O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o odvahe

26.8.2018

Počasie akoby chcelo naznačiť, že koniec prázdnin sa naozaj blíži. Máme pred sebou posledný týždeň, deti čoskoro nastúpia do školy a škôlky. Nám matkám na materskej sa nič nemení, no hoci je Adamko stále maličký, i tak vnímam tú zmenu. Nie iba preto, že toto je posledný výber do Prečítaného leta, ale tiež preto, lebo o pár rokov sa budem aj ja dojímať nad tým, kedy tak vyrástol a sprevádzať ho prvýkrát do školy.

Na koniec leta vybrali skvelé ženy, ktoré za prečítaným letom stoja, skvelú tému. O odvahe. A tá môže byť pre každého iná. Najmenším nechýba odvaha skúšať nové veci, niektoré deti nastúpia prvýkrát do nového prostredia, dospeláci možno potrebuje zmenu v živote a hľadajú odvahu na prvý krok.

Vybrala som viac kníh a vedela by som vybrať ešte viac. Pretože odvaha je kľúčová vo veľa príbehoch, určite si spomeniete na svoj obľúbený.

Koniec leta je spojený s ešte jednou knižnou akciou, ktorá sa už celkom udomácnila. Deň neprečítaných kníh pripadne tento rok na piatok, tak to máte vlastne predĺžený knižný víkend.

Takže, čo môžete čítať tento týždeň? O 47 róninoch, o Tereze v Osle (Šlehačkova oblaka), o Afričanoch, ktorí chceli nájsť svoj americký sen (Amerikána), o Dominike na ceste Južnou Amerikou, o Čiernobielom svete, o Jedení a behaní a o živote v ideologickom režime, kde sa iný názor neuznáva (Persepolis).

Takeda Izumo, Namiki Senrjú, Mijoši Šóraku – 47 róninů

Ak ste sa zapájali do Prečítaného leta aj minulý rok, 47 róninů zrejme už poznáte. A ak ste ju vtedy v týdni o rukách nestihli, môžete to napraviť tento rok.

47 róninů opisuje historické udalosti z roku 1703. 47 bývalých vazalov sa rozhodlo pomstiť svojho pána, ktorý bol donútený vziať si život, nie inak než rituálom seppuka. A to už si vyžaduje riadny kus odvahy. Rituál i pomsta. Ak vám nesadne toto divadelné spracovanie, existujú aj beletrizované a komiksové spracovania, prípadne i filmové s Keanu Reevesom v hlavnej úlohe.

Tereza Salte – Šlehačková oblaka

Chvíľku som váhala, či zaradiť aj knihu známej českej blogerky Terezy Salte (terezainoslo.com), ale nakoniec som si povedala, že prečo nie. Je Češka, teraz už opäť žije v ČR, je pomerne známa, prešla si mnohými skúsenosťami, ktoré zažíva mnoho z nás, no skrátka sa v jej príbehu asi celkom ľahko nájdete alebo vám bude blízka.

A hlavne jej nechýbala odvaha. Pretože Terezka to sama priznáva, stále má hlavu v oblakoch, sníva a svoje sny si plní. Takže prostredníctvom knihy Šlehačková oblaka môže dodať odvahu aj vám. Od vydania knihy sa stihla stať aj mamou, dnes má William vyše roka a Tereza sa, rovnako ako my, nebojí ani cestovania s dieťaťom, takže na jej blogu a sociálnych sieťach môžete sledovať i zážitky a skúsenosti. Okrem pravidelného Nórska boli i na Bali.

Chimamanda Ngozi Adichieová – Amerikána

Vlastne som pôvodne chcela namiesto Amerikánky odporúčať Touhy Džendeho Džongy, ale knižku doma nemám, tak som siahla po témou podobnej Amerikáne. Od autorky ste možno čítali esej z vydavateľstva Absynt Všetci by sme mali byť feminist(k)ami. Odporúčam, e-knihu kúpite za 5 Eur (tu).

