O knihách

Prečítané leto | Knižky o starých rodičoch pre rodičov

16.7.2017

Whohoo, ideme do tretieho týždňa. Užívate si leto? Ja mám paradoxne na knihy menej času, ako som plánovala. Zato výletujeme aj tam, kde som neplánovala. S Adamkom v šátku samozrejme. Čítame len kratučké príbehy a riekanky v Adamkových leporelách, ja svoje knižky iba po pár stranách. Ale o ďalšie tipy vás nemôžem ukrátiť, tentokrát nebudú iba tri, pretože som sa nevedela rozhodnúť.

Ako prvú vyberám moju knihu minulého roka a že ju nič neprekoná som vedela už v marci, kedy som ju čítala. Čtyřcestí. Prvotina fínskeho spisovateľa Tommiho Kinnunena, viac generačný román o troch silných ženách, útržky zo životov, ktoré dohromady mapujú Fínsko dvadsiateho storočia, vo výbornom preklade Lenky Fárovej. Dielko, ktoré všade  a všetkým odporúčam.

Druhý tip je novinka Mrzout v preklade blogerky a fínčinarky Emy Stašovej (emamele.com). Mrzout je dedko, ktorého dokáže všeličo dožrať. Príbeh nie je ucelený, sú to krátke zápisky z toho, čo všetko takého starčeka môže hnevať. Ale sú zapísané vtipne a hoci nemusíte so všetkým súhlasiť, svojim spôsobom Mrzouta chápete. Bonusom sú ilustrácie a čtivý formát. (Existuje nejaký vhodný slovenský ekvivalent k slovku čtivý?)

Aj tretia odporúčaná kniha pochádza z Fínska. Zapomenuté šaty mám v knižnici dlho, ale ešte som sa k ním nedostala. Keďže dovolenkujeme, chcela by som konečne nájsť čas aspoň na rozčítanie. Som zvedavá, aké tajomstvá babičky Elsy poodhalím.

Mám tu ešte jeden viac generačný román. Výš než v sedmém nebi od belgickej spisovateľky Griet Op de Beeckovej. Postavy, dialógy, dej. Obyčajný príbeh neobyčajne napísaný. Páči sa mi záver anotácie, že kniha je o živote: „ktorý je strašne nádherný a zároveň nádherne strašný“. Páčila sa mi horská dráha emócii, vzťahov, rodinných tragédií a výbuchov. Páčila sa mi nádej, ktorú som cítila z každej strany i bezmocnosť, ktorá sa sem-tam snažila predrať na povrch. Román si ma veľmi rýchlo podmanil.

Stále nestačí? V tom prípade pozrite aj na knižku Anna a Anna od Charlotte Indenovej, ktorá osloví i staršie deti alebo českú novelu Lizucha od Lenky Juráčkovej.

Tip na víkend: návšteva rodného mesta starých rodičov

precitaneleto.sk | FB Prečítané leto

Tommi Kinnunen – Čtyřcestí

V románu Čtyřcestí se, jak název napovídá, protínají osudy čtyř členů jedné rodiny z nejmenovaného městečka na severu Finska. Každá z hlavních postav vnímá historické i běžné rodinné události svým způsobem, každá něco skrývá. Tajemství však člověku vždy berou sílu a izolují jej od ostatních, komunikace začíná váznout, rodinné vztahy se narušují. Příběh začíná v roce 1895, kdy mladá Maria začíná úspěšnou a dlouholetou kariéru porodní báby, a uzavírá se o sto let později, kdy Mariina nemanželská dcera, fotografka Lahja umírá na nemocničním lůžku obklopena svými blízkými. Dalšími vypravěči jsou manžel Lahji, válečný hrdina Onni, a její snacha Kaarina, která se snaží narušit zavedené rodinné pořádky. Čtyřcestí je empatický román o lidech, kteří se nebojí hnát své sny až do zakázaných výšek, i když tuší, že za to mohou draze zaplatit.

Tuomas Kyrö – Mrzout

Hlavní hrdina této knihy je mrzout. Ne, on je něco víc, on je Mrzout. Soused a jediný kamarád mu umřel, manželka je v domově s pečovatelskou službou a doktor mu řekl, že jestli nezmění životosprávu, ucpou se mu žíly. Ale on dobře ví, že to nejsou tuky a cholesterol, co mu je ucpává. Stačí upustit páru a žíly budou jako nové – člověk si prostě potřebuje pořádně zanadávat. Na sníh, na syna, na kojící matky, na frontu v lékárně, na všechny ty zbytečné novoty… na život. „To jsem se zas jednou dožral…“ hartusí Mrzout, ale my se popadáme za břicho.

