O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o chorobe

19.8.2018

Predposledný prázdninový týždeň prečítaného leta bude o chorobe. Nie veľmi príjemná téma, ale môžeme sa z nej tak veľa naučiť.

Keď som premýšľala nad knihami o chorobách, okamžite som si spomenula na americkú spisovateľku Lurlene McDanielovú. Píše pre mladých, ale je to iný young adult, než sme zvyknutí z aktuálnej tvorby. Hlavným motívom snáď každej jej knihy je vážna choroba, láska a smrť. V teenagerských rokoch som prečítala všetky jej knihy, ktoré boli v piešťanskej knižnici.

Do výberu som ale zaradila iných autorov. Tak trochu si naviac myslím, že na prahu tridsiatky by ma Lurlene McDanielová tak veľmi nebavila. Takže, čo môžete čítať v ôsmom letnom týždni? Ako prvú odporúčam Hanu, jedna z najlepších českých kníh minulého roka. Ďalej tu mám novinku fínskeho autora Anttiho Tuomainena Než natáhnu brka, pri ktorej sa i zasmejete. Naopak slzy vám samé potečú pri čítaní Medzi odtieňmi sivej. Kratším románom je Nazdar, vitamíne a ešte kratším sú zápisky autista A proto skáču. A z iného pohľadu choroby som zaradila aj Svetovú vojnu Z. No a teraz už o jednotlivých knihách bližšie.

Alena Mornštajnová – Hana

Jedna z najlepších českých kníh, ktoré som čítala. Nie iba tento rok. Dej vyrozprávaný troma osobami v troch rôznych obdobiach tvorí dohromady silný príbeh. O utrpení, tragédii a následkoch. Hana rozhodne nie je ľahké čítanie, ale rozhodne ju nebudete chcieť odkladať. Výborný jazyk, perfektné časovanie a postupné odkrývanie. Po prvej časti si prečítajte úryvok na konci knihy.

Choroba, nešťastie a umieranie sa tu nachádza vo viacero častiach. A zohráva kľúčovú úlohu.

„O minulosti musíme vědět co nejvíc, abysme neopakovali stále stejné chyby. Jednotlivé události spolu vždycky nějak souvisí, zapadají do sebe a vyúsťují v další dění. Jen pochopení souvislostí je cestou, jak se může lidstvo pohnout dopředu.“

Antti Tuomainen – Než natáhnu brka

Antti Tuomainen patrí k mojim najobľúbenejším fínskym spisovateľom a na každú jeho novinku sa teším. Píše detektívky inak. Presahuje do ďalších žánrov, asi najviac sa mi páčil Léčitel, kde zakomponoval trochu dystopie, trochu sci-fi, trochu lásky a trochu drámy. Veľkým plusom je, že jeho knihy nie sú extrémne dlhé a čítajú sa rýchlo.

Než natáhnu brka je novinka. Je to zmes drámy, krimi a čierneho humoru. Ale pozor, fínskeho humoru. Ten je dosť svojský. Hlavný hrdina umiera, pretože ho niekto otrávil. Postupne. Preto i umieranie je postupné a skryté. Než ale jed dokončí svoju prácu, musí Jaakko pozisťovať veľa vecí. Popritom, väčšinou neplánovane, zažije v priebehu pár dní väčšie dobrodružstvo, než za celý život dohromady.

Ruta Sepetysová – Medzi odtieňmi sivej

Medzi odtieňmi sivej je o chorobe spoločnosti. O neľudskom správaní, násilí, režime, systéme, ktorý sa nadraďuje nad iných a koná surovo a bez emócií. O chorobe, ktorá sprevádzala naše dejiny, v niektorých krajinách je stále a u niektorých jednotlivcov je bohužiaľ aj dnes považovaná za normálnu alebo je dokonca popieraná. Holokaust, gulagy, pracovné tábory, nenávisť, homofóbia…

Sú knihy, témy, ktoré sa nečítajú ľahko. Ruta Sepetysová sa pustila do náročnej a nepríjemnej témy, ale popretkávala ju odvahou a láskou. Aj napriek utrpeniu, ktoré prežili tisíce ľudí, ide o krásny a pútavo napísaný príbeh. Som rada, že sa niekto dal do rozprávania osudov, ktoré sú súčasťou pobaltskej histórie tak, aby ju priblížil i mladým ľuďom. O nemeckých koncentračných a pracovných táboroch bolo napísaných nespočet kníh, no ruské tábory a pobaltská genocída akoby zostali pred svetom schované a píše sa o nich veľmi málo.

