O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o dopravných prostriedkoch

21.7.2019

Autá, vlaky, lietadlá, lode, loďky, balóny… dopravné prostriedky budú dominovať v štvrtom týždni a vlastne celým letom. Budeme sa presúvať k babičkám a dedkom, k jazerám či k moru, na hory, na chalupu… Aj my sadneme do rôznych, do auta, keď pôjdeme za rodinou na Slovensko, do lietadla, keď poletíme do Talianska, vlakom cestujem s Adamkom na výlety po okolí Brna.

Ja som ale tento rok začala viac sádzať na vlastné nohy. Turistiku a chodiť čo najviac pešo. Preto som i knižky vybrala také, aby ste zapojili aj svoje nohy.

Napríklad taký výlet do Prahy. Tam sa na jeden deň s Adamkom chystám. Pôjdeme vlakom, ale potom si mesto prejdeme pešo podľa Honest Guide Praha. 50 tipov ako spoznať Prahu inak, ako objaviť málo známe miesta na hlavných turistických trasách. Ako sa vyhnúť davom a ako neplatiť zbytočne veľa. Janek Rubeš upozorňuje aj na nekalé praktiky, vtipne komentuje napríklad škaredé vlakové či autobusové stanici a skrátka odvádza kus kvalitnej práce pre domácich aj turistov. Poďte Prahu objaviť trochu inak.

Druhý tip je vyslovene putovací, aj keď pokiaľ nemáte pol roka času a nerozhodnete sa ísť zo svojho domu, nejaký dopravný prostriedok budete potrebovať. Hovorím o svätojakubskej púti do Santiago de Compostela. Kto ma sleduje dlhšie vie, že sme v máji išli po trase Camino Primitivo aj s našim dvojročným Adamkom. Než som sa ale na cestu odhodlala, čítala som blogy a kníhy iných pútnikov. Najviac sa mi páčila Poutnice – Tři cesty do Santiaga od Aleny Ježkovej. Nádherné až románové spísanie vlastných postrehov z troch ciest. Zaujme aj tých, ktorí sa na púť nechystajú. A tí ktorí sa chystajú, tým odporúčam dvojnásobne, nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek trasu.

Môj posledný tip som objavila v antikvariáte a je to knižka, ktorú by som chcela začať čítať tento týždeň. Cesty Evropou od Karla Čapka. R.U.R., Věc Makropolus, Dášeňka čili život štěněte či mnohé ďalšie diela, určite autora poznáte. Cestopisy posielal pôvodne do Lidových novín, až neskôr vyšli knižne. Zachycuje v nich zvláštnosti, zvyky a životný štýl z Anglicka, Španielska, Holandska a z ciest na sever z Dánska, Nórska a Švédska.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.