O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o mestách | 2020

29.6.2020

Leto je tu, prázdniny začínajú a s tým aj najlepšia čiateľská akcia v načich končinách. Prečítané leto. Deväť týždňov, deväť tém a toľko kníh, koľko len budete chcieť. Projekt, ktorý pôvodne vnikol na podporu čítania s deťmi počas letných prázdnin má už dlho presah a čítajú aj rodičia.

Aj toto leto budem každý týždeň pridávať knižné tipy pre dospelých. Len ich už nebudem pridávať v nedeľu večer, ale v pondelok, na začiatku daného týždňa. Budem zdieľať tipy na:

  • jednu knihu, ktorú ja sama budem v daný týždeň čítať,
  • druhú, ktorú by som si chcela prečítať, ale ďalšie rozčítané knihy mi to úplne nedovolia a
  • tretiu knihu, ktorú som už kedysi prečítala, stojí za to a sedí do témy.

Takže začíname prvý týždeň, ktorého téma je o mestách. Už pár dní mám rozčítanú knižku Rozvrat: Jak se národy vyrovnávají s krizemi od Jareda Diamonda. Možno ste čítali jeho známu knihu Svět, který skončil včera. Rozvrat nie je priamo o mestách, ale s mestami súvisí. Mestá totiž vznikajú, keď sa na jednom mieste rozrastá populácia, sústreďujú dôležité obchodné či administratívne budovy, sú tam viac či menej vhodné podmienky na ďalší rozvoj. Viac miest, viac ľudí, viac konfliktov, viac situácií, ktoré potrebujú riešiť, viac názorov. I malé spoločenstvo dá zabrať, i jednotlivec môže mať konflikt, ale mestá, veľké mestá a celé štáty… no skrátka občas to nevyjde, prechádzajú krízami a to, ako z nich vyjdú má obrovský dopad na rôznych úrovniach. Jared Diamond identifikuje dvanásť „terapeutických“ krokov a podmienok – od prijatia vlastnej zodpovednosti až po opustenie dysfunkčných zásad a inštitúcií – ktoré týmto národom pomohli ich existenčnej krízy úspešne prekonať. Vybral sedem krajín, ktoré dobre pozná a na ich krízach prináša množsvo odpovedí. Ponaučenie by sme v nich vedeli nájsť aj v súčasnej dobe a to ako na úrovni jednotlivca, tak celého štátu. Je to ale rozsiahla kniha a zaberie viac ako týždeň.

Ak vás non-fiction a história veľmi nelákajú a chceli by ste niečo kratšie, vybrala som knihu Víkend v Londýne od českého spisovateľa Jána Folného. Knihu som odporúčala už pred dvoma rokmi v téme o ďalekých krajinách a stále som sa k nej nedostala. Ak ste knihu o troch štyridsiatnikoch, ktorí chcú stráviť víkend v Londýne, tiež ešte nečítali, možno je tento týždeň na ňu ideálny.

Na záver ešte tip na knižku, ktorú som už čítala a stojí za to. Je to jedna z najlepších kníh a odporúčala som ju už niekoľkokrát, výborne sa hodí aj do tohto týždňa. Šest dní hněvu od Ryana Gattisa.

29. apríla 1992 oslobodí súd troch strážnikov polície, obvinených z použitia neprimeranej sily voči černochovi Rodneymu Kingovi. Dve hodiny na to vypuklo v Los Angeles peklo. Nepokoje trvajúce šesť dní. Desiatky mŕtvych, stovky zranených. Mesto je v plameňoch, hasiči sú ohrozovaní obyvateľmi, nemocnice plné a polícia nevie, kam skôr. Mohol snáď pre pouličné gangy byť lepší čas? Nemohol. Nastalo obdobie, kedy si môžu medzi sebou beztrestne vybaviť účty alebo sa iba vyblázniť a ukázať, kto je pánom štvrti. Podpáliť pár domov, vykradnúť pár obchodov. S vedomím, že za to môžu zaplatiť najvyššiu cenu. Život seba, kamaráta, sestry alebo milenky. Ale išli do toho všetci, aj tí čo nechceli. Hovorový jazyk, premyslený dej a uveriteľné postavy. A ešte desiatky drobností, ktoré robia z knihy Šest dní hněvu napínavé čítanie.

Ako sa mi darí s čítaním a celkovo knižné tipy nie len k Prečítanemu letu nájdete na mojom Instagrame, zhrnutia dávam i na svoj blogový Facebook. Pre viac informácii o projekte Prečítané leto sledujte ich webovú stránku, FB stránku alebo sa zapájte do diskusií v skupine. A ak ešte nemáte parádnu brožúrku Prázdninový denník, tu zistíte, kde ju zoženiete.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.