O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o ďalekej krajine

1.7.2018

Podľa ohlasov, ktoré sa ku mne minulé leto dostali, sa vám moje tipy na čítanie pre rodičov páčili. A ja som veľmi rada, že ma Vik z Čítajme si spolu oslovila a vzala do partie aj na tento rok. I toto leto bude prečítané. Môžete sa tešiť na deväť týždňov, deväť zaujímavých tém a nespočet knižných tipov.

Oproti minulému roku, kedy som mala iba pár mesačného kojenca a on sám knihy aktívne nepozeral, sa tento rok zapojím i do detskej časti. Adamko bude mať v týždni 15 mesiacov, je to riadny čitateľ a tak okrem tipov na knihy pre rodičov budem v každom článku dávať aj tipy pre najmenších čitateľov. Pre batoľatá.

(Odkazy na knihy sú affilliate a vedú na Martinus.sk)

Takže vitajte, čítajte, zdieľajte, komentujte, sledujte aj ostatné zapojené blogy, zapisujte, koľko ste prečítali a pridajte sa na FB do skupiny Prečítané leto – rodičovská skupinka.

Prvá várka knižných tipov je tu. Prvý týždeň je o ďalekej krajine. Paradoxne som ju fotila u nás na záhrade, hoci z ďalekej krajiny, mesačnej dovolenke v USA sme sa včera vrátili a ešte na blog pár článkov pribudne, vrátane tých knižných.

Ak sa túžite do ďalekej krajiny preniesť (aj) prostredníctvom kníh, vydať sa niekam na cestu a spoznať nové miesta, tieto vám to značne uľahčia.

Ladislava Ziburu určite poznáte. V lete sa vydáva na pešie turistiky a potom o nich vtipne prednáša a píše knihy. Prednášok zvládol určite už stovky, knihy má tri. Toto leto je na ceste znova, stopuje po Európe tak verím, že bude štvrtá. Zatiaľ jeho vtipné i trefné postrehy môžete čítať na jeho verejnom FB profile. Knihy vám odporúčam všetky, je na vás, či vás láka 40 dní pěšky do Jeruzaléma, Pěšky mezi buddhisty a komunisty alebo nasadnete na bicykel a pôjdete Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii.

Niekomu možno stačí iba Víkend v Londýne. V tom prípade ho strávte v spoločnosti Jána Folného.

Neviem ako vás, ale mňa ohromne láka Island. Zamilovala som si ho aj vďaka knižke Výhonek osmilisté růže (v slovenčine vyšlo pod názvom Ratolesť), ktorá vás prevedie na jedno neznáme a bližšie neurčené miesto, do kláštora. Podmanivý a veľmi krásne napísaný príbeh, ktorý odporúčam veľmi často. Možno si ho pamätáte z minuloletového druhého týždňa, kde som ho zaradila do témy o rastlinách. Tak ak ste nestihli vtedy, tento rok to určite napravte.

Na severe ešte ostanem, kto ma pozná vie, že sú to moje obľúbené krajiny. A to nie iba na cestovanie, ale najmä kultúru, kam spadajú aj úžasné knihy. Pre tých s menej časom by som ponúkla komiks Agnes a sedmý host. Autorka bola mimochodom nedávno v Prahe. S Agnes sa vydáte na tajuplný zámok plný duchov, obrazov a zvláštnych hostí.

Na neľahkú cestu sa vydáva zajatkyňa s vojakom. Cesta k súdu, kde má byť súdená za svoje zločiny. Lenže, čím sa vlastne naozaj previnila? Rozkaz je príbeh lásky na pozadí konca fínskej občianskej vojny v roku 1918. Kniha sa pred desiatimi rokmi dočkala aj veľmi dobrého filmového spracovania.

Pre najväčších cestovateľov je bezpochyby Atlas zemí, které neexistují: Padesát oficiálně neuznaných států, o kterých se málo ví. Zaujímavosťami nabitý atlas o krajinách, ktoré sú, ale oficiálne vlastne vôbec nie sú. Navštívite celý svet.

Japonsko je ďaleká krajina, ktorá láka naozaj veľa ľudí. Krajina tradičná i moderná. Knihy odohrávajúce sa v Japonsku majú pre mňa často až snovú atmosféru. Napríklad Kočičí host Takašiho Hiraidea, no spomenúť musím aj novelu Hedvábí od Alessandra Bariccoa.

Ja budem tento týždeň čítať Putování jednoho slona od Josého Saramagoa, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Slona čaká cesta z Lisabonu k rakúskemu arcivojvodovi Maximiliánovi II. Nie sú to síce krajiny ďaleké geograficky, no príbeh sa odohráva v polovici 16. storočia, takže sa trochu prenesiem v čase.

Čo bude čítať Adamko? Určite naše obľúbené leporelo Choo Choo od Petra Horáčka. Vlakom pôjdeme cez krajinu i tunel až na pláž. A keďže cesty vlakom nás bavia, na poličku vyložím aj Šťastně dojeď, dlouhý vláčku.

A samozrejme knižku Nastupovat, jedeme! Jedna z mojich najobľúbenejších v Adamkovej knižnici.

Letím, letíš, letíme
kam, to ještě nevíme.
Na Aljašku, do Afriky,
hledat zlato, trhat fíky.

Ak sa chystáte na cestu lietadlom, doma si môžete vďaka knižke Velká knížka Letiště pro malé vypravěče ukázať, čo všetko sa na letisku deje.

Odkazy na recenzie

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.