Návrat do detstva. Sedieť zhrbená nad knižkou, nevnímať okolie, iba fascinovane obracať stranu za stranou, obdivovať obrázky a čítať si zaujímavosti. Tak nejak sa cítim pri čítaní edície Račte vstoupit do muzea, ktorá síce cieli na školákov, ale zaujme aj mládež a rodičov.
Animalium (plus plagát a kniha hier), Botanicum, Príbeh života, Dinosaurium a najnovšie Planetarium sú moderné encyklopédie, ktoré si právom získali veľa fanúšikov. Ucelené informácie, no najmä jedinečné ilustrácie z kníh robia publikácie, ktoré by nemali chýbať v knižnici zvedavých školákov. Krásnou formou majú neobmedzený prístup do múzea tých najzaujímavejších oblastí.

Planetarium je rozdelené na vstup, sedem galérií a knižnicu. Vstup čitateľov privíta a pripraví na to, čo ich čaká. V jednotlivých galériach prejdú Pohľad na vesmír, Slnečnú sústavu, Slnko, Nočnú oblohu, Hviezdy, Galaxie a Vesmír. V knižnici ich čaká register a kurátori.
Za Planetarium stoja profesor astrofyziky Raman Prinja z University College London a grafik Chris Wormell (ilustroval aj Dinosaurium). Kniha si zachováva veľký formát svojich predchodcov a to je jej obrovskou výhodou. Obrovské celostránkové ilustrácie sú pastvou pre oči a aj keď sa o stranu delia s textom, nádherne vyniknú. Ku každému obrázku (respektíve k expozícií, ako sa v knihe nazývajú), sú aj štítky s dôležitými informáciami.

Čítanie o vesmíre je nie len poučné, ale privádza na rôzne myšlienky. Rozmery, aké si ani len nedokážeme predstaviť, ohromné vzdialenosti a teploty. A v porovnaní s tým všetkým my, ľudia na jednej maličkej planéte.
Ešte pred vydaním som čítala pár recenzií zo zahraničia a nešlo mi do hlavy, prečo na niektorých pôsobilo čítanie deprimujúco a smutno. Teraz už chápem. Naša planéta a existencia je v porovnaní s vesmírom menej ako kvapka v oceáne. Ale zároveň je úchvatné čítanie, o tom niet pochyb.

Celá edícia Račte vstoupit do muzea je záležitosť, ktorú odporúčam. Pre každého a v každom veku. Každý si v nej nájde to svoje, dozvie sa niečo nové, ale môže poslúžiť aj ako odrazový mostík k ďalšiemu štúdiu. Školákom rozhodne uľahčí štúdium a vzbudí ďalší záujem. Dospelým, ktorí v detstve milovali encyklopédie pri vesmíre, pripomenie hodiny strávené čítaním týchto kníh.
A ak aj máte deti ešte len malé, ako ja Adamka, tak táto knižka je investícia do budúcnosti. Doma sa istotne nestratí.

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.






2 komentáre
Toto vyzera fakt krasne, vdaka za fotky!
U nas sa fici vo velkom vo vsemire 🙂 Obaja chalani!
V detstve ma vesmír tiež veľmi bavil, možno by som ešte v rodičovskej knižnici pár encyklopédií ponachádzala. Pri čítaní Planetaria sa mi to všetko vrátilo a knihou si doma listujem často, ešte som ju ani neuložila k ostatným knihám z edície, mám ju stále pri gauči. 🙂