Začína siedmy týždeň leta a s ním nová téma. O meste. Čo mi príde veľmi fajn, pretože v lete cestujeme, na vidiek, k babkám, dedkom, na dovolenku, na hory, k moru alebo aspoň jazeru… a na mesto sa trochu zabúda. Pritom ak je v meste veľa zelene, parkov, rieka a fontány, dajú sa horká zvládnuť aj tam.
Opäť som siahla po celkom napínavom a krimi výbere. A jedna kniha mi na fotkách chýba, pretože som ju nevedela doma nájsť. Je celkom útla a tak ľahko zapadne medzi väčšími. Do siedmeho letného týždňa odporúčam rodičom knihy Šest dní hněvu, Zázemí, Predmestie, Ďábel v bílem měste alebo Prechádzka.
Robert Walser – Prechádzka
Začnem poslednou zmieňovanou. Predstavte si, že by ste sa vybrali na prechádzku a skutočne by ste vnímali svoje okolie. Nemyslím len cestu kadiaľ idete, ale aj čo vidíte, čo cítite, na čo sa tešíte, na čo myslíte, koho stretnete, za čím sa chystáte. Na takej prechádzke bol hlavný hrdina Walserovej očarujúcej a miestami i nadčasovej novely. V preklade slovenského spisovateľa Michala Hvoreckého vydala pred piatimi rokmi Premedia.
Ryan Gattis – Šest dní hněvu
29. apríla 1992 oslobodí súd troch strážnikov polície, obvinených z použitia neprimeranej sily voči černochovi Rodneymu Kingovi. Dve hodiny na to vypuklo v Los Angeles peklo. Nepokoje trvajúce šesť dní. Desiatky mŕtvych, stovky zranených. Mesto je v plameňoch, hasiči sú ohrozovaní obyvateľmi, nemocnice plné a polícia nevie, kam skôr.
Mohol snáď pre pouličné gangy byť lepší čas? Nemohol. Nastalo obdobie, kedy si môžu medzi sebou beztrestne vybaviť účty alebo sa iba vyblázniť a ukázať, kto je pánom štvrti. Podpáliť pár domov, vykradnúť pár obchodov. S vedomím, že za to môžu zaplatiť najvyššiu cenu. Život seba, kamaráta, sestry alebo milenky. Ale išli do toho všetci, aj tí čo nechceli.
Jana Šrámková – Zázemí
Ani deník, ani vzpomínky, ani obrázky ze života. Drásavá elegie o ztrátě města, domu, pokoje; babičky, s níž člověk sdílí tvář. Román dosud nenarozených dětí a už narozených dětí a první zpovědi a tetování na ruce. Příběh malé holčičky, která se bojí, i když už to je dávno žena.
Netajím sa tým, že mám rada českú tvorbu, už som objavila toľko skvelých autorov a autoriek. Jana Šrámková je jednou z nich. Hruškadóttir sa mi páčilo máličko viac, do výberu zaraďujem ale túto útlu novelu. Intímnu a poetickú.
Joakim Zander – Predmestie
Predmestie som ešte nečítala. Joakim Zander je švédsky krimi spisovateľ a maximálne si ma získal thrillerom Plavec. Príbeh nie je originálny, rovnako tak zápletka, striedanie osôb či tempo rozprávania. Ale i tak mal v sebe niečo, vďaka čomu som si po celý čas hovorila: „Sakra, toto je fakt dobrý thriller.“ A fakt dúfam, že Predmestie bude rovnako strhujúce.
Yasmine Ajámová pretrhla všetky putá s detstvom a dospievaním na štokholmskom predmestí Bergort a pracuje ako hľadačka trendov v New Yorku. V Bergorte nechala milovaného malého brata Fádího. Jedného dňa dostane správu, že v Bergorte to vrie nepokojmi a násilím, na fasádach sú namaľované mystické znaky a Fádí bez stopy zmizol. Yasmine sa musí vrátiť domov, aby zistila, čo sa stalo s jej malým bratom.
Erik Larson – Ďábel v bílém městě
Ďábel v bílém městě, kritiky oceňovaný bestseller, je beletrizovaná literatura faktu o skutečném příběhu masového vraha H. H. Holmese, amerického Jacka Rozparovače, který roku 1893 v Chicagu za Světové kolumbovské výstavy zavraždil desítky, možná až stovky žen ve svém speciálně zkronstruovaném domě, obrovském bludišti plném mučíren, propadlišť, piteven a slepých uliček. Vrah, který měl ve svém doupěti dokonce i plynovou komoru, byl nakonec usvědčen a poslán na šibenici.
Docela drsná anotácia. Knihu mi odporúčal manžel. On ju nečítal, ale niekde niečo o nej zahliadol, možno pripravovaný film, možno nejaká recenzia, už ani neviem. Ale pýtal sa ma na ňu a mňa nakoniec nalákala. Len som ešte nenašla odvahu ju otvoriť a prečítať. Na goodreads má hodnotenie 3,99/5, čo ju radí medzi veľmi dobré knihy. Ja si ju nechám až na zimu, no ak potrebujete zimomriavky už v lete, do týždňa o meste sa hodí.
No Comments