Adamkova knižnica O knihách

Pozor, jede vláček!

27.3.2019

Ak je v nejakej knižke vláčik, má u Adamka úspech prakticky zaručený. Cez celú izbu je schopný zahliadnuť vlak na obálke a s pokrikom „tutúúúú“ sa za mnou rozbehnúť.

Malý traktor so zvieratkami je skvelý, ale taký vláčik, to je v jeho batoľacom svete predsa len niečo viac. A musím teda povedať, že i ja som z Pozor, jede vláček! viac nadšená. Veterný mlyn, hojdačky, indiáni v kanoe či bubeník. Vojtěch Kubašta bol skutočne génius a svoje knižky premyslel do detailov.

Ohľadom spracovania nemôžem napísať nič nové. Ide o rovnaký formát, ako spomínaný Malý traktor so zvieratkami. Zmenili sa postavy a príbeh, ale mechanizmus ostáva. Scéna sa otvorí do priestoru a dá sa s ňou posunúť, niekedy je to i naznačené šípkou, ktorá ale pasuje do obrázku a nijako neruší.

Na prvej strane sa vláčik rozbieha. Koho vezie? Kam ide? Prvá zastávka je na rieke. Michal, Mirko a Martin sa hrajú na indiánov, pádlujú žlté kanoe a Martin chytá ryby. Z rieky do kasárni, Bohouš sa naučil bubnovať, bum, bum bum! A odtiaľ? Poďme na púť. Nevadí, že prší, chcú sa húpať. Ale húpanie nie je pre každého. Predposledná zastávka, deti, už ste videli veterný mlyn? Žijú v ňom štyri prasiatka. Poďme ich navštíviť. Vystupovať, konečná stanica. Sme v prístave a niekoho čaká dlhá, dobrodružná plavba.

Rovnako ako traktora, ani tu Adamkovi (zatiaľ) text nečítam. Občas hovorím skrátenú verziu, ale väčšinou si vystačíme iba s posúvaním. A opäť platí, že vyžaduje citlivejšie zaobchádzanie, ale u malých detí je prítomnosť rodiča (nie len) pri čítaní vítaná. Tieto knižky ale treba viac opatrovať a ja ju určite ešte nejakú dobu nenechám Adamkovi voľne dostupnú.

Vydavateľ uvádza od troch rokov, Adamko odporúča aj dvojročákom. Prekvapilo ma, že vyšla len v češtine, pretože Malý traktor se zvířatky je aj v slovenčine a chystané Domeček plný kamarádů a Autíčko a zvířátka by mali byť tiež v oboch jazykoch.

Ak vaše deti zbožňujú hravé knihy, tu nie je veľmi o čom premýšľať. Vojtěch Kubašta sa právom preslávil vo svete a ja na záver s radosťou pripomeniem skvelý článok Sto let od narození Vojtěcha Kubašty, kde sa o jeho tvorbe a živote dozviete viac.

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.