O knihách poviedky a novely

Peter Henisch – O touze stát se indiánem

4.5.2013

Peter Henisch - O touze stát se indiánemOficiálna anotácia

O kovbojku z Divokého západu opravdu nejde. Ne, ale Nový svět slibující nové možnosti hraje v knize Petera Henische důležitou roli. Charakter románu vystihuje jeho podtitul, který čtenáři nastiňuje také základní obrysy děje – Jak Franz Kafka na lodi Karla Maye potkal, ale na americkou půdu přesto nevkročil. Jemný humor, lehká ironie, fakta, historie, sny a fikce, to vše provází jedno setkání, ke kterému nikdy nedošlo. Píše se rok 1908 a Franz Kafka, který se místo na služební cestu po Čechách dostal spíše náhodou než s úmyslem na zaoceánský parník, se tu setkává s Karlem Mayem a jeho výrazně mladší ženou Klárou. Všichni tři plují směrem k Americe a tráví spolu nejednu chvilku. May si tak krátí čas a zároveň se poddává určitým neopsatelným pocitům náklonnosti, Kafka, který si s pozorností Mayových neví rady, je ale rád, že se tak alespoň dostane z nepřívětivého a tísnivého mezipalubí.

. . .

Fiktívny príbeh stretnutia Karla Maya a Franza Kafky začína na palube lodi plaviacej sa do New Yorku. Kafka by stál pri zábradlí a zvracal by, starší pán s dámou by sa k nemu blížili zozadu. Dali by sa do reči, neskôr by sa rozlúčili, ale potom by sa opäť stretli, hoci ich oddeľuje niekoľko poschodí. Viedli by spolu rôzne debaty a tie, spolu s ich myšlienkach, tvoria to najdôležitejšie v knihe.

Dej na mňa pôsobil pomerne komplikovane, hoci je veľmi jednoduchý. Striedajú sa tu autorové fantázie s historickými udalosťami. Medzi udalosťami na lodi sa dozvedáme o príčinách, ktoré im predchádzali. Spôsob, akým je kniha napísaná, núti čitateľa sa plne sústrediť. I priame reči sú bez úvodzoviek a tak občas ťažko povedať, či ide skutočne o rozhovor, alebo len imaginácie.

Už po prvých pár stranách som tušila, že kniha nebude určená pre mňa. Vystupovali v nej viac menej len tri postavy a dej trval iba pár dní, ale ja som sa aj tak pri čítaní cítila nejak stratená. Celé to má 120 strán, čo by som normálne prečítala v čakárni u zubára alebo pred spaním. Teraz mi to trvalo celý týždeň a aj to len preto, aby som to už mala konečne za sebou a mohla sa pustiť do niečoho zaujímavejšieho. Nechcem povedať, že je zlá, ale mňa ničím neoslovila.

Som si istá, že kniha si svojich čitateľov našla. Ale pre mňa šlo len o nič nehovoriaci príbeh dvoch postáv, ktorých mená síce poznám, ale z ich tvorbou a životom bližšie oboznámená nie som. Možno i to malo za následok, že ma autorova predstava o možnom úteku Franza Kafku z jeho práce v Robotníckej úrazovej poisťovni na loď do New York, na ktorej sa plavil aj Karl May s manželkou Klárou, nezaujala.

„Pletení copánků zůstalo dlouho jejich nejoblíbenejˇší předehrou. Proč od toho upustili? Rozesmutnělo ho to. A proč vůbec vymizely téměř vešekeré telěsné dotyky? Ale od jistého věku působí určité vášně bohužel směšně.“

Peter Henisch (1943) je rakúsky spisovateľ a muzikant. Zaujímal sa o viacero oborov a blízky vzťah k písaniu a literatúre prejavil už na strednej škole. Pracoval v novinách, bol členom redakcie divadelného časopisu až nakoniec skončil ako spisovateľ na voľnej nohe. Debutoval románom Hamlet bleibt (1971) a od tej doby napísal viac ako 30 románov, činohier či rozhlasových hier.

Román O touze stát se indiánem (orig. Vom Wunsch, Indianer zu werden) vydalo nakladateľstvo Kniha Zlín v roku 2010, 128 strán preklad Alena Nováková, edícia TRACK, ISBN 978-80-87162-49-1. Prečítajte si aj úryvok. Predáva internetové knihkupectvo abcknihy.sk.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.