Adamkova knižnica O knihách

O výnimočných ženách pre všetky deti

3.1.2019

Na konci leta vyšli v milom nakladateľstvo Ella & Max Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční. O pár mesiacov neskôr majú svoju knižku aj dievčatá. Aj keď ako som písala pri prvej knižke, toto delenie je trošku nešťastné a určite obe knihy zaujmú aj chlapcov, aj dievčatá.

U známych Rebeliek a Príbehov pro kluky sa opakoval rovnaký formát. Na jednej strane text, na druhej strane ilustrácia. Příběhy pro holky, které se nebojí být výjimečné z tohto formátu vybočili. Každá žena má síce dve strany, ale text je členený, doplnený o viac menších obrázkov a ilustrácií, fotografiu alebo dobový portrét.

Výnimočné ženy sú rozdelené do piatich kategórií. Otvárajú to odvážne vodkyne a vládkyne. Nasledujú umelkyne, ženy, ktoré život zasvätili pomoci druhým, vedkyne a vynálezkyne a záver je venovaný bojovníčkam a hrdinkám, ktoré svet zmenili k lepšiemu, no často samotnej zmeny nedožili.

Desať žien v každej kategórii, päťdesiat výnimočných odkazov. Ženy veľmi známe i neznáme. Od Hatšeput, Boudiccu a Hypatiu až po Rigobertu Menchú, Cathy Freemanovú a Malálu Júsafzajovú.

Na samotnom konci je ešte krásny prehľad, kde sú portréty žien rozdelené podľa toho, kedy sa narodili. Kniha je určená pre deti a tie určite ocenia i slovníček pojmov.

A aké sú samotné príbehy? Stojí za nimi jediná autorka (Katherine Halligan) a jediná ilustrátorka (Sarah Walsch). Obe majú veľké skúsenosti vo svojom obore, do češtiny ale ide u oboch o prvú preloženú knihu.

Myslím, že si na texte i obrázkoch dali záležať. Samozrejme, sú to príbehy pre deti a tak sú zjednodušené, naviac priestor im neumožňoval text viac rozvinúť. U viacero zahraničných recenzií a komentárov som narazila na výčitky v podobe nepresnosti v životopise a že by určité udalosti bolo treba viac vysvetliť.

Ale myslím, že to nie je vôbec zámerom knižky. Tieto publikácie skvelo fungujú ako odrazový mostík a ak nejaké dieťa zaujme určitá postava alebo udalosť, môže ísť do knižnice a zisťovať ďalšie informácie. No na rozsahu dvoch strán v knihe pre školáčky a školákov nie je možné spomenúť úplne všetko dôležité. To najdôležitejšie tam ale nechýba.

Naopak ma celkom prekvapilo, že aj keď som niektoré postavy dobre poznala, dozvedela som sa niečo nové. Napríklad že Maria Montessori bola nominovaná na Nobelovú cenu mieru. Trikrát!

Příběhy pro holky, které se nebojí být výjimečné zaraďujem v Adamkovej knižnici na čestné miesto. Podľa mňa majú tieto knihy pre deti obrovský prínos. Spoznajú reálne osobnosti, ktoré aj napriek neľahkému začiatku, ťažkej dobe, predsudkom či hendikepu zvládli veľmi veľa. Inšpirovať, pomáhať alebo zmeniť svet k lepšiemu.

Sú dôkazom, že kde je odvaha, chuť a vytrvalosť, tam sa dejú veľké veci. A dokáže ich každý jeden z nás. Příběhy pro holky, které se nebojí být výjimečné sú krásne spracované a pútavo napísané. A ja verím, že každé dieťa si z nej odnesie niečo dobré.

5/5

Za knihu k recenzii ďakujem vydavateľstvu Ella & Max.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.