O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o knihách | 2020

27.8.2020

Posledná téma a taká srdcovka. Tu by som som sa mohla priam utrhnúť a popridávať desiatky tipov. Ale ostanem pri troch knihách. Jednu, ktorú som vytiahla z poličky nedávno, keď som triedila knižnicu a začítala som sa do nej a dve, ktoré som prečítala toto leto.

Kniha, ktorú som začala čítať je Ženy a knihy. Mám ju už dlhšie, vyšla pred piatimi rokmi, no myslím, že vtedy by som ju tak neocenila. Ide o stretnutia, príbehy so slávnymi čitateľkami. Nie je to román, radí sa do populárne náučnej literatúry, ale práve tento žáner už druhým či tretím rokom preferujem. A na týždeň o knihách mi príde ako dokonalá voľba.

Pri non-fiction ešte ostanem a rozhodne odporúčam prečítať knižku Čtenáři, vrať se. Ak vás zaujíma, čo čítanie robí s mozgom, aký ďalekosiahly význam čítanie má a ako je to u detí s čítaním a digitálnymi technológiami. Opäť sa mi potvrdilo, že neuroveda je nádherný obor, ktorý chcem v budúcom živote študovať. Je to naozaj komplexná kniha, ktorá mi zodpovedala veľké množstvo otázok v súvislosti s výchovou i čítaním ako takým a zároveň mi dala veľa podnetov na ďalšie premýšľanie. Vyžaduje sústredenie, ale naozaj za ten čas stojí.

Začiatkom leta som v knižnici objavila medzi novinkami knižku Knihkupectví na Bylinkovém náměstí. V poslednej dobe ma totiž akosi láka Francúzsko, jeho atmosféra, jazyk, kultúra, víno, syry… Mestečko Uzès, v ktorom sa dej odohráva, som ako prvé napísala na dovtedy neexistujúci zoznam miest, ktoré počas van life chcem navštíviť. Knihy, ktoré hlavná hrdinka Natálie svojim zákazníkom odporúča som postupne dopisovala na nekončný a už roky neubúdajúci zoznam kníh, ktoré chcem počas svojho života prečítať. Bolo to veľmi krásne čítanie. Veselé i dojímavé, pohodové i so zaujímavými myšlienkami. Možno trochu gýčovité, ale mne to vôbec nevadilo. O knihách, o ľuďoch, o príbehoch, o láske, o rodine. Pre mňa to bolo jedno veľké objatie a pohladenie na duši. A trošku mi pripomenulo feel-good román Čtenáři z Broken Wheel doporučují.

A týmto uzatváram knižné tipy do nádherného projektu Prečítané leto. Vzhľadom na nášu chystanú životnú zmenu a dvojročné cestovanie v obytňáku dosť možno i posledné. Ale uvidíme, kde budeme dalšie leto. Dva týždne som vynechala, pretože som ich nestihla, pritom toto leto bolo pre mňa veľmi pokojné a pomalé. A možno práve preto. Ale v priečinku Prečítané leto nájdete uložené tohto i minuloročné tipy, takže ak budete hľadať, čo si prečítať, nakuknite tam. A čo čítam, čo ma bavilo a občas i nezaujalo spomínam často aj na mojom Instagrame.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.