Adamkova knižnica O knihách

O výnimočných ľuďoch pre všetky deti

3.9.2018

Po Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky tu máme podobnú knihu pre chlapcov. Aj keď takéto delenie je trošku nešťastné, pretože obe knihy sú skvelé pre chlapcov i dievčatá. Chápem ale, čo sa autori snažia povedať. Aj medzi ženami sú odvážne rebelky, ktoré niečo dokázali a aj medzi mužmi sú výnimoční gentlemani a chlapci, ktorí dokázali prekvapiť okolie i seba. Ale keďže sa radi stotožňujeme s tými, čo sú nám blízky, chlapci si môžu svoje vzory nájsť medzi inými chlapcami a dievčatá naopak pri dievčatách.

Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční majú prakticky rovnaký formát ako bestsellerové rebelky. 100 príbehov na jednu stranu a k tomu celostránková ilustrácia. Za tými stojí len jeden človek, Quinton Winter. Je to poznať, pretože aj keď samozrejme každú postavu pomerne vystihol, ilustrácie sú si podobné.

Do výberu sa dostali chlapci i muži z rôznych období, ale výrazne prevažujú stále žijúci alebo len nedávno zosnulí.

Do popredia sa dostávajú nie iba konkrétne povolania a objavy, ale aj drobné činy, ktoré mali iba lokálny vplyv. Odvaha, postavenie sa šikane, sledovacie svojho sna. Medzi výnimočnými mužmi je viac postáv, ktorých u nás veľmi nepoznáme. Práve toto bolo pre mňa najmilším prekvapením.

Posolstvo je teda jasné. Aj chlapci, ktorí nemali detstvo jednoduché, sa dokázali presadiť. A to nie tým, že by zarobili veľa peňazí, ale tým, že robia svet okolo seba krajší, druhých šťastnejších, rozdávajú smiech, posunuli vedu dopredu alebo boli impulzom k lepšiemu zaobchádzaniu. Ukazujú, že aj zo zlého štartu sa dá získať, poučiť sa a posunúť kupredu.

Vedci, športovci, školáci, umelci, hudobníci, herci, spisovatelia. Architekt, režisér, bojovník, kráľ, gay, kúzelník, bádateľ, transgender. Desiatky rôznorodých postáv a príbehov.

Pri čítaní sa neubránite pocitu, že ide trochu o kopírovanie známejších rebeliek, ale myslím, že zrovna u tohto typu knihy to vôbec nie je na škodu. Pretože posolstvo je krásne a ja najviac vyzdvihujem práve zaradenie tých takmer neznámych postáv, ktoré inšpirovali len v najbližšom okolí.

Čo je naopak škoda, tak je to až príliš zjednodušený popis. Pre deti samozrejme netreba popisovať v rozsahu kvalitného článku na wikipédii, ale na textoch si Ben Brooks mohol dať viac záležať. A na to, pre koho je kniha určená, tak občas použil slová, ktoré si myslím deti úplne nechápu.

Takže text je síce slabší, ale výber osobností na jedničku a celkovo takéto knihy len a len chválim, a Adamkovi z nich budem rada čítať. Aby poznal aj reálne osobnosti a vedel, že svoje sny môže premeniť na skutočnosť.

4/5

Za knihu k recenzii ďakujem vydavateľstvu Ella & Max.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply O výnimočných ženách pre všetky deti – Orvokki's blog 3.1.2019 at 14:26

    […] konci leta vyšli v milom nakladateľstvo Ella & Max Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční. O pár mesiacov neskôr majú svoju knižku aj dievčatá. Aj keď ako som písala pri prvej […]

  • Reply Príbehy pre deti, ktoré sa neboja byť výnimočné – Orvokki's blog 15.6.2019 at 07:59

    […] všetky tieto knižky sú skvelé pre chlapcov, dievčatá a aj dospelých. Ben Brooks už napísal Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční a v rovnakom duchu je sú aj Příběhy pro děti, které se nebojí být […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.