O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o oknách a dverách | 2020

13.7.2020

O oknách a dverách. To je téma tretieho prázdninového týždňa Prečítaného leta. Pri detských knihách mi okamžite prišla na myseľ trilógia Journey od Aarona Beckera a veruže ju Adamovi podsuniem pri večernom čítani, pretože už sme po nej dlho nesiahli. No patrí k jeho obľúbeným knihám, svojho času sme ju čítali veľakrát. No, čítali… ona je bez slov. Takže skôr fantazírovalil. Ale ten motív, že sa dievča vďaka zázračnej červenej pastelke dostane cez dvere do tajomného sveta, ten je skvelý a následne výborne rozpracovaný.

U dospelých ma nenapadá ani tak konkrétna kniha o dverách alebo oknách, ale skôr okno príležitosti a kam sa nám otvoria dvere, keď poznáme jazyky. Určite to bude preto, lebo sama teraz jazyky riešim, mám intenzívne anglické koučovanie a popritom trávim denne aj s ďalšími jazykmi, ktoré sa učím od začiatku. Som si vedomá toho, že na to aktuálne nejdem ideálne a mám z toho celkom guláš, i preto som som začala čítať knihu Navždy plynule: Jak se rychle naučit cizí jazyk a nikdy ho nezapomenout. Do konca mi ešte niečo ostáva, no už teraz som z nej nadšená a začínam k učeniu jazykov pristupovať inak.

Touto knihou zároveň otváram tohtotýždňové tipy na čítanie pre dospelých. Jazyky sa totiž hodia, stačí pár základov a hneď ľahšie prelomíte bariéry v zahraničí. Budete si istejší, ľahšie pochopíte, čo si objednávate v reštaurácii, neprekvapí vás zatvorený podnik a miestni isto ocenia, keď zdvorilostné frázy prednesiete v ich reči. Takže, ak chcete aj vy zlepšiť vaše jazykové znalosti a otvoriť si tak dvere k ďalším príležitostiam a zážitkom, siahnite po tejto novinke z výborného brnenského nakladateľstva Jan Melvil.

Ak by mi to čas dovolil, chcela by som si prečítať knihu Život bez hranic od Chrissie Wellingtonovej. Túto knižku mám doma už dlho. Fascinujú ma príbehy ultra športovcov, pretože mi pomáhajú nepozerať na bežcov len z okna bytu, ale povzbudená ich príbehom častejšie zatváram dvere a idem von, behať, športovať, zlepšovať sa. Pretože moja vnútorná motivácia býva často umlčaná pohodlnosťou a lenivosťou. No skrátka sedieť na gauči a čítať si je jednoduchšie ako ísť na plaváreň, lezeckú stenu alebo behať. Pohyb treba a pre mňa sú knihy spôsobom, ako podporovať vlastnú motiváciu a prekonávať prokrastináciu.

Viete, čo sa môže odohrávať za zatvorenými dverami? Napríklad rukojemnícka dráma! A viete čo môže byť pre niekoho dôležité vidieť z okna? Most. Pár týždňov dozadu som čítala ďalšiu geniálnu knihu od Fredrika Backmana Obhliadka bytu (v čeština vyšla pod názvom Úzkosti a jejich lidé). Je v nej všetko. Ak vás dostal Medvědín, táto bude mať rovnaký efekt. Iný príbeh, iný ľudia, iné situácie, ale rovnako silné a pútavé. Anotácie u kníh Frederika Backmana sú trochu zavádzajúce, pretože pribeh je vlastne iný. Nakoniec zistíte že vôbec nejde o rukojemnícku drámu. Pri čítaní sa zasmejete i dojmete a možno sa v niekom i identifikujete. Ale je to dokonalosť a jedna z najlepších kníh, aké som tento rok čítala.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.