napätie O knihách

Paul Hoffman – Ľavá ruka Boha

29.6.2011

„Útulok Spasiteľov na Shotoverskom zráze je jedna veľká lož. Spásy sa tam človek nedočká a o útočisku nemôže byť ani reči.“

Hovoria mu Cale a má asi 14 rokov. Už roky žije v Útulku Spasiteľov, odkiaľ v podstate niet úniku. Chovanci v útulku sú vychovávaný ako armáda proti neveriacim a kacírom. Chlapci pod 15 rokov s vypracovanými telami dospelých mužov.

Jedlo je mizerné, bijú ich pri akejkoľvek príležitosti a smrť je všadeprítomná. Nesmú sa priateliť, nič vlastniť, vytvárať skupiny, vzdorovať ani prinášať nové nápady a myšlienky. Ich dni sa nesú v podobnom duchu ako „Ora et labora„.

V útulku nesmú byť ženy. Pretože ženy sú podľa Spasiteľov – mníchov ktorí útulok vedú a prívržencov Obeseného spasiteľa – nástrojom diabla. „Ženské telo je hriechom samo osebe, už pohľad naň je diablovo pokušenie!”. Lenže raz predsa…

Spasiteľ Bosco pre ktorého Cale tiež pracuje ho raz večer zašle zaniesť odkaz pre majstra disciplíny Picarba. Cale však uvidí niečo, čo nikdy vidieť nemal. A spraví niečo, čo nikdy spraviť nemal.

Cale mal v pláne z útulku utiecť, ale až po dovŕšení určitého veku kedy by bol vyslaný na front. Teraz však musí. S Ribou, Henrim Zahmlievačom a Kleistom. Netušia čo ich čaká a či vôbec prežijú, ale čokoľvek je lepšie než ostať.

Lenže Bosco ho chce späť. Živého. A je ochotný kvôli tomu vyprovokovať vojnu.

Prvý diel z trilógie o chlapcovi, ktorý má byť Anjelom smrti. Ľavá ruka Boha je napínavý príbeh posadený do bližšie nešpecifikovanej dávnej doby. Vykresľuje bežnú realitu v akej Cale žije, ale necháva priestor aj pre fantáziu a otázky.

Čítala som niekoľko názorov, že autor príbeh viac či menej okopíroval a napísal z iných kníh. Autor sa tým nijak netají a na konci dotyčným aj ďakuje. Kníh som síce prečítala veľa, ale nespomínam si na žiadnu ktorej „úryvok“ by som si prečítala aj tu. A keby aj, nevadí mi to. Veď dnes vymyslieť niečo nové v literatúre je pravdepodobne zázrak a na druhej strane, inšpirujeme sa všade, tak prečo nie aj tu.

Paul Hoffman napísal zaujímavý príbeh ktorého dej nie je predvídateľný. Príbeh v ktorom je budúcnosť nejasná a minulosť na ktorú jedni radi spomínajú a druhí na ňu chcú zabudnúť. A prítomnosť tiež nie je práve ružová. Tých 334 strán budete chcieť prečítať na jeden záťah.

Druhý diel – The Last Four Things – je možné si už prečítať v angličtine. Vydanie slovenského prekladu pod názvom Posledné štyri istoty: Smrť, Súd, Nebo, Peklo je ohlásené na koniec augusta.

Hodnotenie: 8/10

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.