O knihách Prečítané leto

Prečítané leto o bábätkách

14.7.2019

O bábätkách, aká krásna téma. Hneď som vedela, čo by sa mohlo čítať. Na jar som čítala úžasnú knižku Zůstaň se mnou. Nigérijska autorka, debut a hneď taká dokonalosť. Silný a veľmi pútavý spoločenský román o láske a túžbe po deťoch v Nigérií, krajine, ktorá je úplne iná, než boli ešte donedávna moje predstavy. Motív manželov, ktorí sa roky snažia o dieťa nie je ničím nový. Lenže v Nigérií, kde aj napriek pokroku stále pretrvávajú mýty, povery, šamani, bylinkári a tradície, nad ktorými občas krútime hlavou, v Nigérii má takýto príbeh úplne iné vyznenie. V krajine, kde je povolené mnohoženstvo, kde je dôležité, aby mal muž syna, kde sa príchod dieťaťa oslavuje vo veľkom a novorodenec dostáva i dvadsať mien, no jeho odchod je znamením a matka div že nemá právo ani len smútiť dlho, v takej krajine je to o to zaujímavejší príbeh.

Príbeh služobníčky je aj vďaka seriálu veľmi známi. Nájde sa medzi vami niekto, kto ho ešte nevidel alebo nečítal? Ja sa hlásim k obom a práve toto leto by som to chcela zmeniť. Prečítať knižku s výraznou obálkou nakladateľstva Slovart a pozrieť si aspoň prvú sériu seiálu.

Tretím knižným tipom je český román Malinka spisovateľky Dity Táborskej. Od knihy mám vysoké očakávania, pretože českú tvorbu mám mimoriadne rada a len málokedy ma sklamala, recenzie sú pozitívne (84 % na Databáze kníh) a najmä je o vzťahoch. Odkedy mám Adamka, zaujímam sa o vývoj, o dôležitosti prvých rokov a utváraní vzťahov i osobnosti.

  • Když ji totiž Ina s Jaromírem ke svým dvěma biologicky vlastním synům adoptovali, měla téměř ve všech kolonkách rodného listu vepsán údaj Nezjištěno. Ina rozuměla trápením, která Malce její složitý příběh přinášel. Toužila stát při ní, ale mnohdy to zkrátka nevyšlo.
  • Dvaadvacetiletá Malka se dostává do nečekané životní situace, která ji nutí zaplnit prázdná místa jejího života a odpovědět si na otázku, co vlastně dělá mámu mámou. Čtyřicetiletá Alice tohle promýšlet nepotřebuje — zřetelně to vnímá svou intuicí, avšak složité konstelace mateřství, do kterých se dostává, jsou i pro ni nečekanou výzvou. Otcem dítěte, které obě ženy spojí, je Alicin manžel Roman, který po dítěti hluboce touží.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.