O knihách poviedky a novely

Poviedky Toma Hanksa o ľuďoch a písacích strojoch

8.10.2018

Autor: Tom Hanks
Názov: Neobvyklý typ
Rok vydania: 2018
Vydavateľ: Domino
Počet strán: 416
Orig. názov: Uncommon Type: Some Stories
Preklad: Vladimír Medek

. . .

Tom Hanks napísal poviedky! Ten herec, ktorého nejde neobdivovať, pretože talent ani charizma mu nechýbajú. A teraz už určite viete aj to, že píše. O jeho poviedkovej prvotine Neobvyklý typ sa celkom hovorí a našťastie v dobrom. Ono to nie je vždy dobre dopadne, keď sa niekto známy pokúša písať.

V prípade Toma Hanksa sa ale nemusíte báť a ak obdivujete jeho herecké výkony, siahnite aj po knihe. 416 strán s obálkou od Tomski&Polanski. A o čom sú? Tak nejak o všetkom, no v hlavnej úlohe sú ľudia a vo vedľajšej písacie stroje. Tie staré, klasické. Povedala by som že tie, ktoré sa už dnes len tak nevidia, ale my chodíme jedno obdivovať do detského kníhkupectva v Brne, Adam si na ňom rád „píše“, má to totiž svoje čaro.

Poviedky sú dlhšie i kratšie. Veselé i melancholické. Súčasné i z minulosti.

Veľmi sa líšia, takmer každá ďalšia je napísaná inak, než predchádzajúca. Ale vždy sú napísané dobre. Príjemne. Majú úžasnú atmosféru, väčšinou starodávnu, to Tom Hanks dokázal naozaj dobre vystihnúť. Veľmi som si obľúbila postavy a dokázala som sa preniesť na dané miesto, vcítiť do ich životov a byť prítomná.

Ale! U väčšiny mi chýbalo niečo viac. Pokračovanie. Ešte aspoň pár strán. Uzatvorenie príbehu. Tom Hanks má fantastickú schopnosť čitateľa namotať, poviedku ukončiť a potom začať s úplne novou. Lenže pre mňa to nebol koniec, ja chcem vedieť, čo sa dialo potom, chcem viac, ideálne samostatnú knihu. Mnohé z tých príbehov by si to naozaj zaslúžili a prišlo mi škoda, že príbehy nemali pokračovanie.

Ale čítanie ma naozaj bavilo a ku knihe som sa rada vracala. Nebavili ma úplne všetky, lenže tým, že každá bola iná, to asi ani nešlo. A bavili ma aj poznámky prekladateľa, myslím, že sa s tým popasoval veľmi dobre. Odhadujem, že kniha nebude patriť k tým, na ktoré budem spomínať i po rokoch, ale niektoré pasáže mi celkom utkveli v hlave. Obzvlášť poviedka Minulost je pro nás důležitá.

Pridám sa k zástupu čitateľov, ktorých Neobvyklý typ veľmi milo prekvapil. Dúfala som v príjemné čítanie a dostala som oveľa viac. Verila som, že tak oceňovaný herec by sa nepustil do písania len tak, z nudy a naozaj nesklamal, ukázal, že i písanie mu ide. Keď sa ma niekto spýta, či mu knihu odporúčam, bez váhania poviem áno. A keď sa ma niekto spýta na univerzálnu knihu pod vianočný stromček pre niekoho, kto veľmi nečíta, Neobvyklý typ bude medzi tipmi.

4/5

____
Za poskytnutie e-knihy k recenzii ďakujem nakladateľstvu Domino.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Jana 3.11.2018 at 22:14

  Pořád jsem si nebyla jistá, jestli tato kniha stojí za přečtení. Tato recenze, ač velmi pozitivní, mě utvrdila v tom, že ne. Počkám si, až třeba někdy vydá něco „vyzrálejšího“ 🙂

  • Reply Orvokki 10.11.2018 at 21:38

   To chápem. Snáď ešte niečo napíše, talent má a z viacero poviedok by mohla vzniknúť celá samostatná kniha. 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.