O knihách

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě

12.10.2015

To, že sa v Havlíčkovom Brode koná každú jeseň knižný veľtrh viem už dlho. Ktovie prečo ma to tam ale nikdy nelákalo. Až teraz. Prakticky zo dňa na deň som si povedala, že tam nechcem chýbať. Stačí jeden deň, v piatok, to som mala zrovna voľno, tak prečo nestráviť pár hodín medzi knihami a ľuďmi, ktorí majú knihy radi a naviac ich vydávajú.

Takže som si trošku privstala, sadla na vlak a o hodinu a pol neskôr vystúpila v Havlíčkovom Brode. Do kultúrneho domu to zo stanice nie je ďaleko, prešla som i pešo a bola som tam iba štvrťhodinku po otvorení. Že deň bude skvelý sa ukázalo hneď pred vstupom, kedy nejaká učiteľka predávala vstupenky za 10 Kč. Mala ich viac a hoci plná suma nie je sama o sebe veľmi vysoká, i tak to potešilo.

Čo ma prekvapilo bola skutočnosť, že priestory už boli plné. A to nie iba vystavovateľmi, ale najmä návštevníkmi a školami. A to sa veľtrh koná v pomerne malých priestoroch. Takže polhodinku som sa iba predierala medzi stánkami, mapovala kde kto je a nakoniec sa vybrala do jedného salónku, kde o jedenástej začínala beseda s Jazem. To je autor Oprásků sčeskí historje.

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 01

A keďže je to osoba vskutku originálna a tajomná, i jeho osobnosť nemohla prísť lepšie. Besedovalo sa s ním takmer trištvrte hodinu a každý nový prichádzajúci do miestnosti sa úprimne prekvapil. Dozvedeli sme sa o chystanom štvrtom diely, pozreli si skvelý kalendár, ale hlavne, nejedenkrát sme sa zasmiali.

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 02

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 03

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 04

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 05

Možno po besede ešte rozdával autogramy, ale ja už som mala namierené do vedľajšej miestnosti. Petra Dvořáková čítala z jej najnovšej detskej knihy Flouk a Líla, ktorú vydalo vydavateľstvo HOST. Knihu som si stihla včas zakúpiť, takže mi ju autorka aj podpísala. Jej meno ste mohli zaznamenať už pri prvej detskej knižke Julie mezi slovy alebo knihe Proměněné sny, ktorá získala cenu Magnesia Litera.

Autorka mi bola veľmi sympatická, naozaj ma zaujala a v besede po čítaní bola veľmi otvorená. Inak knižku Flouk a Líla som už prečítala a hoci, asi i preto, že nie som cieľová skupina, ma nezaujala nejak výnimočne, jej tvorbu chcem spoznať bližšie a popozerám sa aj po ďalších knižkách.
Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 06

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 07

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 08

Čas obeda, mala som hodinu voľno. V kultúrnom dome sa nachádza aj reštaurácia, takže som zamierila tam. Ak niekedy muselo prísť prvé sklamanie z veľtrhu, bolo to presne tu. Prvý dojem bol neutrálny. Nie veľká miestnosť, odhadla som to na dvadsať stolov, dve pomerne svižné čašníčky. Výborne, stihnem bližšie popozerať stánky, než pôjdem na ďalší program.

Varovať ma mal už dlhý čas, za ktorý vôbec niekto za mnou prišiel a spýtal sa, čo že si to dám. Lenže v jedálnom lístku bolo pevne stanovené menu, tri rôzne možnosti, takže som si vravela, že to im predsa nemôže trvať dlho. No môže. Strávila som tam 55 minút a ako jedlo tak i celková atmosféra za moc nestáli. Podľa toho, čo som zachytila z útržkov rozhovor iných, nebola som jediná, ktorej dlhé čakanie na absolútne všetko, od objednávky až po zaplatenie, pomerne vadilo.
Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 09

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 10

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 11

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 12

Našťastie predstavenie severských noviniek na českom trhu som stihla. Prekladateľ z fínčiny Michal Švec a ešte jedna slečna, ktorej meno bohužiaľ nepoznám, predstavili šesť kníh. Z toho dve (Literární spolek Laury Sněžné a Měsíční kámen) vám môžem odporúčať tiež.