Celú moju recenziu si prečítajte tu.

Rachel Khongová – Nazdar, vitamíne

Alzheimer a starostlivosť o chorého otca. Hlavná hrdinka Ruth sa na jeden rok odsťahuje k rodičom, aby pomohla a bola prítomná. O celom roku píše denník, ktorý sa tiež mení. Ako sa mení Ruth, ako sa mení rodina i ako sa mení otec. Ako sa menia spomienky. Občas to máme v hlave uložené inak, ako ten druhý.

Na necelých 200 stránách sa vlastne nič zásadné neudeje, pritom je v nej veľmi veľa. Každá rodina to má, nejakú minulosť, trápenia, tajnosti pred deťmi. No nie vždy z toho musí byť krimidráma. Ak vás práve tieto obyčajné príbehy bavia, náhľady do určitého obdobia, úlomky, ktoré prezradia niečo viac… tak vtedy si knižku Nazdar, vitamíne maximálne užijete.

Celú moju recenziu si prečítajte tu.

Naoki Higašida – A proto skáču

Kniha o autizme od autistu. Naoki Higašida je mladý japonský spisovateľ a bloger. A proto skáču spísal v trinástich rokoch. Ukazovaním znakov na abecednej tabuľke odpovedal 85 otázok, ktoré ako autista často dostával.

Knihu preslávil, do angličtiny preložil a predslov napísal známy britský spisovateľ David Mitchell (Atlas mraků, Hybatelé, Třináct měsíců, Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta…), ktorý je otcom autistického syna. Nie je dlhá, nezaberie veľa času. Ale veľa sa dozviete o výnimočnom svete autistických detí, prečo sa tak správajú, ako sa cítia, čo by chceli. Trošku to zmení váš pohľad nie len na ľudí s touto diagnózou. Určite vám pomôže im lepšie porozumieť.

Max Brooks – Svetová vojna Z

A na záver jedna moja srdcovka. O chorobe, ktorá našťastie v skutočnosti neexistuje, no filmových i knižných tvorcov fascinuje. Je námetom mnohých príbehov, väčšinou s hororovým nádychom. Živí mŕtvi a zombie apokalypsa. Osobne nie som veľký fanúšik, ale Svetová vojna Z je obrovská výnimka.

Absolútne perfektná atmosféra. Čítala som po večeroch a kedykoľvek som vyhliadla z okna na ulici, čakala som na hordu zetiek a v hlave si premietala únikový plán. Brooks vás vtiahne do deja fantastickým spôsobom a vy mu hltáte každé slovo. Každý z rozprávačov konfliktu vám ukáže boj zo svojej strany. Pretože to bol boj každého. Zistíte, ako sa cítili ľudia v ponorke, na medzinárodnej vesmírnej stanici, v Himalájach, trópoch i uprostred zamorenej aglomerácie. Nikto to nemal jednoduché a každý príbeh bol dôležitý a mal svoje miesto. Svetová vojna Z je výnimočná kniha, ktorá si čitateľa získa prostredím, príbehmi, ale i zaujímavými myšlienkami, ktoré platia aj v našom svete. Nie je to len príbeh o zrážke s oživenými mŕtvolami. Je to hlavne o nás ľuďoch, o našej psychike a správaní a schopnosti bojovať… alebo to vzdať.

Celú moju recenziu si prečítajte tu.

Ak máte ďalšie tipy na dobré knihy o chorobe, šup s nimi do komentárov. A zajtra sledujte moju FB stránku, bude súťaž o jednu knihu z tohto výberu.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.