Adamkova knižnica O knihách

Papuchalkovia Peter a Pavol

25.7.2018

Peter a Pavol sú najlepší kamaráti. Sú papuchalkovia a žijú spokojne na svojich malých ostrovoch, kde chytajú ryby a veľa sa smejú. Pri jednej hre ale dôjde k veľkej búrke, ktorá Petra odnesie ďaleko. Ostane sám, stratený na šírom mori.

Petra nájde veľryba a zisťuje, prečo sa stratil. Keď jej Peter celú situáciu vysvetlí, veľryba sa rozhodne mu pomôcť. Pretože vie, kde Pavla, smiešneho a hlučného, ako ho Peter opísal, hľadať. Spolu plávajú na ostrov, kde sú papagáje. Sú smiešne a robia rámus, ale nie je to Pavol. Pavol má čierne a biele krídla. Tak hľadajú znova a ďalej a opäť bezúspešne, pretože popis síce vždy sedí, ale nie je to Pavol.

Petr už začne byť nešťastný, že Pavla nikdy nenájde a tak len plávajú.

Nebola by to ale detská kniha, keby skončí nešťastne. Do bodky platí, v jednoduchosti je krása. Celý príbeh o stratených kamarátoch je milý, úsmevný, skromný a nádherne spracovaný. S malými deťmi sa zameriate na pútavé obrázky, väčším vysvetlíte, ako to dopadne, keď je komunikácia len skúpa. Písmenká nie sú drobunké a vety sú krátke, čo ocenia prvočitatelia.

Papuchalk Peter je skrátka ďalšia z výborných kníh českého autora a ilustrátora žijúceho vo Veľkej Británií. V češtine ich vydáva nakladateľstvo Portál a Papuchalk Peter sa nedávno dočkal dotlače, takže už je, rovnako ako Husa Líza, opäť dostupný.

Má rovnaký formát ako spomínaná Husa Líza a zároveň je menší, ako anglický originál. Strany sú klasické papierové, takže pri batoľatách pozor na trhanie. Ale ostávajú nádherné a premyslené ilustrácie, milý text, humor a čaro kníh Petra Horáčka. S jeho knihami krok vedľa rozhodne nespravíte.

5/5

. . .

Ďakujem nakladateľstvu Portál za poskytnutie knihy k recenzii.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Marta a Jonatán – Orvokki's blog 5.4.2019 at 22:02

    […] Vyrezané strany. Nie všetky, ale tam kde sa to hodí, ostal zachovaný pôvodný formát. V ČR vyšlo už niekoľko kníh od Petra Horáčka (vydával Portál, ale čoskoro vyjde prvá v Albatrose) a tie majú menší formát a klasické strany bez výrezov (na blogu som písala napríklad o Papuchalk Petr). […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.