CZ a SK O knihách

Paris, je t’aime

17.4.2015

Roman Cernansky Pariz na viac sposobov

Autor: Roman Čerňanský
Názov: Paríž na viac spôsobov
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov
Počet strán: 180

. . .

Neboli ste nikdy v Paríži? Nič to, Roman Čerňanský vás tam zoberie. Jeho Paríž na viac spôsobov je totiž román, ktorý opisuje návštevu tohto romantického miesta z pohľadu jedného páru, Petra a Janky, ktorí sa tam vydali na dovolenku. A je napísaný tak, ako by ste sa na ich mieste ocitli vy. So svojim partnerom.

Takže nabiť baterky do foťáku, vyrážame. Spoločnosť vám budú robiť dve kolegyne partnerky, ale väčšinu času sa vám podarí im vyhýbať. Máte málo času a chcete stihnúť čo najviac. Keďže potrebujete fotiť všetko, ale absolútne všetko, ako sa na správneho turistu patrí, občas budete meškať. Nevyhnete sa hádkam, zamilovanému objatiu i rozhorčeniu nad počasím.

Hlavný hrdina je bývalý učiteľ dejepisu, takže neexistuje socha, budova, ulica či osobnosť, o ktorej by vám niečo nepovedal. Ak je to žena, alebo čokoľvek erotické, prezradí vám aj svoje bujné fantázie. Ono je to vlastne celé podtrhnuté erotikou. Akurát ten koniec sa konzervatívnym jedincom nemusí veľmi pozdávať.

Na jednej strane je jeho výklad fantastický, pretože nepotrebujete miestneho sprievodcu. Na druhej strane, pokiaľ niektoré diela či miesta nepoznáte, ani autorov dôkladný opis vám nepomôže. L’Elephante Giraffe Salvadora Dalího som si proste predstavovala inak. Ale o tom asi surrealizmus je.

Inak je ale celý dej veľmi otvorený, veľmi realistický a čuduj sa svete, i poučný. To ten výklad učiteľa dejepisu. Hodnotiť ho je ale pre mňa zložité. Niektoré pasáže mi úplne nesadli, občas bol opis alebo konverzácia zamilovaného páriku skôr na škodu, než k úžitku. Vo výsledku je to ale príjemné prekvapenie (to je taká univerzálna fráza, keď tomu do dokonalosti stále niečo chýba, ale zároveň si uvedomujete, že vás to čítanie vlastne bavilo).

Tak či onak, Paríž na viac spôsobov funguje aj ako sprievodca. Poradí, čo pri krátkej návšteve neminúť, ale i varuje, čomu sa lepšie vystríhať. Obzvlášť, ak necestujete sami. Bohatý autorov slovník z neho robí viac ako obyčajnú príručku, dialógy a správanie ústredných postáv mu dodávajú ľudskosť. Priznávam, takto napísaný román som ešte nečítala.

4/5

. . .

Názov článku odkazuje na výborný poviedkový film Paris, je t’aime.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Myanmar 20.4.2015 at 20:35

  Do Paříže bych se jednou moc ráda podívala! 🙂 Knížka zní parádně, až se k té návštěvě jednou (snad) dostanu, podívám se po ní 🙂

  • Reply Orvokki 21.4.2015 at 22:36

   Ja mám na Paríž nie úplne krásne spomienky, ale to len preto, že som tam bola krátko, iba pár hodín a v zime, počas upršaného dňa. Určite sa tam chcem vrátiť, aby som si ten obraz vylepšila. Niekedy na jar alebo začiatkom leta, keď budú všetky záhrady rozkvitnuté 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.