O knihách young adult

Odvážne zakončenie série

20.1.2015

Veronica Roth - Experiment

Autor: Veronica Roth
Názov: Experiment
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Slovart
Počet strán: 352
Orig. názov: Allegiant

. . .

„Wow, to malo tak správny koniec“, bolo prvé čo ma napadlo, keď som knihu dočítala. A trvám na tom doteraz.

Nebudem predstierať, že si ma kniha získala od začiatku. Na autorky experiment s pridaním rozprávania z pohľadu Tobiasa som si zvykala 200 strán a i potom som občas musela pozrieť, kto vlastne rozpráva. Ale keď sa začneme baviť o Experimente, o pointe celej trilógie, tak to je už iná. Tam iba chválim, uznalo prikyvujem hlavou a obdivujem Veronicu Roth za nápad.

Hovoriť o deji nemá moc význam, to by som naspoilerovala predchádzajúce dve knihy. Takže vám viac poviem, prečo je tretí diel podľa mňa tým správnym zakončením. A prečo je trilógia Divergencia prvá YA séria, ktorú som s radosťou prečítala celú.

 • Postavy dospievali, dokázali sa pohádať, naštvať, udobriť. Vzťah Tris a Tobiasa bol vykreslený úžasne, nehrali sa po celú dobu na slniečkovú dvojicu, dokázali si vykričať chyby, robili chyby, ale zároveň si vedeli aj odpustiť. Heuréka, konečne pár, ktorý nemáte chuť od začiatku nakopať.
 • Sci-fi prvky. Je to dystopický YA román, takže správna dávka experimentov, vedeckých pokusov a vecí, ktoré v našich životoch (zatiaľ) nemajú miesto je len k dobru. Jasné, asi ťažko si budeme predstavovať, že niekto diaľkovo ovláda naše správanie pomocou nejakého séra, ale napríklad tisíc rokov dozadu si ľudia nevedeli predstaviť, že by sme mohli lietať. Vývoj nezastavíš.
 • Politika a morálne otázky. Samozrejme môžete to čítať len ako oddychový román, ale taktiež si môžete položiť otázky typu: A čo keby sa niečo podobné naozaj stalo? Kto má právo rozhodovať o nás? Je tento postup naozaj správny? Nie je pravda niekde úplne inde? A keď klameme my im, čo ak niekto klame i nám? A tak ďalej.
 • Dej sa presunul zase niekde inde a Veronica opäť raz ukázala, že opisy jej idú. Aj zápletky. A obraty. A tajomstvá.
 • I ten Tobiasov pohľad, na ktorý som si viac menej nezvykla, mal niečo do seba. Jednak celkom fajn príprava na chystanú novinku Štyri, ale hlavne to fungovalo ako posúvač deja a odhaľovanie celého toho experimentu i z celkom inej strany, ako len Tris, ktorá mi teda prišla už celkom unavená (nie že by som sa jej čudovala).
 • Stále sa to čítalo dobre. Tu sa opakujem po minulých knihách, ale nemôžem si pomôcť, aj Experiment je kniha, ktorú otvoríte a nechcete zavrieť. Mohla by som použiť veľa prívlastkov, ktorými by som chcela opísať dej tretieho dielu, ale odkážem vás na SSS.
 • Bol by to skvelý dlhý akčný film, ktorý by mohli poňať ľahko ako Darcu, len s farbami už od začiatku, keby sa nerozhodli ho rozdeliť na dve časti, čím sa stratí ten WOW efekt a divák bude musieť rok čakať na záver (a medzi tým sa zamiluje do ďalšej YA série).

A jedno veľké významné plus má odo mňa autorka za to, že ak patríte k ľuďom, čo radi preletia očami koniec už na začiatku, nemáte šancu zistiť, čo sa vlastne stalo. Takže hoci som si pár viet prečítala ešte počas čítania Rezistencie, i tak som bola nakoniec prekvapená a nejakú dobu mi trvalo, než mi došlo, čo sa vlastne stalo a že sa to naozaj stalo.

Veronica Roth spravila celkom odvážny krok, ktorý asi nepotešil každého fanúšika, ale podľa mňa jej vyšiel.

Páči sa mi, ako sa celý dej posunul. Niečo, čo v Divergencii vyzeralo ako dystopická spoločnosť rozdelená na frakcie sa zmenila na niečo viac. Niečo iné, nečakané a všetkých zúčastnených šokujúce. Páči sa mi, ako sa s tým popasovali a hlavne prebojovali, ako všetky detaily do seba zapadali a celé to spolu výborne fungovalo. Nové miesta, postavy aj rozhodnutia prichádzali v tom správnom čase. Autorka sa nebála niektorých zmeniť a iných zabiť. Nič nebolo čiernobiele, nikto nemal iba jednu úlohu. A stále sa niečo dialo.

Preto hodnotím 5/5 a zároveň ďakujem vydavateľstvu Slovart za poskytnutie knihy.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Kouzelná klubovna 20.1.2015 at 20:51

  Recenze a názory krásné, ovšem já osobně mám jiný názor. 🙂 Myslím, že kniha byla nejslabší z celé série. I tak byl dobrý. Víc než dobrý….ten konec je opravdu boží, máš pravdu….zamilovala jsem si ho. 🙂 A brečela jsem jako želva….no nic, s koncem jsem opravdu spokojená. 😀 Krásný článek! 😉

  • Reply Orvokki 21.1.2015 at 09:27

   Ja som si všimla, že na knihu sú celkom rozporuplné názory a práve tretí je hodnotený najslabšie. Ale ja si nemôžem pomôcť, mne sa páčil asi najviac. Koniec má u mňa v hodnotení veľký vplyv a tu sa naozaj podaril 🙂 . S týmto svetom sa mi lúčilo ťažko.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.