Adamkova knižnica O knihách

Pipi, hruška a haló, tam dolu!

13.7.2018

U knihomoľov je pomerne častý jav zbieranie hrnčekov. Ku knihomoľstvu akosi prirodzene patrí kávičkovanie alebo aspoň čajíčkovanie, naviac to dobre vyzerá na Instagrame. Môj vzťah k hrnčekom je skôr vlažný, mám nádhernú sadu od Iittala v jednoduchom minimalistickom dizajne s motívom lesa a set hrnčekov Arabia vydaných k 100. výročiu nezávislosti Fínska. To mi stačí.

Ale keď príde na plecháčiky, to je už iná reč. Plecháčiky kľudne zbieram. Najradšej tie Mumínkovske od Muurla, ale už máme aj s Krtečkom, z výletov do Vysokých Tatier a Sonnentoru. Plecháčiky sa naviac skvelo hodia na zbieranie našej malej úrody na záhradke a Adamkovi do nich dávam drobné ovocie, ktoré miluje. Najnovším prírastkom je plecháčik s motívom Pipi dlhej pančuchy z favi.sk.

Ten si bude rozumieť s novou knihou Astrid Lindgrenová, ktorú nedávno vydalo detské nakladateľstvo Ella&Max. Spolupracujem s nimi už pár mesiacov a po dovolenke nám prišli hneď tri novinky. Budú mať svoje samostatné články, ale chcela som vám ich ukázať už teraz a trochu vás nalákať.

Astrid Lindgrenovú som prečítala na lavičke v parku, keď Adamko spal dlhšie, ako som predpokladala. S hrnčekom plným černíc, ktoré som krátko predtým kúpila na farmárskom trhu. Esencia leta. Astrid Lindgrenová je nádherná kniha plná krásnych slov, o tej budem veľmi preveľmi básniť. Švédska spisovateľka a autorka mnohých kníh pre deti mala nádherné detstvo a to sa odrazilo v jej tvorbe. Kniha je určená pre deti, no každý, kto na Pipi alebo deťoch z Bullerbynu vyrastal, si ju okamžite zamiluje.

Ja sa teda priznám, že hoci samozrejme tie knihy poznám, pravdepodobne som sem-tam niečo prečítala a videla, doma sme jej knihy nemali a ani si nejak presne nevybavujem, o čom presne boli. Vyrastala som na iných knihách a po prečítaní mi bolo ľúto, že sa ku mne nedostali viac. U Adamka napravím. V jednej knihe, ktorú som kedysi čítala, dostával hlavný hrdina knihy nie na svoje narodeniny, ale na narodeniny spisovateľov. Astrid Lindgrenová sa narodila 14. novembra, takže myslím, že túto tradíciu u Adamka tiež zavediem.

Ďalšou novinkou je Haló, tam dole! Rok pod zemí. Veľmi som sa na ňu tešila, pretože ide o kombináciu kníh Rok v lese a Pod zemí/Pod vodou. Je skôr pre staršie deti, obrázky sú menšie a je v nej text i nejaké úlohy. Naviac nemá pevné strany, takže pod Adamovými rukami by došlo k roztrhnutiu. Ale už sme si knižkou listovali a reagoval na ňu dobre. Mňa tieto hľadacie knihy veľmi bavia.

Príbehy tam dolu začínajú v júli a končia v októbri ďalšieho roka. Priestor pod zemou obýva sedem obyvateľov a postupne svoj priestor rozširujú. Deti môžu porovnať aj letné mesiace teraz a o rok neskôr.

Poslednou novinkou je Neuvěřitelný příběh O obrovské hrušce a pozor, táto vyšla aj v slovenčine. Kniha má aj filmové spracovanie, v kinách bolo na jar a na DVD bude myslím od jesene. Ešte som nemala čas na dôkladnejšie prelistovanie, pretože spadá do kategórie dobrodružstvo, humor a múdrosť, takže určite ju budem chcieť prečítať bez prerušenia. A na to tento týždeň nebol čas.

Ak sa zapájate do Prečítaného leta, tak všetky knihy doň pasujú. Astrid Lindgrenová určite do tém o priateľoch a odvahe, O obrovskej hruške môžete listovať už teraz, keď čítame o okuliaroch a rozhodne patrí do týždňa o vode. Haló, tam dolu otvoríte v šiestom týždni o číslach. Týždeň na to je týždeň o meste, tak vedzte, že v rovnakom formáte vyšlo aj Haló, město! Den ve městě.

Za knižky ďakujem vydavateľstvu Ella & Max a ten krásny hrnček s Pipi dlhou pančuchou mám od favi.sk. Zadajte do vyhľadávania na ich stránke „Muurla“ a vyskočia na vás hrnčeky aj misky, Mumínkovské, zvieratkové i s Pipi.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.