O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o čokoláde

7.7.2019

Ako ste rozbehli prázdniny? Prečítaná už aspoň jedna knižka? Ja som dočítala Vůně kávy a idem sa pustiť do ďalšej. Na tento týždeň, týždeň o čokoláde, som si pripravila tri knižky.

Chcela som určite nejaký román. Čokoládu v názve majú Čokoláda od Joanne Harrisovej a Karlík a továrna na čokoládu od Roalda Dahla. Ale tie väčšina pozná a myslím, že filmové spracovania videla väčšina z nás. Preto som zašla do knižnice a zapátrala po niečom menej známom.

Objavila som tam Báječný krámek s čokoládou od Jenny Colganovej. Nie som si istá, či tento viac ako 350 stranový román stihnem v týždni prečítať, ale anotácia ma zaujala a ak budem mať voľnejšiu chvíľku a chuť na niečo oddychové, rada sa doň pustím. Našťastie máme poblíž aj predajňu s čokoládou, tak si to čítanie mám čím spestriť.

 • Třicetiletá Anna pracuje v továrně na čokoládu na severu Anglie. Po úrazu se v nemocnici setkává se svou bývalou učitelkou francouzštiny Claire a obě ženy se spřátelí. Anna přichází o práci a zdrceně přemýšlí, co bude dál. Je tady ovšem Claire, která jí nabízí možnost odjet do Paříže a vypomáhat v obchodě proslaveného výrobce čokolády Thierryho Girarda, se kterým kdysi prožila milostný románek.

Viete odkiaľ je kakao, z ktorého sa vyrába čokoláda? Pôvodne pochádzajú zrejme z Južnej Ameriky, aktuálne je ale 70 % svetových plantáži kakaovníku v západnej Afrike. No a kým sa dostane k nám domov, tak precestuje kusisko sveta. Preto je môj druhý tip cestovateľský. Prečítajte si knihu obľúbeného svetobežníka.

Ja som vybrala súbornú autorizovanú biografiu Stingl Miloslav, ktorú napísal Adam Chroust a získala cenu Magnesia Litera 2017 za nakladatelský čin. Stingl je úžasný človek, cestovateľ, ktorý navštívil 152 zemí na všetkých kontinentoch, vie sa aspoň čiastočne dohovoriť 17 jazykmi, je čestným náčelníkom indiánskeho kmeňa Kickapoo, zaujímal sa najmä o obyvateľstvo navštívených zemí, napísal 43 kníh v 240 vydaniach, celkovo má na konte 17 milionov predaných kníh a desiatky tisíc dokumentov, fotografií a archiválií.​ Bude to čítanie na celé leto a možno aj dlhšie, ale bude to určite skvelý zážitok.

Tretí tip je kuchárska kniha. Vybrala som Gastrokroužek, moju aktuálne najobľúbenejšiu. Sú tam najrôznejšie recepty na najrôznejšie témy a perfektne sa hodí práve na leto. Výber z tém: Farmářské menu, Ve vlaku, Na vinici alebo Hory. Na kakao je tam recept na kokosovo-kakaový krém, ktorý majú zaradený v téme Ve vlaku. Takže cestovná desiata, ktorú si s Adamkom určite vyskúšame, pretože vlakom chodíme na výlety po okolí Brna často.

 • Neobyčejná kuchařka přátel, bloggerů a gurmetů, které spojilo jídlo, zachycuje deset jedinečných setkání Gastrokroužku. Najdete v ní nejen vymazlené recepty ze všech akcí, ale také inspiraci, jak si užít život společně s přáteli a dobrým jídlem. Za všechno může Lukáš Hejlík, autor Gastromapy a Listování. Těšit se můžete na recepty bloggerů Markéty Pavleje (Kitchenette), Jany Králikové (Zásadně zdravě), Mariky a Jirky Kučových (Kitchen Story), novinářky Darina Křivánkové (Reflex, FOOD) a samozřejmě ty Lukášovy. Vyrazili vařit do školní jídelny, o dušičkách na faru, o Velikonocích k Lukášovi na chalupu, na podzim na vinici, v zimě na hory, udělali letní mejdan na hausbótu nebo grilování na koňském polu. A nebyli u toho sami – drinky míchal skvělý barman George Němec, vařila s námi Katka Podoláková (Taste of place), dorty napekly Stáňa Mutlová (Punk Rock Cakes) a Šárka Divácká (Sorry, pečeme jinak), vařili s nimi i šéfkuchaři Jana Bilíková (Ambi) a Přemek Forejt (Entrée) a spousta dalších hostů. Těšte se na osmdesátku receptů, které budete zaručeně chtít vyzkoušet, a atmosféru, kterou budete chtít zažít. Na fotografiích vše kouzelně zachytila Lucie Fenclová.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Jana 7.7.2019 at 20:50

  Báječný krámek s čokoládou je příjemná oddechovka. Vzpomínám si, že jsem se při čtení musela pořád ovládat, abych neběhala do obchodu a nekupovala kila čokolády 🙂

  • Reply Orvokki 10.7.2019 at 08:04

   Mávam to podobne, keď sa v knihe objaví moje obľúbené jedlo, okamžite by som jedla, aj keby mám už po večeri. 😀

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.