CZ a SK O knihách

Poviedky, ktorými sa chce Viewegh dostať späť k hre

16.9.2015

Viewegh Zpatky ve hre

Autor: Michal Viewegh
Názov: Zpátky ve hře
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Druhé město
Počet strán: 222

. . .

Viem, že Viewegh je jeden z najlepších, najpopulárnejších a snáď i najznámejších českých spisovateľov. No keď začnete s Biomanželkou, čo, povedzme si na rovinu, nie je úplne najlepšia kniha, tak vás to nenaláka do tých ďalších. Keďže mám ale slabosť na scénické čítania LiStOVáNí a taktiež rada vlastním podpísané knihy, dostala sa mi do rúk Vieweghová novinka Zpátky ve hře.

Trinásť poviedok, kde vo väčšine je hlavnou postavou Oskar. Vtipné, smutné, veselé i tragické a nepochybujem, že do určitej miery autobiografické. Z veselého muža, ktorý svoju manželku miluje aj napriek jej šoférskym schopnostiam sa stáva chlap, ktorý si nespomína ani na to, že už je nejakú dobu rozvedený. Prasknutá aorta a problémy spôsobené s následnými výpadkami pamäte i akási depresia a nechuť.

Väčšine poviedok dominujú témy ako nevera, manželstvo a vzťahy obecne. Mnohým nechýba humor, najmä spočiatku. Sú krátke, úderné a sú písané tak, aby pobavili a zaujali väčšinu čitateľov. Hoci má kniha 222 strán, textu je tam tak na 150. Jednotlivé časti sú najviac rozdelené zaujímavými ilustráciami. Na prvý pohľad depresívnymi.

Iba poviedka Subtilní věci chlapi nikdy nepochopí mi už neprišla tak vtipná. Po fantastickom stvárnení tejto poviedky Markétou Lánskou na LiStOVáNí už nemala ten šmrnc. Ako žena ju dokázala podať neskutočne presvedčivo, takže keď ju iba čítate, chýba je vtipnosť a trefnosť.

Celkovo ma väčšina poviedok bavila viac ako veľmi. Snáď len Zmenšený muž mi nesadol. Moje druhé čitateľské stretnutie s Vieweghom teda dopadlo výrazne lepšie. Asi už tuším, čo na ňom všetci vidia. Viem si predstaviť, prečo si získal toľko fanúšikov. Ale než si to predstavovať, radšej si ich prečítam. Diela, kedy bol na vrchole spisovateľskej formy. Snáď budem potom vedieť porovnať, či už je naozaj Zpátky ve hře.

3,9/5

A čo vy? Čítali ste niečo od Viewegha? Odporučte mi knižku, ktorá je od neho najlepšia, do ktorej by som sa mala pustiť ako prvej.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply pravaknihomolka 28.9.2015 at 21:20

  Ja som čítala jeho prvé knihy, tie asi najznámejšie. Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Román pro ženy, Účastníci zájezdu, Vybíjená, Povídky o manželství a sexu… A vlastne všetky môžem odporúčať. Viewegh píše dobre a zaujímavo, veci trpké a smutné výborne vyvažuje humorom. Akurát sa mi zdá, že jeho neskoršie romány sú čoraz cynickejšie. Na môj vkus snáď až příliš, takže som skončila Románem pro muže a nejako nemala chuť pokračovať ničím iným. Ale možno ešte zmením názor. 🙂

  • Reply Orvokki 28.9.2015 at 22:55

   To ja som ich videla skôr sfilmované, minimálne Román pro ženy a Účastníci zájezdu (to videl asi každý 😀 ). Normálne sa teším, až si ho prečítam. Najviac ma lákajú Báječná léta pod psa. Akurát chystaná novinka Biomanžel ma po Biomanželke až tak neláka.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.