Posledná pätica kníh vhodných pod vianočný stromček. Vybrala som knihy, ktoré inšpirujú, ale aj niečo naučia. Sú zrozumiteľne napísané, určené laikom a neviem si predstaviť, že by niekoho nepotešili.
Melissa a Dallas Hartwigovi – Jídlo na prvním místě
V čase vianočných dobrôt, sladkostí a celkovej hojnosti na stole asi nikto nechce čítať o tom, že tie výborné zákusky od babičky pravdepodobne môžu za jeho zdravotné problémy. Faktom ale ostáva, že to, čo jeme, má až neuveriteľne obrovský vplyv na to, ako sa cítime a aké je naše zdravie. Jídlo na prvním místě vám ukáže cestu, ako zanechať nevhodné potraviny a nájsť tie, ktoré vášmu telu prospejú a nezničia ho ešte viac. Ak vám záleží na zdravý vašich blízkych, touto knihou nič nepokazíte.
Sheryl Sandberg – Lean in. Opřete se do toho
Kniha je skvelá, ak ste ochotný vypočuť si podobné názory. Ocení ju žena i muž, no najmä ženám môže dodať odvahu, ktorá im chýba, aby sa naplno presadili v tom, čo ich láka. Nemusíte s ňou súhlasiť vo všetkom, nemusí sa vám páčiť ten americký spôsob. Ale Lean in je skutočná kniha podložená skúsenosťami žien aj vedeckými výskumami a každá žena, ktorá hľadá cestu von z predsudkami zasiahnutej spoločnosti, v nej môže nájsť odpovede na svoje otázky.
Marcus Chown
Nemusíte mať radi fyziky, dokonca jej ani nemusíte rozumieť. Marcus Chown je popularizátor vedy a pri čítaní jeho kníh, ktoré v ČR vydáva Kniha Zlín, zistíte, že fyzika je vlastne celkom fajn vec. Ak sa chcete dozvedieť o vesmíre v stručnosti, siahnite po Vesmír v tweetech, ak vás zaujíma fyzika, pozrite na knihy Kvantová teorie nikoho nezabije alebo Musíme si promluvit o Kelvinovi, a ak chcete vedieť všetko, Marcus napísal Jaký to nádherný svět.
Alain de Botton – Umění cestovat
Alain de Botton píše o „filozofii bežného života“. Mňa najviac zaujala kniha Umění cestovat, ale Alain má pripravené aj témy z oblasti architektúry (Architektura štěstí), filozofie (Útěcha z filozofie), umenia (Umění jako terapie) a náboženstva (Náboženství pro ateisty). Takže si vyberie každý.
Jared Diamond – Svět, který skončil včera
Rôzne prístupy k výchove detí? Riešenie sporov? Vyhodnocovanie rizík? Prístup k starším ľuďom? Alebo iba metódy, ako dosiahnuť zdravie a kondíciu? Mnoho tém, ale všetky spája jedno. Veľa nás môžu naučiť tradičné spoločnosti. A vďaka Jan Melvil Publishing sa so skúsenosťami, zážitkami aj poznatkami nositeľa Pulitzerovej ceny Jareda Diamonda môžete oboznámiť aj vy.
2 komentáre
Pripájam sa k odporúčaniu kníh Umění cestovat, ktorá jednoznačne nadchne každého, kto má čo len trochu v obľube cestovanie. A náboženství pro ateisty j itež výborná kniha, pre veriacich aj neveriacich, pretože poukazuje na aspekty, ktoré sú na viere a náboženstve dobré a o ktoré by sa ateisti nemali ukracovať, pretože to nie je len o viere. To čo dokáže cirkev a náboženstvo v niektorých veciach je v našej spoločnosti nenahraditeľné a bez toho by sme sa rútili do záhuby. Skvelý titul!
A zo zoznamu ma zaujala kniha Svět, který skončil včera. Jan Melvil Publishing majú výborné knihy ako som nedávno na vlastné oči zistila pri Ukaž, co děláš.
Náboženství pro ateisty som zatiaľ nečítala, ale kniha ma zaujíma najmä preto, že sama som neveriaca, tak som zvedavá, čo si z nej môžem odniesť. A ako poznám Alaina de Bottona, bude to niečo skvelé.
Z vydavateľstva Jan Melvil by som mohla zaradiť takmer celý ich edičný plán, napríklad ešte Ticho a Myšlení, rychlé a pomalé. Vydávajú neskutočne inšpirujúce knihy. Dúfam, že Ukaž, co děláš je tak dobré ako Kraď jako umělec, ale podľa ohlasov, ktoré som zatiaľ počula/čítala, snáď i ešte lepšie.