť, naviac si ani neviem spomenúť, v ktorej som to čítala. Celý čas mi hlavou išiel Pán Prsteňov a Barad-dûr, Sauronova veža s obrovským okom, ale nie zrovna krátka trilógia mi neprišla ako najvhodnejší tip na jeden týždeň.
A potom to prišlo z čista jasna, tri tipy akoby som luskla prstom a so štvrtým mi poradila mamina, ktorú som poprosila o prezretie jej domácej knižnice. Nebude tak úplne o okuliaroch. Bude to o zraku, ktorý chýba, o inom pohľade na svet, o autorovi, ktorý okuliare nosil a časozbernom zázname kamerou.
Autizmus, sušienky i zrkadlo našej spoločnosti zabalené v krátkej humornej knižke príbehov. Ak budú deti u starých rodičov, zvládnete ju za jeden podvečer. Otvoríte si k nej Chardonnay, budete sa smiať i zamýšľať. Autismus & Chardonnay je môj prvý tip, pretože vám ukáže iný pohľad na autistov. Z pohľadu ich vychovávateľa v dennom stacionári. Zložte ružové okuliare, autisti nie sú len géniovia a Rain Man.
Kto by nepoznal Helenu Třěštíkovú. Geniálnu českú režisérku časozberných dokumentov. Okom kamery zaznamenáva našu dobu i malé rodinné príbehy. Radostné i tragické okamihy. Ľudské osudy, ktoré inšpirovali aj pobúrili. René, Katka, Manželské etudy a mnohé ďalšie. Minulý rok vyšla kniha Sběrná kniha. Helena Třeštíková v rozhovore s Pavlom Kosatíkom. Určite si ju prečítajte, ak máte jej tvorbu radi.
Druhá svetová vojna z pohľadu nevidomého dievčatka? Na román Svetlo, ktoré nevidíme budete potrebovať viac času, ale rozhodne za to stojí. Marie-Laure mala prežiť krásne detstvo v Paríži v 30. rokoch 20. storočia. Aj napriek tomu, že ako dieťa oslepne, vďaka starostlivému otcovi žije plnohodnotný život. Všetko sa zmení až s príchodom 2. svetovej vojny. Wernerovi a jeho sestre naopak nebolo súdené prežiť detstvo, aké deťom náleží. Siroty v baníckej kolónií v Nemecku majú životy ťažké a osudy viac menej vopred dané. Ale Werner je zvedavý, fascinuje ho veda a šikovnosťou ukáže, že tomu osudu sa dokáže vyhnúť. Dostane sa na elitnú vojenskú akadémiu, využije svoje schopnosti a veľmi mladý sa dostane do armády na odhaľovania odbojov.
Poslednú knihu som veľmi chcela zaradiť do tohtoletného výberu. A viete čo? Autor nosil okuliare! Paráda. Posledným tipom je teda Saturnin. Úžasný humoristický príbeh, ktorý určite každý pozná. Nemenej skvelé je aj filmové a dokonca i divadelné spracovanie. Minimálne to v Mahenovom divadle považujem za najlepšiu komédiu, akú som kedy videla.
Verím, že si aspoň jednu knihu vyberiete a ak máte ďalšie nápady, určite sa podeľte v komentároch.
Čítaniu zdar a popozerajte aj tipy u Jedu v knize.
No Comments