CZ a SK O knihách

Oprásgy slovenckej historje

13.2.2019

Myslím, že u susedov v ČR je len málo mladých, ktorí by nepoznali Opráski sčeskí historje. Komiksové stripy záhadného Jaza, ktorý vystupuje pod maskou Zikmunda Lucemburského. Na Facebooku ich sleduje viac ako 100 000 užívateľov a vyšli v niekoľkých knihách.

Komiks stavia na skutočných historických udalostiach, no dáva im vlastné prevedenie, špecifický jazyk a humor, ktorý nemusí sadnúť každému. Ak vás ale baví, vedzte, že po mnohých stripoch z českej histórie sme sa dočkali aj slovenskej verzie.

Volá sa Oprásgy slovenckej historje. Nádorná enciglopédia a vyšla na jeseň. Začína Rimanmi, ktorí robili grafity na Trenčianskom hrade a končí Mečiarom a jeho „idem od vás“.

Medzitým sa predstavia napríklad Sámo, Cylir a Metód, Sväťoplug, Alžbeta Bátori, Juraj Jánošíg, Ludovíd Šťúr a ďalší. Autor si na mušku berie známe historické udalosti, ktoré aspoň okrajovo pozná každý z hodín dejepisu. Tri prúty Svätopluka, rozdelenie republiky, uzákonenie slovenčiny, vpády Turkov…

Pozmenený jazyk komiksu vychádza z toho, ako sa dnes ovorí medzi mládežou, slangom a preklepmi, ktoré často robíme pri písaní na klávesnici. Nie som jazykovedec, takže neviem posúdiť, či sa v tom neodráža i to, ako sa hovorilo kedysi, možné to je. Mnohé jazykové hračky ma veľmi pobavili, nad niektorými slovami som musela porozmýšľať.

Oprásgy slovenckej historje nie sú komiks, ktorý by zabral veľa času, ale nie je to ani komiks, ktorý len tak narýchlo prelistujete, originálny jazyk vám to nedovolí. Určite pobaví všetkých fanúšikov Jazovej tvorby ale i milovníkov nekorektného humoru.

Knihu Oprásgy slovenckej historje. Nádorná enciglopédia napísal Jaz. V roku 2018 vydalo nakladateľstvo Grada Slovensko. 64 strán. 

Za knihu k recenzii ďakujem vydavateľstvu Grada Slovensko.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Vierka 14.2.2019 at 12:06

  Podľa mňa škoda papiera i miesta v knižnici, žiadna pridaná hodnota. Ale každý máme iný vkus.

  • Reply Orvokki 14.2.2019 at 14:09

   Toho papiera sa veľa nespotrebovalo, je veľmi útla a v malom formáte.
   Kedysi som robila v Levných kníh a och, tých kníh, ktoré nikto nechcel, ani za 19 Kč, vyšli vo veľkom náklade… tam som si často vravela, koľko zbytočného vychádza.

   Ale zrovna u tohto mi to nepríde. Súhlasím, že každý má vkus iný a najmä toto je humor dosť na hranici. Verím, že veľa ľudí je proti aj kvôli jazyku akým je to napísané. Ale minimálne v ČR je fakt populárny, pred rokmi som bola i na besede s Jazom a mal plno, ľudia sa bavili. Naviac, ja byť teenager, tak ma to aspoň trochu viac navnadí na našu minulosť, zistiť si, čo sa vlastne stalo, o čom je ten komiks.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.