Adamkova knižnica O knihách

Počítame s Montessori

22.4.2020

Adam dostal nedávno tento zošit a neviem či za to môže tá pekná grafická úprava ale to, že je počítaním teraz tak zaujatý, ale v obľúbenosti predbehol i Puntíka. Baví ma, ako Adam dokáže vyvážiť všetky možné aktivity, chvíľu si žije vo svojom svete, potom behá a skáče, inokedy jazdí so všetkým čo jazdiť môže a potom pre zmenu príde a povie “poď robiť tento zošit”. Lebo asistenciu časopisy a zošity ešte potrebujú. Fascinuje ma tiež jeho sústredenosť a pozornosť ako dlho sa im venuje. Wow. Ale ja som mala zošity s úlohami tiež veľmi rada.

Počítame s Montessori (v češtine Můj velký sešit Montessori – matematika) je zamerané na deti 3 až 6 a vydrží pár rokov. Začína s aktivitami, ktoré sú ešte len úvodom do sveta matematiky. Tvary, priraďovanie, rozdiely, dvojice, farby. Striedajú sa rôzne činnosti a postupne pribúdajú ťažšie úlohy, ktoré Adam zvládne až o také dva-tri roky. Písanie a sčítanie. U týchto zošitov preto ideme postupne. S mojou minimálnou pomocou (napr. vystrihnem malé časti aby mali zachovaný tvar a prečítam mu zadanie) robí všetko čo zvládne a skúsime aj niečo máličko náročnejšie. Keď už to ďalej nejde, zošit odložíme a vrátime sa k nemu o pár mesiacov. To už je vývojovo zase o niečo ďalej a zvládne nové strany. A tak stále až kým nie je celý zošit hotový. Už máme tak pár zošitov rozpracovaných (najmä tie Kumun), teraz k nim pribudol ďalší. Výhoda je, že v súčasnosti je výber pracovných zošitov tak veľký, že je stále čo robiť.

Niektoré aktivity viete vyrobiť/vymyslieť aj doma, ale ja na také nie som. Mám rada, keď sú pekne spracované, v jednom zošite, postupne podľa náročnosti. Aby dávali zmysel a nadväzovali. Je to pre mňa jednoduchšie než ich vymýšľať a dávať dohromady. Montessori zošity sa naviac vyznačujú citlivým a jednoduchých grafickým spracovaním, žiadne jačavé farby a divné zvieratká. Takže za mňa palec hore, chválim, ďakujem za ne a dokúpim aj angličtinu z rovnakej edície, druhý aktuálne veľký Adamov záujem. 

Affil odkaz na Martinus.sk ➡️ https://bit.ly/MontessoriPocitanie 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.