Riikka Pulkkinen – Zapomenuté šaty

Annina babička Elsa, uznávaná vědkyně v oboru dětské psychologie, smrtelně onemocní rakovinou. Pro celou rodinu je to velká rána, ale Elsa se rozhodne naplno si užít každou chvíli, která jí ještě zbývá: vychutnává si paprsky slunce, koupání v ledovém jezeře, pár sklenek vína na pikniku s vnučkou Annou, blízkost manžela Marttiho, úspěšného výtvarníka, se kterým strávila padesát let svého života. Anna objeví u babičky ve skříni staré šaty. Když se v nich babičce ukáže, nevědomky poodkryje dávné tajemství. Šaty patřily mladičké Eevě, která v šedesátých pomáhala vytíženým manželům Else a Marttimu s domácností a výchovou dcerky Elly, Anniny matky. Jakmile si Anna šaty obleče, není už možné před utajovaným Eeviným příběhem zavírat oči. Anna se vydává hledat pravdu do minulosti a postupně odhaluje, že za zdánlivě bezmračným manželstvím jejích prarodičů se ukrývá drama vášnivé a tragické lásky, které ovlivnilo celou rodinu včetně jí samé víc, než by si uměla představit.

Griet Op de Beecková – Výš než v sedmém nebi

Pět vzájemně propojených postav vypráví svůj příběh, Lou je dvanáct, Evě šestatřicet, Elsie dvaačtyřicet, Casperovi šestačtyřicet a Josovi jednasedmdesát. Vyprávějí svůj příběh o nečekaném štěstí, které všechno jen ztíží, o tajemstvích, která se zdají být příliš velká, o tom, jak složité je být mladý, o překážkách, které narostou do takových rozměrů, že se sotva dají překonat, o tom, jak se nepřestat snažit, dokud se člověk nedostane na hranici, za niž už nikdo nemůže.

You Might Also Like

11 komentárov

  • Reply knihomilka 16.7.2017 at 21:41

    Četla jsem Čtyřcestí i Zapomenuté šaty, obě skvělé.

  • Reply monicqa 17.7.2017 at 09:28

    Čtivý = čítavý
    (celkom často sa používa) 🙂

    • Reply Orvokki 18.7.2017 at 06:13

      Priznávam, že čítavý som jakživ nepočula, ale teraz si to už zapamätám, pretože už nejedenkrát som to potrebovala. Vždy ma napadne pútavý, ale to nie je to pravé orechové. Ďakujeeem. 🙂

  • Reply Daffodila Slavíčková 18.7.2017 at 08:05

    Zapomenuté šaty jsem měla tuhle v ruce, když jsem bloumala po knihovně. Nakonec jsem si je s sebou domů nevzala, ani nevím proč. Očividně chyba! 😀 Výš než v sedmém nebi mě také celkem zajímá, připíši na nekonečný seznam a třeba se na ni taky někdy dostane. 🙂

    • Reply Orvokki 20.7.2017 at 09:03

      Výš než v sedmém nebi je nádherný román, to si musíš prečítať! Niekedy, raz… samozrejme chápem naliehavosť iných kníh, ktoré kričia o pozornosť. Aj na mňa už vrieska celá knižnica a častejšie do nej pozerá Adamko, pretože má pod ňou spravené „ihrisko“. 😀

  • Reply StandyB 20.7.2017 at 06:51

    Hneď po pravekom plane od marka sissona sa pustím do Čtyřcestí 🙂

    • Reply Orvokki 20.7.2017 at 09:07

      Daj mi potom prosím vedieť, ako sa knižka Čtyřcestí páčila. 🙂
      Praveký plán je jeden z najlepších „paleo“ titulov, aké som čítala, aj keď Mark o tom ako o paleo ani nehovorí.

      • Reply StandyB 20.7.2017 at 12:18

        Dám vedieť 🙂

        súhlasím, som už v polovici a jednoznačne sa stotožňujem s tvojim názorom……mamina len prevracala oči, že na čo si kupujem knihu o paleu, však o ňom už musíš vedieť všetko :D…..kníh nikdy nie je málo 😀

        Čo sa týka paleo titulov….som prekvapená, že som nejaké našla v slovenčine…predsa o paleostrave je naviac titulov práve v češtine….ako aj reštaurácie v Prahe nájdeme na paleo nôtu (aspoň to tvrdí moja sestra, ktorá tam žije :))….v tomto Čechom závidím….

        • Reply Orvokki 21.7.2017 at 17:27

          To kedysi aj mna prekvapilo, že o paleo bolo viac kníh v slovenčine, pritom vtedy ten štýl viac frčal v ČR.
          Aj v Brne je paleo reštaurácia, volá sa Má hostina (www.mahostina.cz) a kedysi bolo ešte Friends Bistro, ale to už zatvorilo.

  • Reply Ja som dedo Jozef, dedo Jozef som! (sumár 3. týždňa) – Prečítané leto 28.7.2017 at 10:42

    […] zabúdať ani na Orvokki’s blog, ktorý vždy otvára nový týždeň knihami práve pre vás, rodičov. To preto, aby ste sa v pondelok po práci mohli zastaviť rovno v knižnici a zbaliť čo vám len […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.