knižné info O knihách

Nové knihy v našich knižniciach

27.3.2018

Minulý týždeň nám prišlo nemálo knižiek a keďže sú to všetko krásavice, bola by škoda sa s nimi nepochváliť. Sú to viac menej ešte novinky, takže ich berte aj ako inšpiráciu, čo sa objavilo na pultoch kníhkupectiev.

Začnem najväčšou a jedinou, ktorú som nekupovala, ale poslalo mi ju nakladateľstvo. Konkrétne Práh. Ide o knižku pre deti, pre tie staršie, ako Adamko, no využijeme ju už teraz. Ja naštudujem teóriu, Adam dostane lopatku a podľa publikácie Velká kniha zahradničení pro děti budeme sadiť. Nejaké záhradné nástroje v detskej veľkosti som mu pred pár dňami kúpila v Lidl, prvé osivo je už tiež doma, teraz už len netrpezlivo očakávame teplejšie počasie. O knihe bude samostatný článok, snáď už i s fotodokumentáciou, ako sa nám podarilo niečo zasadiť.

Nasledujúce knižky som si objednávala. Mali sme s manželom výročie 12 rokov vzťahu, ku ktorému si nadeľujeme nový nábytok do bytu. Aby sa nám krajšie bývalo. Súčasťou toho je i nová knižnica (ale staré išli preč, aby ste si zas nemysleli, že mi len knižnice pribúdajú) a pár poličiek do spálne, kde môžem mať knihy tiež. Časť kníh som presunula do izby v rodičovskom dome, takže mám teraz celkom priestoru na nové knižky.

Skoncovat s Eddym B. som si vybrala preto, lebo sa o nej veľa hovorí. Fakt veľa a to už asi niečo znamená. Naviac je krátka a na to mám i čas. Ptačí tribunál je kniha severská a láka ma témou. Vyhnanstvo v odľahlom fjorde. Naviac má tiež len niečo málo cez 200 strán. A krásnu obálku k tomu. Víkend v Londýně preto, lebo Folného Buzíčci ma velmi bavili. A anotácia začína slovami Petr sedí holým zadkem v heřmánkovém čaji a sní o divokém sexu. Marek plánuje sebevraždu. Adam chce svatbu a možná i dítě. A Houbařka? Česká autorka, ktorú vydal Host, to je pre mňa záruka kvality. Ale rada by som si najprv prečítala Hanišovej prvotinu Anežka.

Ostatné knihy sú pre Adamka. No vlastne je tu ešte jedna náučná kuchárka, ale nemať Adamka, tak by ma sotva zaujímala.

Ja som totiž u detí proti kašiam. Lenže mala som stále zafixované, že kaše, to sú iba tie instantné a sladené prášky v krabiciach, ktoré predávajú v drogériách a potravinách hneď vedľa detskej výživy a umelého mlieka. A to Adamkovi odmietam dávať. No vlastne ešte krupičnú kašu poznám, lenže krupičná kaša jedine s kakaom a na to má Adamko tiež ešte čas.

Postupne zisťujem, že kaša sa dá robiť aj z pohánky, pšena, bulguru a ďalších potravín, o ktorých počujem prvýkrát, no naši predkovia ich využívali veľmi často a veľmi veľa. Kaše môžu byť slané i sladké. I bezlepkové. Takže by som chcela s knižkou Vtipné kaše do tajov kaší aspoň trochu nakuknúť a rozhodnúť sa, ako ich do jedálnička zaradím. Možno nakoniec zachutia aj mne.

A teraz už Adamkove knižky. Zvířata už dostal na poličku. Je to pekne farebná publikácia s oknami so zaujímavosťami a podobá sa na Počítaní a Barvy od fínskej výtvarníčky Aino-Maiji Metsoly, ktoré v češtine vydalo Baobab. Zvířata vydáva Svojtka a ilustrovala ich Fiona Powers. Farebne neľadia tak veľmi, ako Počítaní, ktoré máme doma a občas s Adamkom pozeráme, no úspech zožali i tak.

Ella ve škole je pre staršie deti, no napísal ju Fín Timo Parvela a tak mi nemohla chýbať. Vlastne Adamkovi. Veď čo ak by sa dovtedy vypredala. Ide o prvý diel humoristickej série o dievčatku Ella.

Adamko je Slovák vyrastajúci v Českej republike a tak sa bude stretávať so slovenčinou aj češtinou. Aby poznal rozdiely medzi oboma jazykmi, pomáhať mu bude knižka Jak velbloud potkal ťavu. Je k nej aj pexeso.

Ako malá som milovala rôzne encyklopédie a knižky, ktoré odpovedajú na zvedavé detské otázky. Adamko je tiež veľmi zvedavý a hoci sa nás ešte na nič nepýta, je mi jasné, že to obdobie príde, ani sa nenazdám. Dvojica milo ilustrovaných kníh Mýty a předsudky o zvířatechProč není tučňákům zima ho bude určite baviť.

Posledná kniha z našej hromady je prvá kniha, ktorá vyšla v novovzniknutom slovenskom vydavateľstve E.J. Publishing. Volá sa Tri životy Maxi a nie je to tak úplne novinka, v nemčine vyšla už v roku 1979 a v slovenskom preklad pred dvadsiatimi piatimi rokmi. Teraz sa dočkala nového prekladu i ilustrácií. Podporila som ju na Startlabe, no už sa dá kúpiť aj v kníhkupectvách.

Teraz si dáme na nejakú dobu s nákupom nových kníh útlm i keď pár noviniek Adamka čaká v narodeninovej krabici a jednu fakt parádnu dostane od mojej maminy. No o tých až nabudúce.

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať Jana 15.4.2018 na 20:34

  Na Ptačí tribunál a Víkend v Londýně se také chystám a dalo by se říci, že se na oba tituly i těším. Kupovat si je nebudu, počkám, až se objeví v knihovně. Jsem zvědavá na Tvé hodnocení ať už tu nebo na Goodreads.

  • Odpovedať Orvokki 19.4.2018 na 20:18

   Ja nie som schopná knihy z knižnice prečítať včas, chodím tam len na odborné knihy o výchove. 😀 Pritom brnenská je zásobená fakt super, novinky tam máme skoro hneď, vždy regále s novými prírastkami sledujem a vedela by som si vybrať.

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.