O knihách populárne náučné

Praktická příručka pro nové tatínky (i pro ty nevlastní)

20.10.2016

ahoj-tati

Autor: Mal Peachey
Názov: Ahoj, tati
Rok vydania: 2008
Vydavateľ: Jan Melvil Publishing
Počet strán: 240
Orig. názov: Dads
Preklad: Libuše Mohelská

. . .

Knihu Ahoj, tati som prirodzene kúpila manželovi, pretože už od začiatku sa o všetko zaujímal. Asi za najdôležitejšie mi príde budúcim otcom vysvetliť, čo sa v tele ich tehotnej partnerky vlastne deje. Obzvlášť prvý trimester nie sú na prvý pohľad vidieť žiadne zmeny, no vnútorne je to neskutočná zmena.

Asi som mala od knihy veľké očakávania. Nemyslela som, že pôjde nejak moc do hĺbky, ale v konečnom dôsledku všetky témy autor len naznačil, opísal pár slovami a išiel ďalej. Samotnému tehotenstvu bol venovaný malý priestor a namiesto vysvetľovania čo sa vlastne deje sa zameral skôr na to, aby partner najmä chválil, prikyvoval a povzbudzoval. Čo síce nie je zlé, ale stále to neobjasňuje príčinu ranných nevoľnosti a ako môže partner pomôcť.

Naviac kniha sa nezameriava iba na tehotenstvo a prvé týždne, ale na prakticky všetko od rozhodnutia mať dieťa, ako to oznámiť vlastným rodičom až po pubertu, rozvod a tak. A na 240 strán, kde je pomerne dosť obrázkov a text je samozrejme lákavo rozčlenený, sa tak dostane málo priestoru na nejaké odbornejšie mudrovanie.

Občas mi nesadol autorov zmysel pre humor, ale na druhej strane oceňujem odľahčenú formu jazyka. Pozitívom je aj prevedenie dôležitých informácií na české reálie. Na knihe je ale poznať už starší dátum vydania, české vydanie vyšlo pred ôsmymi rokmi, no originál je ešte starší.

Občas som mala pocit, že snáď každý muž musí praktizovať nejaký šport a s tým mať spojenú partiu kamarátov, nehovoriac o vysedávaní v bare. Veľký dôraz bol v knihe práve na to, ako sa tieto veci zmenia a ako k nim pristupovať s dieťaťom.

Knihu by som odporúčala asi len tým mužom, ktorý o tehotenstve a rodičovstve nemajú prakticky žiadnu predstavu a popravde ani ju nechcú mať, stačia im iba skutočne základné informácie. Nechala som sa nalákať na kladné ohlasy, lenže s pohľadu ženy mi príde kniha pomerne nedostatočná. Samozrejme muž nemusí vedieť, ako vlastne pôrod prebieha a čo sa deje v tele ženy týždeň po týždni, ale ak sa na dieťa teší a očakáva ho, na tieto otázky sa bude svojej partnerky či manželky aj tak pýtať. Pretože, žiaľ, táto kniha mu odpovede neposkytne.

2/5

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.