CZ a SK O knihách

O jednej nohe a všeličom inom

21.4.2016

Honeymoon WEB

Autor: Jana Beňová
Názov: HoneymOon
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Marenčin PT
Počet strán: 128

. . .

Viete, čo by som chcela? Chcela by som návod na slovenskú literatúru. Pretože ak si odmyslím Dominika Dána, ktorému nie je ťažké porozumieť, v súčasnej slovenskej literatúre ma zaujme tak jedna kniha z piatich. A to je málo. HoneymOon je najnovšia (a podľa niektorých aj najlepšia) kniha Jany Beňovej. Zároveň je medzi finalistami literárnej ceny Anasoft Litera. A ja by som veľmi rada chcela vedieť prečo.

Popravde mi chvíľu robilo problém pochopiť, o čom kniha vlastne je. Určite o nohe. Určite o svadobnej ceste. Tým ostatným som si nie istá.

Robilo mi problém si knihu zapamätať. Teda, nie že by som potrebovala vedieť naspamäť každú vetu, ale zvyčajne si pamätám, čo som práve prečítala. Dokonca i po dlhšom čase. Niekedy sa ku knihe vrátim po mesiacoch a hneď viem, či už som tú stranu čítala alebo ešte nie. V prípade HoneymOon som mohla čítanie opakovať donekonečna a stále mi tie vety nič nehovorili.

Poznámky pod čiarou, ktoré mi nedávali zmysel, denníkové zápisky, ktoré pôsobili ako vytrhnuté z kontextu a náhodne pozliepané. Postavy, v ktorých som sa strácala a dej, ktorý som prakticky ani nepostrehla.

Aspoňže to bolo krátke. Pretože i prirovnania ma akosi iritovali.

Chcela som naňho skríknuť, lebo som to už videla. Premietlo sa to v krátkom animovanom filme na stenu lopty. Sklo sa tam rozprsklo a mladíkova krv zmiešaná s whisky sa valila na kasu. Rovno na miesto, kde sa snímajú kódy tovaru. Krv&whisky, tryskajúca pod umelým osvetlením supermarketu. Valiaca sa a šumiaca ako voda vo fontáne Di trévi. Pod tým umelým žĺtkastým slnkom rozpaľujúcim tváre nakupujúcich a vyhaňajúcim na lícach pokladníkov červené škvrny podobné tuberkulóznym.

Mám na poličke ešte pár slovenských kníh, ale musím si dať pauzu. Pauzu od literatúry, ktorú asi musím čítať inak, alebo ktorá nie je určená pre mňa. Do náročného čitateľa mám očividne ďaleko, aj keď sa snažím, kniha proste musí byť pútavá, aby mi čítanie nepôsobilo vrásky na čele.

No obálka je originálna, to musím uznať.

2/5

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.