O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o farbách a slobode

25.8.2019

Posledný týždeň, posledná téma. Farby a sloboda. Kníh na túto tému nájdete veľa, ja som vybrala tieto tri.

Komiks toto leto ešte nebol, tak aspoň na tento týždeň. Maus je originálnym spracovaním udalostí druhej svetovej vojny a holokaustu. Namiesto ľudí v ňom vystupujú myši a iné zvieratá. Pôvodne vyšiel v dvoch samostatných knihách, dnes je v českom i v slovenskom preklade v jednom zväzku. Obálka je síce farebná, ale vo vnútri nájdete už iba čiernobiele strany.

Minulé leto som odporúčala knižku Čtyřcestí, odvtedy vyšla od Tommiho Kinnunena ďalšia. Vystrkov sa hodí práve do posledného prečítaného letného týždňa, pretože hlavnou hrdinkou je slepé dievča Helena. Z rodného mestečka na severe Fínska ju pošlú do školy pre nevidomých v Helsinkách a ona sa postupne učí spoznávať veľké mesto pomocou zvukov, pachov a počtom krokov. Farebný svet môže mať aj inú podobu. Knižka je o hľadaní vlastnej identity, rodičovstve a rodinných putách.

Posledný tip je slobodný a farebný zároveň. Daj mi tvoje meno od André Acimana. Môže vás pártýždňový vzťah poznačiť na celý život? Čo ak v sedemnástich rokoch prežijete tú najintenzívnejšiu skúsenosť, ktorá sa už nikdy nezopakuje? Daj mi tvoje meno je strhujúcim príbehom lásky, ktorá vzplanie medzi 17-ročným Eliom a 24-ročným Oliverom, hosťom Eliových rodičov, počas jedného leta na slnečnej talianskej riviére. Obaja najskôr predstierajú ľahostajnosť, ale postupne ich čoraz viac pohlcuje vzájomná príťažlivosť – prerastajúca do posadnutosti aj strachu, fascinácie i túžby.

Filmové spracovanie má niekoľko ocenení (vrátane Zlatý Globus, Oscar a BAFTA) a ešte viac nominácií. Takže ak nestihnete knižku prečítať, skúste aspoň film. Ja by som rada stihla oboje.

A to by bolo za mňa všetko. Dúfam, že vás moje tipy bavili, objavili ste skvelé knižky, prečítali ste ich toľko, koľko ste chceli a verím, že sa stretneme aj budúce leto.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.