Adamkova knižnica O knihách

Ochrancovia rozprávkového sveta

19.2.2018
Damidci

Poďme začať týždeň peknou detskou knihou. Mám ju doma už pár týždňov, listovali sme v nej niekoľkokrát, prečítala som ju s radosťou na jedno posedenie a teším sa, až Adamko povyrastie a budeme si ju čítať spoločne.

Damídci sú kúzelní škriatkovia, ktorí majú moc ochraňovať rozprávky. Rozprávky majú nejaké svoje pravidlá, no občas zafunguje vyššia sila a niečo sa pokazí. V tomto prípade je tou vyššou silou čarodejnica Čarimari. Kedysi bývala dobrá, lenže na jej rozprávku ľudia zabudli a ocitla sa v temnej jaskyni. Spočiatku sa zlobe bránila, ale čas spravil svoje, spoločnosť jej robilo iba zrkadlo a tak podľahla. Keď ľudia zabudli na jej rozprávku, spraví aspoň neplechu v tých ostatných.

V deviatich príbehoch sa predstaví deväť Damídkov, chlapcov i dievčat. Vďaka svojim schopnostiam i vedomostiam pomáhajú napraviť škody, ktoré Čarimari vymyslela.

Damídci sú veľmi milým oživením a prerobením pomerne bežných príbehov. Priala by som si takú fantáziu, akú má autor, aby som Adamkovi mohla podobné dobrodružstvá vymýšľať. A možno to časom príde. Príbehy sú pomerne krátke, na tri až päť strán. Ak si s deťmi čítate pred spaním, táto kniha sa na to výborne hodí. Na začiatku sa Damídek vždy predstaví a má aj svoju ilustráciu. Výborný nápad!

Pre mňa sú Damídci zmesou Marťankov (tie multivitamíny pre deti), hry Mutation of J.B. a elfov. Síce som si spočiatku na ilustrácie trošku zvykala, ale čím viac si ich prezerám, tým viac sa mi páčia. I keď priznám, radšej mám v detských knihách obrázky, ktoré sa prelínajú s textom a nie samostatné, celostranové ilustrácie.

Hlavní hrdinovia sú priateľskí, šikovní a odvážni. Každá neplecha v sebe nesie nejaké poučenie, pre deti ľahko identifikovateľné. Neukazujú svet iba čierny a biely, nechýba im humor. Presne to si na knihe cením najviac. Deťom krásne ukazujú správne hodnoty. Dej sa príliš nezamotáva, ale nie je ani priveľmi zjednodušený. Skrátka také akurát.

Už som pri jednej detskej knihe spomínala, že nemám úplne rada vstupovanie autora do deja. Mám rada naše svety oddelené, ten reálny a ten rozprávkový. Ale v Damídkoch je to zakomponované veľmi prirodzene a v podstate na tom stojí celé rozprávanie, takže som to prestala vnímať veľmi rýchlo.

Damídci sú príjemným prekvapením a priznám sa, že som nečakala, ako veľmi ma budú baviť. Autorovi odpúšťam aj  smajlíkov na konci niektorých kapitol a rozhodne očakávam pokračovanie. Rodičom odporúčam, deti bude istotne baviť.

Damičau!

4,5/5

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujeme s Adamkom priamo autorovi Davidovi. damidci.cz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.