O knihách

Populárno-náučné knihy | vianočné tipy

13.12.2014

Posledná pätica kníh vhodných pod vianočný stromček. Vybrala som knihy, ktoré inšpirujú, ale aj niečo naučia. Sú zrozumiteľne napísané, určené laikom a neviem si predstaviť, že by niekoho nepotešili.

popularnonaucneknihy

Melissa a Dallas Hartwigovi – Jídlo na prvním místě

V čase vianočných dobrôt, sladkostí a celkovej hojnosti na stole asi nikto nechce čítať  o tom, že tie výborné zákusky od babičky pravdepodobne môžu za jeho zdravotné problémy. Faktom ale ostáva, že to, čo jeme, má až neuveriteľne obrovský vplyv na to, ako sa cítime a aké je naše zdravie. Jídlo na prvním místě vám ukáže cestu, ako zanechať nevhodné potraviny a nájsť tie, ktoré vášmu telu prospejú a nezničia ho ešte viac. Ak vám záleží na zdravý vašich blízkych, touto knihou nič nepokazíte.

Sheryl Sandberg – Lean in. Opřete se do toho

Kniha je skvelá, ak ste ochotný vypočuť si podobné názory. Ocení ju žena i muž, no najmä ženám môže dodať odvahu, ktorá im chýba, aby sa naplno presadili v tom, čo ich láka. Nemusíte s ňou súhlasiť vo všetkom, nemusí sa vám páčiť ten americký spôsob. Ale Lean in je skutočná kniha podložená skúsenosťami žien aj vedeckými výskumami a každá žena, ktorá hľadá cestu von z predsudkami zasiahnutej spoločnosti, v nej môže nájsť odpovede na svoje otázky.

Marcus Chown

Nemusíte mať radi fyziky, dokonca jej ani nemusíte rozumieť. Marcus Chown je popularizátor vedy a pri čítaní jeho kníh, ktoré v ČR vydáva Kniha Zlín, zistíte, že fyzika je vlastne celkom fajn vec. Ak sa chcete dozvedieť o vesmíre v stručnosti, siahnite po Vesmír v tweetech, ak vás zaujíma fyzika, pozrite na knihy Kvantová teorie nikoho nezabije alebo Musíme si promluvit o Kelvinovi, a ak chcete vedieť všetko, Marcus napísal Jaký to nádherný svět.

Alain de Botton – Umění cestovat

Alain de Botton píše o „filozofii bežného života“. Mňa najviac zaujala kniha Umění cestovat, ale Alain má pripravené aj témy z oblasti architektúry (Architektura štěstí), filozofie (Útěcha z filozofie), umenia (Umění jako terapie) a náboženstva (Náboženství pro ateisty). Takže si vyberie každý.

Jared Diamond – Svět, který skončil včera

Rôzne prístupy k výchove detí? Riešenie sporov? Vyhodnocovanie rizík? Prístup k starším ľuďom? Alebo iba metódy, ako dosiahnuť zdravie a kondíciu? Mnoho tém, ale všetky spája jedno. Veľa nás môžu naučiť tradičné spoločnosti. A vďaka Jan Melvil Publishing sa so skúsenosťami, zážitkami aj poznatkami nositeľa Pulitzerovej ceny Jareda Diamonda môžete oboznámiť aj vy.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Čudácka čitateľka 21.12.2014 at 16:56

  Pripájam sa k odporúčaniu kníh Umění cestovat, ktorá jednoznačne nadchne každého, kto má čo len trochu v obľube cestovanie. A náboženství pro ateisty j itež výborná kniha, pre veriacich aj neveriacich, pretože poukazuje na aspekty, ktoré sú na viere a náboženstve dobré a o ktoré by sa ateisti nemali ukracovať, pretože to nie je len o viere. To čo dokáže cirkev a náboženstvo v niektorých veciach je v našej spoločnosti nenahraditeľné a bez toho by sme sa rútili do záhuby. Skvelý titul!

  A zo zoznamu ma zaujala kniha Svět, který skončil včera. Jan Melvil Publishing majú výborné knihy ako som nedávno na vlastné oči zistila pri Ukaž, co děláš.

  • Reply Orvokki 22.12.2014 at 19:23

   Náboženství pro ateisty som zatiaľ nečítala, ale kniha ma zaujíma najmä preto, že sama som neveriaca, tak som zvedavá, čo si z nej môžem odniesť. A ako poznám Alaina de Bottona, bude to niečo skvelé.

   Z vydavateľstva Jan Melvil by som mohla zaradiť takmer celý ich edičný plán, napríklad ešte Ticho a Myšlení, rychlé a pomalé. Vydávajú neskutočne inšpirujúce knihy. Dúfam, že Ukaž, co děláš je tak dobré ako Kraď jako umělec, ale podľa ohlasov, ktoré som zatiaľ počula/čítala, snáď i ešte lepšie.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.