Myslím, že občas je odvážne priznať, že sme ______. A tam si doplňte hocičo. Vegetarián, feminista, homosexuál, kontaktný rodič, podnikateľ… Snáď každá „škatuľka“ má skupinu ľudí, ktorá ju nemá rada a dá to nahlas najavo bez toho, aby poznali celý príbeh a konkrétnu osobu. Akosi sa občas zabúda na rešpekt, toleranciu, empatiu. A pritom sú na svete oveľa dôležitejšie témy, ktorým by sme mali venovať energiu než riešiť životy druhých. Tomu pomáhajú aj knihy ako táto. O ľuďoch, ktorí išli za svojim americkým snom, no narazili a na vlastnej koži zistili, že to tak jednoduché nebude.

Dominika Gawliczková – Dominika na cestě Jižní Amerikou

Dominiku, ktorá na motorke prešla Južnou Amerikou mám už rozčítanú. Alebo skôr rozpozeranú, pretože zatiaľ som prešla len fotografie, ktoré sa v knihe nachádzajú. Do textovej časti sa pustím hneď v pondelok a dúfam, že do konca budúceho týždňa bude na blogu aj recenzia.

Dominika musela mať riadnu porciu odvahy, keď pri svojej výške meter a pol sadla na motorku a rozhodla sa ísť sama naprieť Južnou Amerikou. A to je naviac celkom mladá (ročník 1992). Kým mnohé cestopisy sú veselé, plné skvelých zážitkov a čitateľ by sa najradšej zdvihol a niekam vycestoval, Dominika mala väčšinou smolu. Stretla padúchov i nahnevaných psov, nevyhla sa jej porucha ani choroba a keď vyrazila ďalej s myšlienkou, že sa to zlepší, tak ono sa to nezlepšilo.

Kathryn Stockettová – Černobílý svět

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 60. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška slečna Skeeterová s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.

Na túto knižku sa chystám už veľmi dlho, mám ju doma roky. A ako na potvoru som si ju zabudla v Brne, zrovna teraz, keď budem dva týždne na Slovensku a budem mať viac času na čítanie. Asi si ju nachystám na dlhé zimné večery a tento týždeň si pozriem filmové spracovanie, ktoré bodovalo na Oscaroch, zlatých glóbusoch i cene BAFTA.

Scott Jurek – Jez a běhej

Bežci poznajú Scotta Jureka pravdepodobne vďaka bestselleru Born to run (Zrozeni k běhu). Scott bol jedným zo športovcov, ktorí išli behať s kmeňom Tarahumarov, o ktorých kniha píše. Pre mňa je to neuveriteľný bežec. Keď sme boli v júni v USA a navštívili sme Death Valley, kde sa teploty pohybovali okolo 45-49 °C, nechápali sme, že v najnižšie položenej časti sa behá Badwater Ultramarathon. Že v tom horku dokáže vôbec niekto behať. 217 km! Scott Jurek ho vyhral. Dvakrát!

Jeho knihu som zaradila pre tých, ktorí hľadajú odvahu behať. Mám totiž bežecké knihy z Mladej fronty rada preto, ako dokážu nakopnúť a namotivovať. Sú plné odvážnych bežcov, ktorí prekonávajú svoje limity. Určite na ne pozrite, ak sa potrebujete inšpirovať k väčším športovým výkonom.

Marjane Satrapiová – Persepolis

Persepolis som videla pred pár rokmi na filmovom festivale Cinematik. Ide o prvý iránsky komiks, hoci napísaný a nakreslený bol v Paríži. Autobiografický a pre mnohých prekvapivý. O dospievaní v Iráne, počas vojny a islamskej revolúcie. O tvrdohlavej hlavnej hrdinke, kultúrnych i náboženských rozdieloch, názoroch. Odporúčam každému.

Sú v ňom mnohé zaujímavé postrehy a myšlienky, ukážu nám kultúru, ktorá je pre mnohých z nás neznáma, zahalená tajomstvom a vzbudzuje obavy i strach. Persepolis vám ju ukáže z inej strany.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.