O tri knižky sa aj súťažilo. Trošku ma mrzelo, že novinku od Arta Paasilinnu som nevyhrala, ale nakoniec si ku mne našla trošku inú cestu.
Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 13

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 14

Najviac ma zaujala knižka Proroci z fjordu věčnosti, ale po nej som pokukovala už dávno. Však i na ňu raz príde čas. Pomerne zábavný zdá sa byť aj Klingsor, z ktorého nám prečítala ukážku.

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 16Našťastie som si určila rozpočet, ktorý som nehodlala prekročiť, inak by som z veľtrhu odchádzala ovešaná taškami. Tie veľtržné ceny sú neskutočné lákavé. Občas to pri srdci zabolí, keď si predstavím, že knižku, ktorú som len pred pár dňami kupovala v kníhkupectve za bežnú cenu, tu majú o 70 Kč lacnejšiu. Ale hovorte to knihomoľovi, ktorý je nedočkavý a odmieta čakať čo i len pár dní a chce si svoju vyhliadnutú knižku kúpiť hneď.
Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 18

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 19

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 20

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 21

Čo sa mi na knižných veľtrhoch páči, sú autorské čítania. Najlepší spôsob, ako spoznať nových autorov a ich tvorbu. Na čítaní desiatej knihy Markéty Harasimovej nás veľa nebolo, ale hluku tam bolo ako na hlavnej stanici. Konala sa v priestoroch PEN a tie neboli od chodby a ruchu návštevníkov prakticky nijak oddelené. Mikrofón a repráky síce trochu pomohli, ale každý návštevník počul aj to, čo sa dialo za ním.

Kniha bola každopádne zaujímavá, no neviem, či by lákala i mňa. Vedela som však presne, že maminu by zaujať mohla a tak som jej ju kúpila aj dala podpísať.
Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 22

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 23

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 24

Ja sama som si na veľtrhu kúpila štyri knihy. Okrem spomínanej detskej knižky Flouk a Líla ma na stánku Šulc-Švarc zaujalo ilustrované vydanie Saturnina a román Život střída smrt od Petra Prouza, ktorý mi ju tiež podpísal, keďže o tretej tam mal autogramiádu. Mohla som si k nákupu vybrať ešte tretiu knihu, no tá poputuje mamine. Od Magdy Váňovej román S tváří beránka. Štvrtou knihou, ktorú som kupovala pre seba je Krycí jméno Verity. Novinka od CooBoo o ktorej sa veľa hovorí a na ktorú ma presvedčila Terezka Pecáková svojim neobjektívnym, no úprimným článkom.
Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 25

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 26

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 27

Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 28

Na záver dňa som si vybrala dve knižné predpremiéry. Predpremiéry preto, lebo knihy vyjdú až o pár týždňoch a ich autori ich čítali z papierov.
Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 29

Prvým bol chystaný román Biomanžel, ktorý voľne naväzuje na Biomanželku. Čo bola moja prvá kniha od Viewegha. Príliš ma nebavila a chvíľu trvalo, než som sa k jeho knižkám vrátila. Ale Biomanžel vyzerá podľa prečítanej ukážky dobre. Samozrejme nechýbala beseda, kde autor zodpovedal na otázky fanúšikov. Musím povedať, že mi bol veľmi sympatický a opäť sa všetci nejedenkrát zasmiali.

Posledným čítaním bola poézia. Žáner, ktorý nepreferujem, ale táto zbierka ma zaujala. Martin Reiner čoskoro vydá básnickú zbierku Nové decimy, takže niektoré nám prečítal a prihodil i pár slov.
Podzimni knizni veltrh Havlickuv Brod 30

Naposledy som sa poprechádzala medzi stánkami a počkala som na záverečné losovanie. Kto by nechcel vyhrať knižky, že áno? I na mňa sa usmialo šťastie a z krabice vytiahli práve môj lístok. Výhra by ma určite potešila, získala som vstupenky na rockový koncert. Lenže ten sa konal v ten večer, a mňa už vonku čakal v aute manžel a brat. Bola pred nami troj-hodinová cesta do Jeseníkov, kde sme strávili víkend. Takže som ich poprosila, aby výhru darovali niekomu, kto by ju využil.

