O knihách poviedky a novely

Poviedky z Mount Kodaň

24.9.2018

Autor: Kaspar Colling Nielsen
Názov: Mount Kodaň
Rok vydania: 2018
Vydavateľ: Kniha Zlín
Počet strán: 160
Orig. názov: Mount Kobenhavn
Preklad: Lada Halounová

. . .

Meno Kaspar Colling Nielsen nie je v českom literárnom svete neznáme, autorovi vyšla v preklade kniha Dánská občanská válka 2018–2024 a Českú republiku dokonca navštívil, pred dvoma rokmi na knižnom veľtrhu v Prahe. Nedávno nakladateľstvo Kniha Zlín vydalo aj jeho prvotinu, poviedky Mount Kodaň.

Na úpatí se rozkládal rozsáhlý lesní porost, jenž se táhl kolem celé hory. Až na mohutné úbočí vystupující z krajiny se les se svými světle zelenými bučinami podobal jakémukoliv jinému porostu kdekoliv v Dánsku. Ale jak člověk stoupal směrem nahoru, měnila se fauna i flóra. Asi v tisíci metrech rostly téměř už jen borovice a menší keře a ze zvířat dominovaly horské kočky, orlové, papuchalky a dánské horské kozy. Úplně nahoře na vrcholu se vyskytovaly už jen drobné rostlinky a jediná zvířata, která dokázala ničím nechráněná přežít ve větrném a drsném klimatu, byla polární liška, zajíc bělák, medvědi a dánská horská koza.

Hlavná téma celej knihy sa točí okolo umelo vybudovanej, 3 500 metrov vysokej hory, pri hlavnom meste Kodaň. Stavba trvala 200 rokov a zmenila v Dánsku všetko, čo sa zmeniť dalo. Pribudli nové klimatické pásma, živočíšne i rastlinné druhy, stavba sa dotkla i spoločnosti.

Od začiatku až do konca knihy, medzi každou poviedkou, sa nachádzajú krátke informácie o Mount Kodaň. Ako sa stavala, čo zmenila, ako zasiahla do okolia, kto ju obýval.

Poviedky sú potom prehliadkou ľudských príbehov. Každý jeden s horou nejako súvisí. Okrem toho je pre väčšinu z nich typická nezvyčajná absurdita, ktorá ale v kontexte Mount Kodaň dáva zmysel.

Obrovské rozměry hory a vůbec celá nereálná povaha stavby inspirovaly zcela obyčejné lidi vrhat se do neslýchaně ambiciózních osobních projektů, jaké člověk od krize v třicátých letech nepamatoval.

A práve nezvyčajnosť a úžasná predstavivosť Kaspala Collinga Nielsena ma na čítaní neskutočne bavili. Trochu som sa témy bála, pretože vybudovať tak vysokú horu nad hlavným mestom je odvážny projekt. Autor to má ale celé premyslené, držal sa svojich pravidiel, občas boli príbehy maximálne realistické a inokedy krásne nezmyselné. No aj keď písal o vtákoľuďoch, mimozemšťanoch či Magnetovi, vždy dávali zmysel.

Takže absurdné, no zároveň zaujímavé a mimoriadne pútavé. Niektoré poviedky na seba odkazovali, iné fungovali celkom samostatne. Boli o ľuďoch z rôznych spoločenských vrstiev, dotýkali sa niektorých tém, ktoré riešime aj v súčasnosti.

Úprimne sa priznám, že keby som autora pred dvoma rokmi nestretla na pražskom veľtrhu, asi by jeho tvorba v kníhkupectve vôbec nezaujala. Pritom je to obrovská škoda, pretože Mount Kodaň môže osloviť veľa čitateľov. Obzvlášť ak milujete poviedky a tak trochu bizarné príbehy, kde sa prepája autorova fantázia so skutočnosťou. Tu to totiž funguje perfektne.

4,5/5

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.