O knihách

Prečítané leto | Knižky o rukách pre rodičov

23.7.2017

Knihy o rukách. Stojím pred svojou knižnicou a premýšľam. Mohla by som vybrať nejakú severskú detektívku, kde páchateľ poslal obeť vlastnými rukami na druhý svet. Ale to sa na leto zrovna nehodí. Chcelo by to niečo viac tvorivé. Umelecké. No jasné, Klingsor od Torgnyho Lindgrena. Klingsor je maliar z veľmi osobitým zmyslom pre humor. Ale toho nemám v papierovej podobe, preto na fotke chýba.

Keď už sme ale pri tých umelcoch, za pozornosť stojí jedinečný komiks Scott McCloud Sochař. Hlavný hrdina David Smith uzavrie zmluvu s diablom. Iba vlastnými rukami je zrazu schopný vytvoriť umelecké diela, z betónu i ocele. Zmluva s diablom nemáva šťastné konce a rozsah naznačuje, že tak jednoduché to nebude.

Umelcom musel byť svojim spôsobom aj Mark Watney, hlavný hrdina knihy Marťan, jeden z členov posádky na Mars. Po nehode sa na neobývateľnej planéte ocitá sám, bez pomoci a kontaktu so Zemou. Musí využiť všetky svoje schopnosti, aby prežil. A keby aj nájde spôsob, ako prežiť v nehostinnom prostredí, jedla nemá ani zďaleka toľko, aby vydržalo do príchodu ďalšej misie. Našťastie nechýba Markovi zmysel pre humor, šikovné ruky a pár chytrých nápadov. Na druhej strane, Mars ho tam očividne nechce.

Ďalším tipom sa presuniem do Japonska, krajiny, ktorá ma nesmierne láka, ktorá je pre mňa tou pravou exotikou, či už sa to týka prírody, kultúry alebo spoločnosti. A presunieme sa aj mimo bežné žánre, tentokrát nepôjde o román, ale divadelnú hru. 47 róninů opisuje historické udalosti z roku 1703. 47 bývalých vazalov sa rozhodlo pomstiť svojho pána, ktorý bol donútený vziať si život, nie inak než rituálom seppuka. Ak vám nesadne divadelné spracovanie, existuje aj beletrizovaná forma s názvom Příběh 47 róninů (Román o morálce, cti a odvaze japonských samurajů) od Johna Allyna. Prípadne môžete po prečítaní pozrieť aj filmové spracovanie s Keanu Reevesom v hlavnej úlohe.

Dopisujem článok a pohľadom ešte raz zablúdim na knižnicu. Malá útla knižôčka, ale vidím ju a pasuje mi do témy. Dřevaři. Príbeh, ktorý som čítala dva roky dozadu. Príbeh o fínskom drevorubačovi, ktorý počas Zimnej vojny odmietol opustiť rodnú dedinu v čase evakuácie. Nikto neveril, že prežije, ale drevorubačov potrebovala aj nepriateľská strana. Dôkaz, že na dobrý príbeh nepotrebujete veľa strán.

Nakoniec nebolo vôbec náročné, vybrať pár skvelých kníh. A komu je málo, stále sú tu už spomínané severské detektívky. Ale tie si nechajme radšej na zimu, chladné počasie a tmavé podvečery im svedčia viac.

Tip na letný podvečer: pozvite k sebe pár priateľov a pripravte si spoločne dobré jedlo. Jednohubky, sendviče, tapas, limonáda…

precitaneleto.sk | FB Prečítané leto

Takeda Izumo, Namiki Senrjú a Mijoši Šóraku – 47 róninů

Hra zpracovává historickou událost z ledna 1703, kdy se 47 bývalých vazalů rodu pánů z Akó pomstilo za incident, který vedl k rituální sebevraždě jejich pána. Jedná se o mnohokrát a mnohými žánry zpracované téma, hra autorského kolektivu složeného z osobností Takedy Izumoa, Namiki Sósukeho a Mijošiho Šórakua nicméně patří k nejznámějším a nejcitovanějším. Děj hry pochopitelně akcentuje dlouhé a složité přípravy pomsty, které museli vazalové konat tajně a s omezením osobního kontaktu. Róninové mají ve hře coby kód přiděleny jednotlivé znaky japonské slabičné abecedy. Zároveň se během jedenácti dějství hry setkáváme s časovými skoky, respektive s retrospektivami, které dokreslují hlavní dějovou linii, tvoří detailnější pozadí hlavních událostí a vykreslují komplexní obraz japonského konceptu vazalské věrnosti.
Ve hře je tak dokumentována vertikální struktura japonské společnosti, ve které jsou dodnes patrné vztahy mezi podřízeným a nadřízeným, odpovídající dřívějšímu vztahu mezi pánem a jeho vazalem. Za hlavní a dodnes živé téma hry lze označit obětování osobního štěstí a blaha vlastní rodiny ve prospěch skupinového cíle. Osud róninů, vykořeněných osobností postrádajících autoritu, je (nejen pro Japonce) dodnes aktuální, jako róninové jsou v Japonsku například označování i neúspěšní uchazeči o studium na vysoké škole. Dá se tedy říci, že důvody popularity hry „Pokladnice samurajské věrnosti“ nejsou pouze kulturní, ale i sociologické.

Andy Weir – Marťan

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie.
Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr.

Scott McCloud – Sochař

Smlouva s ďáblem, po jaké touží každý zneuznaný umělec
Sochař, kterého autor tvořil pět let a který dosáhl téměř pěti set stran, je zároveň oslavou komiksové formy i nádherným grafickým románem.
Jedná se o faustovskou legendu. Sochař jménem David Smith byl vypuzen z newyorské umělecké scény. Dealeři umění ho kdysi nazývali „tím druhým Davidem Smithem“, aby ho odlišili od Davida Smithe, kralujícího v uměleckém centru Storm King; teď mu neříkají nijak. Bez peněz a zoufalý se setkává s duchem svého prastrýce Harryho a na jeho otázku „co bys dal za své umění?“ David odpoví „svůj život“. A Ďábel v podobě Harryho mu nabídne schopnost vytvořit holýma rukama cokoli – z betonu, oceli, lidského těla – a dá mu dvě stě dnů, aby si svou schopnost užil, než zemře.
Ale rozhodnutí, co má vlastně tvořit, je těžší, než si představoval. Když navíc v hodině dvanácté nalezne svou životní lásku, bude to mít ještě obtížnější!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.