Kompletní průvodce půstem bola moja posledná prečítaná kniha uplynulého roku. Pustila som sa do nej na Vianoce a chcela som ju stihnúť do konca roka. A to mám zrovna tieto Vianoce pokojné aj po smere jedenia, nebolo žiadne prejedanie sa, zo sladkého som zjedla iba pár kúskov a pochybujem, že som niečo pribrala.
Pôst nechcem absolvovať kvôli chudnutiu, so svojou váhou som spokojná. Chcem ho pre jeho zdravotný a očistný účinok. Kvôli kojeniu samozrejme ešte pár mesiacov nehrozí žiaden dlhodobý, no krátkych prerušovaných sa už nebojím.
Kniha rozoberá snáď všetko, čo potrebuje vedieť niekto, kto pôst chce držať, no nevie o ňom prakticky vôbec nič alebo len všeobecne známe (dez)informácie. Kniha je skvelá pre všetkých cukrovkárov druhého typu, tých, čo bojujú s váhou, tráviacimi problémami alebo tak nejak si uvedomujú, že jesť 6-7x denne je fakt divné.
Autori to berú možno až moc vedecky a lekársky, na laikov sypú pojmy, na ktoré by sa občas zišiel slovník a vysvetľujú všetky možné procesy, ako vplýva jedlo na trávenie a aké hormóny sa aktivujú. Ale vysvetľujú to veľmi dobre, väčšinou pútavo a v podstate nevadí, keď tie vedecké časti preskočíte. Objasňujú prečo diéty dlhodobo nefungujú a ako môže pôst pomôcť. Celé to majú podporené množstvom štúdií a prác, v každej kapitole uvádzajú niekoľko zdrojov a serióznych odkazov.
Vysvetlené sú pôsty dlhodobé i krátkodobé, komu ich neodporúčajú a naopak komu môžu veľmi pomôcť. Myslím, že problém budú mať iba rodičia viacero detí rôzneho veku, aby dokázali skĺbiť vlastný pôst s rôznym stravovaním potomkov.
Kniha mi potvrdila niečo, čo som začala tušiť po narodení Adamka a čo mi Adamko sám ukázal, keď sa rozjedol. Uňho totiž idem maximálne prirodzene a intuitívne, rešpektujem jeho potreby. A medzi ne nepatria raňajky. Ja sama som vyrástla v presvedčení, že raňajky sú základ dňa, som na ne naučená a dlhé roky by som bez raňajok nevyšla z domu.
Lenže posledné mesiace sa mi párkrát stalo, že som raňajky nestihla, zabudla a skrátka vynechala… a čuduj sa svete, vôbec som nebola hladná. Žiadne kolísanie nálady, mdloby ani únava. Len som bola naučená ráno jesť a tak som jedla. Podmienenému jedeniu sa v knihe tiež dosť venujú.
Druhá vec sú desiate a svačinky. Sama som ich roky mávala, no dospela som do štádia, kedy mi príde nezmyselné jesť viac ako trikrát denne a čo chvíľa do seba niečo dávať. Vlastne i toto prišlo až s Adamkom. U detí často pozorujeme, ako majú neustále nejaké keksíky, chrumky, ovocie, kašičky či kapsičky. Keď u Adamka odpadlo denné kojenie, nechala som mu jeho tempo, aby si našiel režim. Jedlo mal po ruke, občas som mu ho ponúkala (nikdy nenútila), vedel sa k nemu dostať sám alebo si ho vypýtať.
Akosi podvedome som očakávala, že bude každé dve hodiny jesť a keď sme išli von na celý deň, mala som so sebou až nezmyselne veľa jedla. Tým, že Adam jedáva skutočné jedlo, veľa zeleniny, menej sacharidov, tak verím, že uňho ešte funguje prirodzená potreba jedla, nie podmienený hlad ako u dospelých, ktorí jedia pri TV, v kine, keď idú okolo obchodu, keď sú v strese, keď sa chcú odmeniť, keď odbije určitá hodina, keď… proste každú chvíľu.
Adamko je plný energie a výborne prospieva a pritom svačinky takmer nejedáva. Raňajky si s nami občas dá, no väčšinou len malú porciu. Radšej sa viac naje okolo desiatej-jedenástej a po obednom spánku. Večeru máva tiež slabšiu.
Súčasťou zmien, do ktorých som sa od leta pustila je aj zmena jedálničku. Pôst má byť, spoločne s prechodom na nízkosacharidové stravovanie s väčším príjmom tukov, zavŕšením tejto zmeny a začiatkom novej etapy. Chceme sa stravovať čo najviac jednoducho a prirodzene, základ aby tvorilo skutočné jedlo a čo najviac sa vyhýbali priemyselne spracovaným jedlám, sladkostiam a prázdnym kalóriám.
Autori nezabudli ani na túto oblasť a nejedenkrát zdôrazňujú, že je prirodzené striedať obdobia hojnosti s obdobím pôstu. Je zbytočné nedať si na oslave kúsok z torty alebo si na Vianoce či Deň vďakyvzdania odopierať z bohatého stola. Ale po dňoch hojnosti by mal prirodzene nasledovať návrat do zdravého režimu a občas ho podporiť pôstom, ktorý nám bol blízky po mnohé roky.
Mne to celé dáva zmysel, o výživu a vplyv jedla na fungovanie tela sa zaujímam už niekoľko rokov. Síce stále na úrovni laika, ale kníh, článkov a videí odborníkov v rôznych oborov som čítala a videla už toľko, že to celé do seba zapadá. Epidémia obezity, autoimunitné ochorenia, rakovina, cukrovka 2. typu a podobne. To všetko sú následky toho, ako žijeme a ako sa stravujeme. Do veľkej miery je to v našich rukách.
Uvidím, ktorý z prerušovaných pôstov mi sadne najviac a ako to celé pojmem, knihu si ešte raz v rýchlosti prezriem. Určite sa to bude meniť, pretože náš životný štýl je teraz celkom ako na hojdačke. Ale o skúsenosti sa potom podelím.
5/5
Knihu Kompletní průvodce půstem (orig. The Complete Guide to Fasting) napísali Jason Fung a Jimmy Moore, preložila Lenka Marie Čapková. V roku 2018 vydalo nakladateľstvo Jan Melvil Publishing. 324 strán.
No Comments