Markéta Hejkalová ma ale ale veľmi milo potešila, a dala mi náhradnú výhru. Balíček štyroch kníh z nakladateľstva Hejkal. A medzi nimi i novinka od Arta Paasilinnu. To viete, že som ju začala čítať ešte v ten večer. A keď kniha začína vetou: „Zemřel jsem úplně nečekaně“, to nemôžebyť zlé.

Druhou knihou bola predchádzajúca Paasilinnova kniha, ktorú darujem mamine, keďže ju už mám doma. Veľkú radosť mi ale spravil román priamo od Hejkalovej Rudé paprsky severního slunce. Jej prekladov z fínštiny som prečítala už niekoľko (Okrem troch Paasilinnových kníh preložila i Waltariho a detektívky Leeny Lehtolainen), ale jej vlastnú tvorbu vôbec nepoznám. Štvrtá kniha bola od spomínaného Waltariho Čtyři západy slunce. Ako milovníčke fínskej tvorby mi nemohla spraviť väčšiu radosť.

knihy z podzimniho knizniho veltrhu

Neviem, či pôjdem aj na budúci ročník, ale na rovinu priznám, že Podzimní knižní veletrh ma prekvapil príjemnou atmosférou. Nebolo to tak megalomanské ako Svět knihy, chýbali mi tam niektoré nakladateľstvá, obed pomerne sklamal, ale odnášam si príjemné spomienky, krásne knihy a celkovo dobrý pocit. A tých osem hodín, ktoré som tam strávila, ubehlo veľmi rýchlo.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Radynka 12.10.2015 at 16:07

  Do Havlíčkova Brodu bych se někdy chtěla podívat, ale mám to hrozně daleko, tak nevím, jestli to vyjde. 🙂
  Jinak jsem byla překvapená, když jsem zjistila, jaké je to tam maličké 🙂
  A besedy s autory jsou nejlepší! I když já mám potom pocit, že nutně potřebuji tu knihu, o které mluví. I když vím, že to není úplně můj šálek čase.
  Tu výhru ti závidím, ale i moc přeju 😀 Já mám nakladatelství Hejkal moc ráda, takže by se mi ty knihy hodily do sbírky. Ale já se k nim dostanu i tak 😀
  Moc pěkný report. A na jídlo jsem na podobných akcích rezignovala. Buď chodím někam mimo areál nebo si nosím svačinu. Protože vím, že bych z toho vylítla z kůže 🙂

  • Reply Orvokki 12.10.2015 at 18:10

   To si treba vždy spojiť aj s nejakou ďalšou akciou, spraviť si výlet a prísť na viacero dní 🙂 . Len nie vždy to ide.
   Mňa „veľkosť“ priestorov prekvapila tiež, ono okrem tej sály, čo mám na fotke, bolo ešte pódium (odtiaľ som fotila), predsála, a na balkónoch a chodbe boli stánky tiež. Ale oproti výstavisku v Bratislave či v Prahe, je to naozaj komorné 🙂
   Besedy a autorské čítania sú najlepšia reklama na knihu. Najmä keď je autor sympaťák, to mám občas chuť kúpiť si rovno všetko, čo vydal.
   Do budúcna sa tiež poučím a jedlo si zabezpečím sama. Mesto som nepoznala, preto sa mi nechcelo tam blúdiť a v takej zime niečo hľadať.

 • Reply Bibliotéka 2015 | Orvokki's blog 13.4.2016 at 12:16

  […] teraz ma tam nič nelákalo. Už som dva knižné veľtrhy tento rok navštívila (Praha, Havlíčkov Brod) a to mi stačilo. Čo ma však do Bratislavy tiahlo, bola autogramiáda švédskej autorskej […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.