O knihách populárne náučné

Paleo v tehotenstve

22.10.2016

the-paleo-guide-for-pregnancyAutor: David Dolore
Názov: Paleo Pregnancy: The Paleo Guide For Pregnancy
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Better Life Books
Počet strán: 30

. . .

E-kniha, ktorú som si za euro kúpila na amazon.com. Našťastie nestále viac, to by ma mrzelo. Ide totiž skôr o väčšiu brožúrku, ktorá by sa mohla rozdávať zadarmo v čakárni u lekára. Ak ste niekedy prečítali knihu o paleo stravovaní, napríklad skvelé Jídlo na prvním místě, WHOLE30 alebo kuchárku Dobře živeni, tak ste sa o paleo dozvedeli viac. A to aj o paleo v tehotenstve.

Príručka (nebudem to nazývať kniha) Davida Doloresa je slabá. Veľmi slabá. Recepty iba základné, no na deväť mesiacov rozhodne nedostatočné, chyby v texte vám kazia zážitok, aj keď angličtina nie je váš druhý jazyk a rady o stravovaní podľa paleo princípov v tehotenstve len veľmi obecné.

Tehotenstvo samo o sebe je zaujímavé a fascinujúce obdobie, pretože každé prebieha inak. A to vrátane príznakov, medzi ktoré patria aj rôzne chute a nechute. Kým jedna sa o svojom stave dozvie po niekoľkých mesiacoch, iné majú príznaky už od začiatky a moc dobre vedia, z čoho sú. Kým jedna svoj jedálniček nemusí dlhé týždne zmeniť, druhá sa musí od samého začiatku stravovať úplne inak. Aj napriek týmto obrovským rozdielom sú ale isté podobnosti, nehovoriac o nárokoch, ktoré pár týždňov embryo a následne plod potrebuje.

The Paleo Guide For Pregnancy sa o všetkom zmieňuje len veľmi okrajovo. Áno, tehotná žena vyžaduje viac sacharidov, pravdepodobne jej pár mesiacov nebude chutiť mäso a samozrejmosťou je zvýšený príjem zeleniny a tak ďalej. Lenže to sa dočítate aj v tom letáčiku v čakárni u lekára. Od niečoho, čo si dá názov The Paleo Guide For Pregnancy očakávam podrobnejšie informácie.

Rada by som vedela, ako-ktorá zelenina vplýva na trávenie, ako upravovať mäso, keď rare steak je na nejakú dobu nevhodný, ktoré ryby sú vhodnejšie, ako zaradiť viac sacharidov a ktoré sú najlepšie tak, aby budúca matka priberala primerane, čerpala ich z kvalitných zdrojov a pre bábätko boli čo najvhodnejšie. Veľa žien trápi nedostatok železa, má pálenie záhy, problémy s trávením, cíti sa unaveno. A čo bylinky a koreniny? Jeden nevhodný čaj potrat nespôsobí, ale aké zmesi sú bezpečné po celú dobu tehotenstva? O tom by sa dali napísať stovky strán. Pútavo, zaujímavo, odborne a s ohľadom na rozdiely, aké tehotenstvo prináša.

Vezmite si akúkoľvek knihu o chudnutí, nie iba paleo a hneď máte desiatky strán rôznych (často i protichodných) informácií pomaly o každom jedle, vplyve na telo, hormóny, trávenie, pleť, psychiku… Nič také som v Paleo Pregnancy nenašla.

Samozrejme som si mohla hneď všimnúť nízky počet strán, no myslím, že aj na tridsiatich by sa dal lepšie využiť priestor a minimálne ako odrazový mostík mohla príručka fungovať ďaleko lepšie. Nedozvedela som sa absolútne nič nové a užitočné. Rozhodne neodporúčam.

1/5

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply StandyB 9.12.2016 at 21:16

  http://terezabroschova.cz/
  🙂 pozri si 🙂

  • Reply Orvokki 10.12.2016 at 11:01

   Ooo, ďakujem. Tento blog nepoznám, ale dôkladne popozerám (no hlavne naštudujem e-knihu, s malými deťmi je to asi trošku komplikovanejšie než u seba). 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.