O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o drakoch | 2020

6.7.2020

Druhý prázdninový týždeň, druhá téma prečítaného leta. O drakoch. S deťmi je to jednoduché, tam sa to drakmi v knižkách len tak hemží, Adamkovi napríklad tento týždeň vytiahnem knižky Dráček Zog a princezna Rebelka a Franklinova létající knihovna. Ale pri knihách pre dospelých som chvíľu uvažovala, či sa vôbed niekde drak vyskytuje, fantasy totiž veľmi nečítam. Ale nakoniec to ani dlho netrvalo.

Mám totiž z knižnice požičanú knižku Kirke. Narazila som na ňu náhodou a mojej pozornosti by isto unikla, keby ju nenapísala Madeline Miller, autorka krásneho románu Achilleova píseň. Takže som dnes začala čítať Kirke. Neviem či sú tam aj draci, ale podľa anotácie sa to bude hemžiť inými mytologickými stvoreniami a príšerami, tak snáď nevadí toto malé odbočenie od hlavného motívu. Ak máte v obľube grécku mytológiu, mohla by knižka zaujať aj vás.

Ak by som mala viac času, chcela by som prečítať najnovšie diely série Milénium. Prvú trilógiu od Stiega Larssona som hltala pred desiatimi rokmi keď začala vychádzať, no keď pôvodný autor zomrel a ďalšie diely začal písať David Lagercrantz, už som na príbehy investigatívneho novinára Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderovej, geniálnej hackerky s tetovaním draka na chrbte, zanevrela. No s odstupom toľkých rokov by som mohla dať šancu aj novému autorovi, predsa len si z pôvodných troch kníh pamätám len podstatu deja, nie detaily a tak sa vyhnem porovnávaniu, ktorému by som sa inak v krátkom časovom rozpätí neubránila.

A môj tretí knižný tip na dračiu tému? Jednoznačne kniha Hobit od Tolkiena. Geniálne dielo v ktorom sa odráža neuveriteľný autorov multitalent. Kniha je naviac skvelá v tom, že ju rýchlejšie prečítate než si pozriete všetký tri diely, do ktorých bola sfilmovaná. Je to fantasy s presahom a fanúšikov si Hobit našiel po celom svete, bez ohľadu na to, či fantasy čítajú alebo ním opovrhujú ako žánrom pre divných či mladých. Doteraz si spomínam na teenagerský vek, kedy som s napätím čítala Tolkienové knižky o Stredozemi, snažila sa naučiť písať v runách a hovoriť elfštinou. Pán prsteňov, Hobit, Silmarillion i Húrinové deti ostanú navždy TOP knihy, aké som v mladosti prečítala. A občas si hovorím, že by som si ich mohla prečítať znova.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.