O knihách

Prečítané leto | Knižky o rastlinách pre rodičov

9.7.2017

Druhý prázdninový týždeň je pred nami, začína nová téma. Od zajtra čítame knihy o rastlinách. Kým u detských netuším, čo budem s Adamkom čítať, v dospeláckych mám aj tentokrát jasno. Všetky tri knihy sú moje obľúbené, poeticky napísané a naviac pomerne krátke, takže ak sa nimi inšpirujete, možno stihnete aj viac ako jednu.

„Maloměstští smrtelníci nikdy nepochopí, co k životu potřebuje víla.”

Do tmy je prvotina českej autorky, ktorá minulý rok získala ocenenie Magnesia Litera 2016 za prózu. Od Anny Bolavej vyšlo nedávno voľné pokračovanie s názvom Ke dnu. No o rastlinách je Do tmy. O liečivých bylinkách a jednej zranenej duši. Priznávam, že to nie je pohodová knižka na letnú dovolenku. Otvorila by som ju skôr večer, keď už celý dom spí a cez otvorené okno fúka do miestnosti príjemný vánok, na ktorom sa nesie vôňa neďalekej lúky. Do tmy je výnimočná kniha.

Výnimočný je aj Výhonek osmilisté růže (v slovenskom preklade vyšlo pod názvom Ratolesť) od islandskej spisovateľky Audur Ava Ólafsdóttir. Krásne napísaný, pomalo plynúci. O ružiach, rodine, samote, ceste a láske. S nádhernou obálkou, správne zvolenými slovami, citlivým humorom a drobnými ponaučeniami. Túto knihu si v knižnici strážim a rada sa k nej vrátim.

„A kde jako přesně leží, tohleto Japonsko?“

Treťou a poslednou odporúčanou knižkou je novela Hedvábí. Krátky príbeh o nenaplnenej láske, cestách do Japonska, hodvábe. Moruša hrá iba vedľajšiu úlohu, ale bez moruše by nebola priadka morušová, bez priadky morušovej hodváb a bez hodvábu obchod, ktorý priviedol Hervého Joncoura do exotického Japonska. Mimoriadne krásne napísané, čítať Hedvábí je ako počúvať príjemnú hudbu. Režiséra Françoisa Girarda príbeh očaril natoľko, že sa ho rozhodol preniesť na filmové plátna.

Tip na krátke oddýchnutie: botanická záhrada

precitaneleto.sk | FB Prečítané leto

Alessandro Baricco – Hedvábí

Toto není román. A není to povídka. Toto je příběh. Poetický příběh o nenaplněné lásce, vyprávěný stylem hladkým a lehounkým jako hedvábí. Děj se odehrává ve Francii a exotickém Japonsku devatenáctého století. Hrdina Hervé Joncour se živí neobyčejným řemeslem – cestuje přes celý svět, aby do Francie z dalekých zemí přinesl vajíčka bource morušového a prodal je zde. Pří jedné cestě z neznámých končin Japonska je tak očarován, že ho to poznamená na celý život…

Anna Bolavá – Do tmy

Příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Konstantou je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid. Rafinovaný styl nás kapitolu po kapitole vtahuje hlouběji: hlouběji do staré půdy, hlouběji do prokletí sběru bylin.

Audur Ava Ólafsdóttir – Výhonek osmilisté růže

V románu islandské autorky se dvaadvacetiletý vypravěč vydává na cestu z rodného severského ostrova do horského kláštera v blíže neurčené zemi na kontinentu. Čtenář si teprve postupně skládá drobné i velké události, které vypravěčově cestě předcházely: láska jeho nedávno zemřelé matky k zahradě a květinám, náhodné zplození vlastní dcery s takřka neznámou dívkou, pravidelné večeře s autistickým bratrem a starým otcem, který vaří podle matčiných receptů.

 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Čo všetko nám kvitlo v týždni O rastlinách? (sumár 2. týždňa) – Prečítané leto 19.7.2017 at 01:16

    […] Miriam pripravila rastlinkový hudobný nástroj, Dagmar s deťmi varila z vody (fakt!), Ina postúpila s deťmi na stranu číslo 2 ich letného leporela. A Barbora samozrejme pripravila to najlepšie rastlinné pre vás, pre rodičov. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.