Adamkova knižnica O knihách

Podzemní dráhou jeli jsme Prahou

10.5.2018

Nastupovat, jedeme! Útla malá knižka s pevnými stranami, ktorú som vedela naspamäť v deň, kedy som ju Adamkovi kúpila. Tak veľmi ma bavila a tak často som mu ju čítala. A viete, že prvýkrát vyšla už v roku 1975? Možno si ju pamätáte z detstva.

Jedenásť štvorveršových rýmovačiek o cestovaní. Vlakom, metrom i lietadlom. Zaujímalo by ma, prečo má prvá básnička rým ABAB a všetky ostatné AABB.

A ktovie prečo anotácia tvrdí, že ide o: „Leporelo, které naučí ty nejmenší poznávat značky i druhy dopravy.“ Dopravná značka je v celej knihe jedna, na poslednej strane a aj to nelogicky umiestnená.

Teraz to vyznieva trošku negatívne, pravdou ale je, že kniha je úžasná. V obchode ma zaujala preto, lebo v jednej básničke je:

Až budu mít motorku,
svezu malou Barborku. 

Tak málo mi stačilo. Najlepšie sú ale štyri na seba nadväzujúce básničky o metre. Jednoduché, hravé, výstižné. Vlastne ako celá kniha, okrem prvej básničky, ktorá ma i kvôli striedavému rýmu akosi nezaujala.

Knižka je určená pre najmenšie deti, od roka určite. V prvej básničke si spoločne s drobcom pozriete nákladé auto. V druhom spoznáte Katarínku, ktorá v električke vozí bábiky. V tretej príde vlak a v štvrtej motorka. Presúvame sa do autobusu a odtiaľ hneď do lietadla.

Letím, letíš, letíme
kam, to ještě nevíme.
Na Aljašku, do Afriky,
hledat zlato, trhat fíky.

Späť na zem, do Prahy a do metra. Moja najobľúbenejšia časť. Záverečná je obecná o jazdení.

Knihu ilustroval významný český maliar Jiří Kalousek. Určite niečo z jeho tvorby poznáte, má na konte desiatky ilustrácií do detských kníh a leporel, známe sú Obrázky z českých dějin a pověstí, S malířem kolem světa ale i Dětská encyklopedie. Podieľal sa aj na animovaných filmoch.

Vo svojej tvorbe bola mimoriadne aktívna aj autorka veršov, Dagmar Hilarová. Vydala viac ako 60 kníh a prispievala do mnohých časopisov, zameriavala sa na tvorbu pre deti a niektoré verše boli preložené.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Prečítané leto o ďalekej krajine – Orvokki's blog 1.7.2018 at 07:51

    […] Nastupovat, jedeme! […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.