O knihách poviedky a novely

Predčítač z ranného vlaku

4.9.2016

Ctenar z vlaku 6.27 WEB

Autor: Jean-Paul Didierlaurent
Názov: Čtenář z vlaku v 6.27
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Knižná klub
Počet strán: 176
Orig. názov: Le Liseur du 6h27
Preklad: Nela Knapová

. . .

Niektorým knihám by pomohlo prepracovať začiatok. Neodradili by tak netrpezlivých čitateľov a aj tí vytrvalejší by hodnotili viac nadšene. Čtenář z vlaku v 6.27 je presne ten prípad. Milý príbeh o náhodách v živote má žiaľ pomalší rozjazd, takže keď sa nakoniec príjemne rozbehne, postavy si obľúbite, dej začne byť pozoruhodný, ste na poslednej strane. Koniec príde nečakane a príliš skoro.

Jediná zaujímavá vec v živote osamelého tridsiatnika Guylaina Vignollesova je asi iba rybička Rouget de Lisle. Nemá rád svoju prácu, pretože pri nej premieňa knihy na nevzhľadnú hmotu. Pri čistení sa mu ale vždy podarí pár stánok zachrániť a tie potom bez akejkoľvek súvislosti číta pri rannej ceste vlakom. Nahlas, všetkým spolucestujúcim. Jeho ranný rituál tak prináša trošku úsmevu aj úplne neznámym ľuďom.

Zvláštnymi postavami v jeho živote sú aj dvaja kamaráti. Giuseppe, ktorý v práci prišiel o nohy a teraz ich zbiera vo výtlačkoch knihy Starobylé zahrady a záhony od Jeana-Euda Freyssineta s ISBN 3-365427-8254 a Yvone, ktorý rád rozpráva v alexandrijskom verši.

Pomaličké rozprávanie spočiatku nesľubuje žiaden zážitok, snáď okrem toho o osude Giuseppeho nôh. Až keď Guylain nájde USB klúč s príbehom toaletárky Julie, kniha si ma skutočne podmanila. Kapitoly s jej textom boli najzaujímavejšie, nádherne napísané a do Guylainovho života preskočila iskra.

Kniha dokáže textom i priviesť k rôznym otázkam. Či už je to spokojnosť v práci, samota alebo radosť z maličkostí všedného života. No zároveň sa nesnaží nijak mudrovať ani poučovať. Prakticky obyčajný a uveriteľný príbeh je napísaný, až na ten začiatok, pútavo a s prehľadom ho dáte za jeden večer.

Čtenář z vlaku v 6.27 nie je kniha, ktorú si budem pamätať dlho alebo ktorá by vo mne zanechala silné dojmy. Ale jej čítanie ma bavilo a určite ju ešte pár ľuďom odporučim.

4/5

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Kateřina 4.9.2016 at 11:02

  Tak knihu vůbec neznám. Nějak jsem nenašla moc pointu příběhu a jak píšeš tak si to dlouho nebudeš ani pamatovat, ale napíši si ji 🙂
  Katy

  • Reply Orvokki 4.9.2016 at 11:06

   Z anotácie nejde veľmi poznať, o čom príbeh bude a i ten začiatok je vlastne iný, ako koniec. A prezradiť viac by bolo prezradiť všetko. Rozhodne netradičné :D. Mrzí ma, že koniec prišiel tak skoro, páčilo by sa mi o niektorých dejových líniách prečítať viac. Ale je to fakt na rýchlo, naviac v Tescu bola knižka za 70 Kč, takže na jeden večer ideálne.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.