Adamkova knižnica O knihách

Obrázkové rozprávky pre malých i veľkých rozprávačov

21.2.2018

Pred dvoma mesiacmi som chválila veľkoformátovú obrázkovú knižku Velká knížka PRAHA pro malé vypravěče, dnes tu mám podobný titul. Avšak tentokrát nie je o meste, ale o rozprávkach. Volá sa Velká knížka POHÁDKY pro malé vypravěče a pre tých, ktorí nechcú čítať celú recenziu prezradím, že nás s Adamkom nadchla rovnako, ako PRAHA.

Velká knížka POHÁDKY pro malé vypravěče obsahuje šesť klasických rozprávok (aj keď sa priznám, že tú O statečném krejčíkovi som buď nepoznala vôbec, alebo poznala v detstve a dočista na ňu zabudla). Každá dvojstrana je obrovská ilustrácia na motív rozprávky.

Tentokrát nechýba ani text rozprávky, ale je len drobný, skrátený a slúži skôr ako barlička pre rodičov, než že by tie malé písmenka zvládli čítať prví čitatelia. Pre nich sú určené obrázky. Okrem spomínanej rozprávky sa dajú objaviť desiatky ďalších príbehov. To priam láka vymýšľať si príhody nové a vlastné.

Opäť je to knižka, ktorá zaujme široké spektrum malých čitateľov a baviť bude istotne zopár rokov. My si s Adamkom zatiaľ iba ukazujeme, kde sa čo nachádza, kto čo robí a kde sa nachádzajú prekvapenia, ktoré do príbehu úplne nezapadajú. A že ich je!

Páči sa mi aj farebné ladenie, každá rozprávka má svoje. Ružovo-magentová Šípková Ruženka, svetlý žlto-zelený statočný krajčík, tmavo zelená perníková chalúpka, svieža jarná Červená karkulka či do modra vedená Snehulienka a sedem trpaslíkov.

V poslednej rozprávke si deti dokonca môžu precvičiť počítanie do sedem a narátať sedem tanierikov, sedem čiapok, sedem pohárikov, sedem košieľok, sedem periniek, sedem stoličiek… A počítať ďalej, žabky, myšky, kvietky, vtáčiky, balóniky, stromy… A matematická môže byť aj rozprávka o Šípkovej Ruženke. Koľko ľudí spí? A koľko ruží vyrástlo okolo hradu? Koľko jabĺčok sa vysypalo z košíka? No skrátka, pri každej rozprávke sa dá nájsť pri každom listovaní niečo nové.

Kniha má veľmi pevné a tvrdé strany, už dva týždne úspešne odoláva Adamkovej zvedavosti. Knihu mu nechávam voľne dostupnú a musím povedať, že (zatiaľ) je stále ako nová.

Knižka nenadchne asi iba rodičov, ktorí chcú deťom ukazovať čo najreálnejšie obrázky. Draci hrajúci tenis na dvoch kopcoch sa vymykajú snáď všetkému. Ale ak sa nebránite bláznivým nápadom, Velkú knížku POHÁDKY pro malé vypravěče si maximálne užijete. Ja ju zaraďujem k našim najobľúbenejším.

4,5/5

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu PRESCO – Ella & Max.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Haló, haló, kto je tam dolu? – Orvokki's blog 28.7.2018 at 22:22

    […] knižnice, pretože Velká knížka pro malé vypravěče ho aktuálne baví viac (máme Prahu, Pohádky a kvôli ceste do USA som kupovala aj Letisko, ktoré mám v pláne čoskoro nafotiť a dať do […]

  • Reply Karavan, štvorkolka, šalina, báger, tutúúú – Orvokki's blog 11.10.2018 at 06:14

    […] séria Velká knížka pro malé vypravěče od Ella&Max. Zo spolupráce máme doma už dve (Pohádky a Praha), no vedela som, že majú i ďalšie. Keď Adamko začal na ulici ukazovať na každé […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.